Wróć

Świąteczne zmiany na rynku lokat - czerwiec 2014


Świąteczne zmiany na rynku lokat - czerwiec 2014
Spis treści

Niestety, w znacznej większości zmiany są na niekorzyść klientów - oprocentowanie dużej liczby lokat spadło w ostatnim okresie. Powód? Można przypuszczać, że ma to związek z niskim poziomem inflacji, a co za tym idzie - z potencjalną możliwością dalszych obniżek stóp procentowych NBP...

Czerwcowe zmiany oprocentowania lokat bankowych

Obniżki oprocentowania lokat o stałym oprocentowaniu wprowadził Getin Bank oraz jego internetowy oddział Getin Online. Obecnie oprocentowanie Lokaty Prosty Zysk zakładanej na 1 miesiąc wynosi zaledwie 1,95%, dla depozytów 3-miesięcznych jest to 2,9%, a dla półrocznych – 3,1%. Także warunki Lokaty Wznoszącej na 12 miesięcy z progresywnym oprocentowaniem uległy pogorszeniu. Obecnie średnia stopa zwrotu z takiego depozytu wynosi 3,5%, co klasyfikuje tę lokatę w środku rankingu depozytów długoterminowych.

Depozyty w Getin Online także nie uniknęły cięć oprocentowania. Lokata Party kolejny raz straciła na oprocentowaniu, które obecnie wynosi tylko 3%, a stosunkowo nowa Lokata Mój Zysk oferuje tylko 3,3% dla kwot powyżej 100 tys. zł (wcześniej było 3,4%). Także długoterminowa Lokata Wznosząca posiada nieco niższe średnie oprocentowanie – 3,3% (oprocentowanie jest progresywne i w ciągu 12 miesięcy wzrasta od 2,3% do 4,9%).

Bank dla zamożnych klientów – Noble Bank – po kilku miesiącach dość wysokiego oprocentowania długoterminowych lokat rentierskich obniżył parametry Lokaty Gold X i Silver X. Oprocentowanie tych depozytów wynosi odpowiednio 3,8% oraz 3,6% pod warunkiem posiadania konta osobistego z dostępem internetowym w Noble Banku (w przeciwnym wypadku oprocentowanie wynosi odpowiednio 3,55% i 3,35%). Obniżek oprocentowania nie uniknęła także Lokata Klasyczny Zysk, gdzie pogorszyły się parametry depozytu na 3 miesiące (obecnie 2,85%, wcześniej 2,95%) i pół roku (obecnie 3,05%, wcześniej 3,15%).

Po raz kolejny obniżek oprocentowania dokonał Santander Consumer Bank. Tym razem cięcia dotyczą popularnej lokaty Direct + Internet na 24 miesiące, która obecnie oprocentowana jest w wysokości 4% (do tej pory było to 4,1%). Parametry tego depozytu nie pogorszyły się bardzo gwałtownie, dlatego warto pamiętać, że wśród lokat długoterminowych 4% to wciąż atrakcyjne i wysokie oprocentowanie.

Nowe lokaty bankowe - czerwiec 2014

Czerwiec na rynku lokat obfituje nie tylko w zmiany oprocentowania, ale także sporo nowych, interesujących ofert dla klientów indywidualnych. Należy zwrócić tu uwagę na promocyjny 2-miesięczny depozyt Lokata Start z oprocentowaniem 5% dla nowych klientów w Meritum Banku oraz nowe warunki Lokaty Extra w tym banku. Od niedawna lokując nowe środki w kwocie min. 100 tys. zł na kwartał, możesz zyskać mocne 4% oprocentowanie, co dla depozytów 3-miesięcznych jest jednym z korzystniejszych warunków. Warto także zaznaczyć wyższe oprocentowanie lokat FM Banku, które oferowane są obecnie w ramach BIZ Banku. BIZ Lokata PRO zakładana na 6 miesięcy (wymaga posiadania konta osobistego) oprocentowana jest w wysokości 3,9%, a to jedno z wyższych parametrów w swojej kategorii. Oprocentowanie BIZ Lokat długoterminowych nie zmieniło się i wynosi 4,05% dla depozytu 24-miesięcznego i 3,75% dla depozytu rocznego.

Podsumowanie

Pierwsza połowa 2014 r. to czas wielu zmian w ofercie depozytowej naszych banków. Niskie stopy procentowe NBP, które mają się utrzymać na tym poziomie przez minimum 3 kolejne miesiące i dalsza niepewność co do ich wysokości, skutecznie zniechęcają bankowców od podwyżek oprocentowania lokat. Nie oznacza to jednak, że parametry depozytów terminowych są obecnie na złym poziomie – nowe oferty pojawiają się często (prym wiedzie tu Idea Bank) i są przygotowane pod kątem różnych grup klientów. Polacy z dodatkową gotówką mogą znaleźć propozycje lokat dla nowych środków, a osoby poszukujące konta osobistego są kuszone wysoko oprocentowanymi lokatami na start. Banki niecierpliwie oczekują kolejnych posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej i pod tym kątem przygotowują swoją ofertę. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych interesujących propozycji lokat dla klientów indywidualnych i wahań oprocentowania tych produktów.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy