Programy poleceń kont osobistych, firmowych i kart kredytowych. Aktualny ranking ofert

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


8 komentarzy
Programy poleceń kont osobistych, firmowych i kart kredytowych. Aktualny ranking ofert
Spis treści

Programów poleceń jest na polskim rynku bankowym na tyle dużo, że postanowiliśmy pokusić się o osobny ranking tego typu ofert. Do tego niezbędny jest jednak dokładny przegląd. Jednocześnie wyjaśnimy, na co zwracamy szczególną uwagę, dzięki czemu będziecie mieli jasność co do oceny poszczególnych propozycji.

Bo do premii trzeba dwojga…

Na początek kilka słów o tym, czym są programy poleceń. Z perspektywy banków tego typu promocja to dobry sposób, by poszerzyć bazę własnych klientów. Gdy posiadasz już konto osobiste lub inny produkt danego banku, możesz – zachęcony premią – „załatwić” mu kolejnego klienta. W innej sytuacji bank musiałby samodzielnie nawiązać kontakt z potencjalnym klientem i trafić do niego ze swoją ofertą, co jest dość kosztowne i czasochłonne.

Zgarnięcie premii w programie poleceń nie jest jednak łatwe. Największą i podstawową trudnością z Twojego punktu widzenia jest fakt, że otrzymanie premii nie zależy tylko od Ciebie, ale też od osoby, której polecisz produkt. Bonus za polecenie otrzymasz tylko i wyłącznie wtedy, gdy skorzysta ona z konta lub karty, spełniając jednocześnie osobne warunki (uczestnictwa i – zazwyczaj – aktywności).

Poniższy przegląd uwzględnia wszelkie istotne cechy aktualnie obowiązujących programów poleceń. Przekonaj się, jakie premie możesz dzięki nim zyskać i jak bardzo Ty i Twój znajomy będziecie musieli się postarać, by ją zgarnąć. Zaczniemy od ofert związanych z polecaniem kont osobistych, a na końcu wspomnimy o programach poleceń rachunków firmowych i kart kredytowych.

Programy poleceń kont osobistych

Oferty tego typu dotyczą najczęściej rachunków osobistych, stąd nasz przegląd rozpoczniemy właśnie od nich. Podstawą rankingu będzie ocena poszczególnych czynników. Za poszczególne kryteria przyznamy punkty w skali od 0 do 1 według następujących zasad:

  • 0 pkt – znacznie poniżej średniej rynkowej;
  • 0,25 pkt – nieco poniżej średniej rynkowej;
  • 0,5 pkt – średnia rynkowa;
  • 0,75 pkt – nieco powyżej średniej rynkowej;
  • 1 pkt – znacznie powyżej średniej rynkowej.

Na koniec odejmiemy punkty za ewentualne mankamenty ofert. Tak uzyskana ocena pozwoli na uszeregowanie programów poleceń pod kątem atrakcyjności.

1. Produkt – czy jest darmowy?

Kluczową kwestią w przypadku nie tylko programów poleceń, ale i wszystkich promocji bankowych, jest atrakcyjność samego produktu. Skupmy się na opłatach związanych z rachunkami, które możesz polecić. Jeśli program poleceń dotyczy więcej niż jednego konta, to pod uwagę weźmiemy podstawowy rachunek osobisty z tych proponowanych przez bank.

Normą wśród aktualnie obowiązujących ofert jest możliwość polecania warunkowo darmowych produktów, które pozwalają na uniknięcie opłat za prowadzenie konta i korzystanie z karty. W przypadku niektórych kont wystarczy dokonanie transakcji w określonej liczbie lub na pewną kwotę, a w innych należy zapewnić w danym miesiącu określony wpływ.

Uznaliśmy, że trudność warunków uniknięcia opłat jest kwestią na tyle indywidualną, że różnicowanie ofert pod tym kątem byłoby w tej sytuacji bezpodstawne. Z tego powodu wszystkie oceniane przez nas aktualne programy poleceń otrzymują na starcie po 0,5 pkt.

2. Premia za skuteczne polecenie

100 zł – tyle standardowo wynosi premia za każde polecenie konta osobistego. Aktualnie na nagrodę w tej wysokości mogą liczyć ci, którzy polecą znajomemu Konto Przekorzystne oraz eKonto (w przypadku, gdy nowym klientem jest osoba pełnoletnia). Programy dotyczące tych rachunków otrzymują od nas 0,5 pkt.

0,25 pkt za premię w wysokości 50 zł przyznajemy programom poleceń rachunków w Credit Agricole i w Santander Bank Polska. Podobnie oceniliśmy oferty, w której premia za polecenie ma charakter „nie-gotówkowy”. Mamy tu na myśli propozycje:

  • Banku Millennium, zgodnie z którą każdy, kto zyska dla niego kolejnego posiadacza Konta 360°, otrzyma jedną z kilku premii do wyboru: 4 bilety do kina, 80 zł do wydania na Empik.com / Zalando.pl/ goodie lub 3-miesięczną lokatę na 2%,
  • Getin Banku, w której polecający otrzymuje kartę podarunkową o wartości 80 zł do wykorzystania na Allegro, w Empiku lub w sklepach Decathlon.

3. Premia dla osoby poleconej

Jeśli chodzi o premie dla osób, które za namową polecającego zdecydują się na otwarcie konta, to standardem jest premia na poziomie 50 zł. W związku z tym 0,5 pkt otrzymują promocje Konta dla Ciebie, Konta Jakie Chcę oraz Konta 360° (osoba polecona może również może liczyć na jedną z premii do wyboru, podobnie jak polecający).

Na 0,25 pkt oceniamy premię dla nowego klienta w promocjach Getin Banku (50 zł do wykorzystania na Allegro / w Empiku / w Decathlonie).

To właśnie w tej kategorii przyznaliśmy pierwsze „zera”. Nie mogło być inaczej – otwierający z polecenia Konto Przekorzystne oraz eKonto nie otrzymują bowiem żadnej premii.

4. Warunki uczestnictwa w programie poleceń (dla osób poleconych)

Wymagania wynikające z przyjętej przez bank definicji „nowego klienta” mogą skutecznie wykluczyć z uczestnictwa w programie poleceń spore grono osób. Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku aktualnie obowiązujących ofert.

Przyjęliśmy, że punktem odniesienia będzie roczny okres karencji (tzn., że od osób poleconych wymagane jest nieposiadanie konta w danym banku w okresie ok. 12 miesięcy poprzedzających udział w akcji). Z takim warunkiem uczestnictwa mamy aktualnie do czynienia w Credit Agricole, Banku Millennium oraz w Santanderze. Ocena: 0,5 pkt.

Na wyższą ocenę w tej kategorii zasługuje oferta, które charakteryzują się okresem karencji krótszym niż rok – mamy tu na myśli propozycję Getin Banku (0,75 pkt). Ciekawie jest w Banku Pekao, który nie wskazał żadnego okresu karencji; innymi słowy, "nowym klientem" jest każdy, kto w związku z programem poleceń otworzy rachunek osobisty (1 pkt).

W mBanku wymagane jest nieposiadanie żadnego z jego produktów po 1 stycznia 2017 r., co skutkuje przyznaniem mu w tej kategorii 0,25 pkt.

5. Warunki aktywności – proste czy skomplikowane?

Wreszcie przyszedł czas na ocenę warunków aktywności. W większości przypadków dotyczą one osób poleconych (od polecającego wymaga się zwykle przekazania po prostu specjalnego kodu polecenia). Warto jednak pamiętać o tym, o czym już wspomnieliśmy – spełnienie warunków aktywności przez Twojego znajomego jest konieczne, by bank uznał polecenie za „skuteczne” i wypłacił Ci premię.

Naszym zdaniem najbardziej typowe warunki aktywności dla poleconych zastosował Getin Bank (0,5 pkt). W jego przypadku osoby polecone powinny wyrazić zgody marketingowe oraz zapewnić wpływ na konto w kwocie min. 1500 zł przez kolejne 3 miesiące.

