Wróć

Ważne: stopy procentowe mocno w dół!


Ważne: stopy procentowe mocno w dół!
Spis treści

Wpływ na rynek lokat: w nadchodzących dniach czeka nas dostosowywanie (spadek) oprocentowania depozytów do decyzji RPP.

Ostatnia obniżka stóp procentowych banku centralnego miała miejsce w październiku 2014 r. Po dzisiejszej decyzji Rady od jutra (5 marca) wysokość stóp będzie następująca:

  • stopa referencyjna: 1,5%
  • stopa lombardowa: 2,5%
  • stopa depozytowa: 0,5%
  • stopa redyskonta weksli: 1,75%

Poniższy wykres pokazuje, jak zmieniały się stopy procentowe NBP w ciągu ostatnich 6 lat. Warto zwrócić uwagę, że w marcu br. miało miejsce już 10 cięcie stóp procentowych w bieżącym, 2,5-letnim cyklu obniżek.

Uzasadnienie marcowej decyzji RPP

RPP w uzasadnieniu swojej decyzji wskazuje na umiarkowany, a jednocześnie zróżnicowany wzrost gospodarczy na świecie: w Stanach Zjednoczonych aktywność ekonomiczna jest wyższa niż w strefie euro, gdzie z kolei (podobnie jak w Chinach) wzrost jest niski. Ceny surowców wciąż pozostają na niskim poziomie i wpływają na pogłębianie deflacji w niektórych krajach europejskich.

W Polsce wzrost gospodarczy jest dość stabilny, choć w IV kwartale 2014 r. nieco zwolnił. Dynamika inwestycji, spadające bezrobocie czy wzrost akcji kredytowej to dobre dane z punktu widzenia Rady.

Główną przyczyną obniżki stóp była jednak deflacja, która coraz bardziej mija się z celem inflacyjnym NBP. Marcowa projekcja inflacji wskazuje, że w średnim okresie dynamika cen może mocno odbiegać od celu, dlatego ponownie zdecydowano o cięciu stóp i to aż o 0,5 p.p.

Rada podsumowała swoją decyzję w następujący sposób:

Biorąc pod uwagę wydłużenie się okresu deflacji i wyraźny wzrost ryzyka pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie – na co wskazuje marcowa projekcja – Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Z pełnym komunikatem RPP zapoznasz się na tej stronie.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych nie jest zaskoczeniem, jednak skala obniżek jest dość duża. Deflacja w ostatnich miesiącach wyraźnie się pogłębiła i RPP postanowiła ostatecznie ściąć stopy, licząc na to, że inflacja wróci w końcu do celu. Czas pokaże, kiedy się to jednak stanie.

Stopy procentowe a oprocentowanie depozytów

Wpływ niskich stóp procentowych na sektor bankowy może nie być pozytywny dla osób oszczędnych, a nawet i kredytobiorców. Oprocentowanie kredytów złotówkowych czy kart kredytowych obniży się, jednak z drugiej strony banki mogą rekompensować to sobie wysokimi prowizjami np. za udzielenie kredytu.

Bankowcy już w grudniu oczekiwali cięcia stóp i stopniowo obniżali oprocentowanie lokat – na poniższym wykresie najlepiej widać to na przykładzie depozytów długoterminowych. Decyzja RPP z pewnością spowoduje kolejne spadki oprocentowania lokat (ale i kont oszczędnościowych) i należy być na to przygotowanym.

Pocieszające jest to, że cykl łagodzenia polityki pieniężnej prawdopodobnie został zakończony. Z drugiej jednak strony czeka nas teraz nieco smutny okres niskiego oprocentowania lokat, co więcej - nie wiadomo, jak długo on potrwa.

Jeśli poszukujesz atrakcyjnej oferty oszczędnościowej, sprawdź nasz ranking i wybierz odpowiednią dla siebie lokatę, zanim jej parametry wyraźnie się pogorszą. Warto także regularnie sprawdzać, czy nie pojawiła się jakaś promocja, w końcu bankom wciąż zależy na przyciągnięciu klientów i ich pieniędzy.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy