Na wyższe odsetki z lokat przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać - stopy procentowe bez zmian

- Przeszło 3 lata bez zmian
- Brak perspektyw na wzrost stóp
- Stopy nie wzrosną przed 2021 rokiem?
- Rynek oczekuje stabilizacji
- Alternatywa w postaci lokat dolarowych
Przeszło 3 lata bez zmian
Ostatnia zmiana w polskiej polityce pieniężnej miała miejsce na początku 2015 roku, kiedy to RPP zdecydowała o ścięciu stóp procentowych do najniższego poziomu w historii. Od tamtej pory stawka referencyjna wynosi zaledwie 1,50%. To z kolei przekłada się na rekordowo niskie oprocentowanie depozytów bankowych. Na początku maja 2018 roku na lokatach terminowych oferowanych przez wszystkie polskie banki komercyjne można było zarobić średnio jedynie 1,60% (przeczytaj nasz raport o sytuacji na rynku lokat).
Brak perspektyw na wzrost stóp
Co gorsza – niewiele wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Choć jeszcze niedawno wydawało się, że podniesienie kosztu pieniądza jest kwestią najbliższych kilku miesięcy, to obecnie widmo takiego ruchu ze strony RPP jest daleko mniejsze. Potwierdza to chociażby najnowszy komunikat opublikowany po zakończonym 16 maja posiedzeniu RPP. Czytamy w nim, że:
obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu.
Stopy nie wzrosną przed 2021 rokiem?
Pozytywnych perspektyw próżno szukać także w wypowiedziach poszczególnych członków Rady. W kwietniowej rozmowie z Reutersem Jerzy Kropiwnicki powiedział, że gdyby cokolwiek miało stać się ze stopami procentowymi, to prędzej zostałyby one obniżone. Wtóruje mu prezes Rady – Adam Glapiński, który na wczorajszej konferencji zasugerował, że stabilizacja stóp może potrwać nawet do 2020 roku.
Rynek oczekuje stabilizacji
Z brakiem perspektyw na podwyżkę kosztu pieniądza pogodzili się już także eksperci oraz rynek. Wśród wypowiedzi ekonomistów ciężko znaleźć te o jastrzębim nastawieniu (tj. oczekujące w najbliższym czasie wzrostu stóp). Natomiast stawka WIBOR 1Y już od kilku lat konsekwentnie trzyma się poziomu 1,80-1,82%. A to oznacza, że na rynku międzybankowym brak jest obecnie oczekiwań na jakąś rychłą zmianę w polskiej polityce pieniężnej.
Dowiedz się, jak stopy procentowe wpływają na oprocentowanie lokat bankowych
Alternatywa w postaci lokat dolarowych
Zupełnie inaczej, jeśli chodzi o stopy procentowe, sprawa prezentuje się w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy FED już od ponad 2 lat systematycznie podnosi ich poziom. Aktualnie podstawowa stopa procentowa w USA jest już wyższa niż w Polsce i wynosi 1,50-1,75%, a do tego kolejne podwyżki są już praktycznie przesądzone. W sumie rynek z ponad 80-proc. prawdopodobieństwem oczekuje, że do końca 2018 roku stopy procentowe za oceanem sięgną przynajmniej 2,00-2,25%.
Z punktu widzenia oszczędzających polityka pieniężna prowadzona przez FED jest o tyle istotna, że dzięki niej systematycznie rośnie opłacalność odkładania pieniędzy na lokatach dolarowych. Z naszej strony oczekujemy, że w najbliższym czasie ich oprocentowanie znacznie się zwiększy i do końca roku może przekroczyć 2%. Tym samym – pod względem wysokości oferowanych odsetek - byłaby to w wielu przypadkach lepsza inwestycja niż wpłacanie pieniędzy na depozyty denominowane w polskich złotych.
Zobacz ranking najlepszych lokat dolarowych oferowanych przez polskie banki.
Komentarze
(0)