Tak samo oceniamy program poleceń w Credit Agricole. W tym przypadku osoba polecona ma wybór - może albo wykonać transakcję na kwotę co najmniej 300 zł, albo zapewnić wpływ 1000 zł (lub 500 zł, jeśli polecanym rachunkiem jest Konto dla Ciebie MOVE!). Oprócz tego pozostaje warunek dotyczący zgód marketingowych.

Pozostałe programy poleceń zasłużyły naszym zdaniem na ocenę 0,75 pkt. W mBanku wystarczy 5 transakcji kartą w sklepach stacjonarnych i jedna płatność Blikiem, w Santanderze zaś - transakcje na kwotę min. 300 zł (w tym przynajmniej jedna Blikiem) oraz przynajmniej jedno zalogowanie do bankowości internetowej lub mobilnej. Z kolei osoba polecona w programie Banku Millennium powinna dokonać transakcji kartą/Blikiem na kwotę min. 360 zł. W przypadku programu poleceń Banku Pekao wystarczy zapewnienie wpływów w łącznej wysokości 500 zł, jedna płatność kartą oraz zalogowanie się do aplikacji PeoPay.

6. Uwaga na „haczyki”! Mankamenty ofert

Niestety, we wszystkich analizowanych przez nas programach poleceń byliśmy w stanie znaleźć pewne – mniejsze lub większe – minusy. Nie w każdym przypadku są one jednak na tyle uciążliwe, by znacząco wpływały na atrakcyjność oferty. Bierzemy je pod uwagę głównie po to, by nasz przegląd był pełny i stanowił rzeczywiste porównanie tego typu promocji pod każdym możliwym kątem.

Ograniczona liczba poleceń

Najczęściej odejmowaliśmy punkty za ograniczenie przez bank liczby premiowanych poleceń. W Getin Banku, Credit Agricole i Santanderze limit wynosi aż 10 osób poleconych (innymi słowy: możesz nawet dziesięciokrotnie zwiększyć swoją zdobycz), więc odejmujemy im jedynie 0,25 pkt. Tak samo postąpimy z programem w Banku Pekao, w którym można otrzymać premię za maksymalnie 15 poleceń.

Warunek aktywności także dla polecającego

W akcji mBanku dodatkowy warunek obowiązuje także polecającego. Chodzi o 5 transakcji kartą, które musi zresztą wykonać także nowy klient. Wyrok: odejmujemy 0,5 pkt. Tyle samo odejmujemy Bankowi Pekao, gdzie polecający również musi spełnić te same warunki aktywności co osoba polecona (wpływ min. 500 zł, płatność kartą oraz zalogowanie do aplikacji).

Okres karencji dotyczy także innych produktów banku

mBank jest też instytucją, która do kwestii okresu karencji podeszła nieco mniej liberalnie. W mBanku nie dość, że sam okres jest dość długi, to do tego dotyczy absolutnie wszystkich produktów banku – nie weźmiesz udziału w programie poleceń jako osoba polecona, jeśli od 1 stycznia 2017 r. posiadałeś w nim jakikolwiek produkt. Podobną zasadę w swoim regulaminie przyjął też Bank Millennium. Wspomnianym programom poleceń odejmujemy po 0,5 pkt.

Ranking programów poleceń kont osobistych

Pora na podsumowanie naszych ocen w formie tabeli. W drugiej kolumnie sumujemy punkty przyznane w pierwszych 5 kategoriach (dotyczących „darmowości” produktu, premii i warunków). W trzeciej kolumnie zapisaliśmy minusy ofert wraz z odjętymi punktami. Ostateczny wynik pozwala nam na uszeregowanie programów poleceń w odpowiedniej kolejności.

Ranking programów poleceń kont osobistych

Produkt

Ocena za ogólne warunki (1-5)

Uwaga na "haczyki" (6)

Końcowy wynik

Konto Jakie Chcę i Konto VIP w Santander Banku

2,5

Ograniczona liczba poleceń (-0,25).

2,25

Konto Przekorzystne w Banku Pekao

2,75

Ograniczona liczba poleceń do 15 (-0,25). Warunek aktywności dla polecającego (-0,5).

2

Konto 360° w Banku Millennium

2,5

Okres karencji dotyczy wszystkich produktów Banku Millennium (-0,5).

2

Konto dla Ciebie (i inne) w Credit Agricole

2,25

Ograniczona liczba poleceń do 10 (-0,25).

2

Konto Proste Zasady w Getin Banku

2,25

Ograniczona liczba poleceń do 10 (-0,25).

2

eKonto / mKonto w mBanku

2

Warunek aktywności dla polecającego (-0,5), okres karencji dotyczy wszystkich produktów banku (-0,5).

1

Pozycję lidera w aktualnym zestawieniu zajmuje program poleceń w Santander Bank Polska. 4 kolejne propozycje (Banku Pekao, Banku Millennium, Credit Agricole i Getin Banku) osiągnęły identyczny, nieznacznie gorszy wynik. Wniosek? Każda z nich ma szansę na dołączenie do lidera lub nawet jego prześcignięcie, o ile wspomniane banki wprowadzą choć jedną drobna zmianę na korzyść uczestników.

O niskiej ocenie programu w mBanku zdecydowały takie kwestie jak: brak premii dla osoby poleconej oraz restrykcyjne wymagania związane z okresem karencji.

Programy poleceń kont firmowych

Przyszedł czas na krótki przegląd programów poleceń dla klientów firmowych – krótki, bo obejmujący tylko dwie tego typu oferty, a mianowicie mBanku i Banku Pekao.

Programy poleceń kart kredytowych

Aktualnie na rynku nie funkcjonuje żaden program poleceń kart kredytowych.

My tylko podpowiadamy – zdecyduj sam!

Pamiętaj, że nasza ocena ofert stanowi jedynie podpowiedź, a ostateczną decyzję w kwestii udziału w danym programie poleceń podejmujesz sam. Rozważ otwarcie z polecenia tego rachunku, który wydaje Ci się atrakcyjny i polecaj te konta, którym Twoim zdaniem na takie polecenie zasługują. Miejsce w rankingu nie musi wcale oznaczać, że propozycja jest mniej lub bardziej atrakcyjna dla Ciebie.

Być może spełniasz akurat warunki uczestnictwa, które u nas zostały ocenione jako wymagające? A może żadnego problemu nie sprawią – Tobie lub znajomemu – warunki aktywności, które na pierwszy rzut oka wydają się być dość skomplikowane?

Tworząc zestawienie musieliśmy oprzeć się na założeniach, które niekoniecznie będą równie istotne z Twojej perspektywy. Dlatego ważne jest, byś dokonał własnej oceny. W końcu to Ty wiesz najlepiej, czego oczekujesz.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(8)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
R
RDR
Gość

Czy zamknięcie konta (po spełnieniu określonych warunków wypłaty premii) spowoduje, że nie będę mógł w przyszłości skorzystać z podobnej promocji w ramach tego samego banku?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@RDR

Będziesz mógł, choć jako "ponownie nowy klient" będziesz musiał poczekać, aż upłynie okres karencji. Zazwyczaj do ponownego skorzystania z programu poleceń jako osoba polecona konieczne jest nieposiadanie konta w danym banku przez ok. rok.

Z kolei obecni klienci mogą bez przeszkód brać udział w kolejnych edycjach i zgarniać premie za polecanie konta.

Odpowiedz

G
gloria
Gość

Widzę, że TMUB dał już sobie ostatecznie spokój ze swoim jakże fantastycznym programem poleceń ?? chyba od dawna był na samym końcu w rankingu

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@gloria

To prawda. Problemem tej oferty był przede wszystkim regulamin, który w istotnych kwestiach nie dawał jasnych odpowiedzi... Kto wie, może program kiedyś powróci, tym razem odmieniony i bez licznych mankamentów ?

Odpowiedz

A
Adams
Gość

W pkt 6 wspomniałeś o Citi Priority.
To chyba błąd?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Adams

Tak... To informacja z którejś z wcześniejszych edycji rankingu. Już usunięte ;)
Dzięki za czujność!

Odpowiedz

A
Alicja
Gość

Do tej pory korzystałam z programu Santandera i potwierdzam, że wypłacili premię dla poleconego i polecającego.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Alicja

Gratulujemy!
Mamy nadzieję, że zachęciło Cię to do aktywnego korzystania z innych promocji.

Odpowiedz