Wróć

Credit Agricole zmienia cennik - brak opłat za Blika i tańsze przelewy natychmiastowe

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com

2 komentarze
Credit Agricole zmienia cennik - brak opłat za Blika i tańsze przelewy natychmiastowe
Spis treści

Ostatnia taryfa opłat i prowizji, datowana na 15 grudnia 2019 r., przynosi klientom Credit Agricole zarówno pozytywne, jak i mniej korzystne zmiany, które zostaną wprowadzone 4 kwietnia 2020 r. Z pierwszych zadowoleni będą wielbiciele nowoczesnych rozwiązań płatniczych, z kolei osoby preferujące tradycyjne podejście do bankowości rozczarują niektóre z zapowiadanych podwyżek.

Tańsze przelewy natychmiastowe przez Internet, droższe zlecenia w placówce

Jeśli jesteś klientem Credit Agricole i wykonujesz przede wszystkim przelewy, zwróć uwagę na to, co od kwietnia planuje Credit Agricole. Otóż mniej - 5 zł - zapłacisz za przelewy natychmiastowe wykonywane przez bankowość internetową i mobilną. I.. to niestety wszystkie dobre wiadomości..

Bank podnosi opłaty za przelewy wykonywane w oddziale banku lub drogą telefoniczną i dotyczy to zarówno zleceń tradycyjnych (zewnętrznych i w ramach Credit Agricole), jak i przelewów SEPA i natychmiastowych. Za standardowy przelew w placówce oraz SEPA zapłacisz 12 zł, a za przelew ekspresowy aż 17 zł!

Niższe opłaty za Blika, wyższe za bankomaty obce

Na szczęście bank w grudniowej taryfie zrezygnował już z opłat za przelewy na telefon Blikiem. Idąc za ciosem, od kwietnia przyszłego roku Credit Agricole obniżył do zera także prowizję za pobranie gotówki Blikiem z bankomatów obcych.

Jeśli wolisz wypłacać środki kartą i posiadasz jednocześnie standardowe Konto dla Ciebie, możesz nie mieć powodów do radości, bowiem bank podnosi do 6 zł opłatę za wypłatę środków z bankomatów obcych właśnie kartą debetową. 12 zł z kolei zapłacisz, jeśli za granicą pobierzesz środki w innej walucie niż euro bądź EUR w krajach poza EOG. Negatywną zmianą jest także ustalenie na 2 zł prowizję za wypłaty cashback.

Podróżnicy zapłacą więcej

Skoro już mówiliśmy o walutach obcych, to przy tej okazji mamy kolejną zmianę na minus. Credit Agricole zapowiedział wzrost opłat za prowadzenie rachunku walutowego do 2 zł miesięcznie. Nieco na pocieszenie młodsi klienci, którzy posiadają Konto dla Ciebie GO! i MOVE!, będą mogli wybrać jako kartę wielowalutową także kartę VISA TOUCH! (obecnie jest to tylko karta Mastercard).

Ciągle taniej dla VIP-ów

Jak się okazuje, nie wszystkie wspomniane zmiany dotyczą Konta dla Ciebie VIP. Jeśli posiadasz ten rachunek, od kwietnia niestety zapłacisz o 10 zł więcej - 40 zł - za jego prowadzenie, jednak wciąż będziesz mógł uniknąć opłaty na takich samych warunkach.

Jako "klient premium" nie zapłacisz więcej za cashback, a obsługa konta walutowego będzie dla Ciebie bezpłatna. Dodatkowo bank od wiosny nie pobierze od posiadaczy Konta dla Ciebie VIP opłaty za przewalutowanie transakcji kartą debetową.

Podwyżki także za mniej popularne usługi

Credit Agricole przy okazji podwyżek za przelewy i bankomaty zamierza również wprowadzić podwyżki za "drobniejsze" usługi. Za korzystanie z tokena sprzętowego zapłacimy 9 zł (wcześniej 7 zł), a za wiadomości SMS w ramach płatnego abonamentu 5 zł (zamiast 3 zł) miesięcznie. Jeśli zamówisz nowy PIN do karty pocztą, bank obciąży Cię za to 10 zł opłatą (dotychczas 5 zł).

Najważniejsze zmiany opłat w Credit Agricole od 4 kwietnia 2020 r.
Opłata Przed zmianą Po zmianie
Przelew zwykły telefoniczny lub w oddziale* 10 zł 12 zł
Przelew natychmiastowy*

7 zł - internetowy/mobilny

15 zł - telefoniczny/w oddziale

5 zł - internetowy/mobilny

17 zł - telefoniczny/w oddziale

Przelew SEPA telefoniczny lub w oddziale* 10 zł 12 zł
Wypłaty z bankomatów obcych - Konto dla Ciebie 5 zł 6 zł
Wypłaty z bankomatów za granicą - Konto dla Ciebie 10 zł 12 zł
Wypłata Blikiem z bankomatów obcych* 3-5 zł 0 zł
Cashback 0 zł

2 zł - Konto dla Ciebie GO!, MOVE! i Konto dla Ciebie

0 zł - Konto dla Ciebie VIP

Prowadzenie Konta dla Ciebie VIP 30 zł 40 zł
Opłata za przewalutowanie transakcji kartą - Konto dla Ciebie VIP 4% 0%
Prowadzenie rachunku walutowego 1 zł

2 zł - Konto dla Ciebie GO!, MOVE! i Konto dla Ciebie

0 zł - Konto dla Ciebie VIP

Zamówienie wysyłki nowego PIN do karty 5 zł 10 zł
Sporządzenie mini-wyciągu w bankomacie Santander Bank Polska 5 zł 7 zł
Używanie tokena sprzętowego 7 zł 9 zł
Wysyłka komunikatów SMS w ramach CA24 SMS - Konto dla Ciebie 3 zł 5 zł
* Dotyczy Konta dla Ciebie, Konta dla Ciebie GO! oraz Konta dla Ciebie MOVE!

Plus dla poszukiwaczy nowinek, minus dla zwolenników tradycji

Nie lubimy pisać o podwyżkach opłat, dlatego staraliśmy się szukać pozytywów w nowym cenniku Credit Agricole. Doceniamy zaprzestanie pobierania prowizji za przelewy na telefon i planowane bezpłatne wypłaty z bankomatów Blikiem. Cieszy nas także zapowiadana obniżka opłat za przelewy natychmiastowe.

Niestety, na tym koniec dobrych informacji. Najwyraźniej bank postanowił szukać oszczędności i postanowił zniechęcić klientów do operacji dokonywanych w oddziałach i wypłat z bankomatów innych niż własne (choć tej ostatniej opłaty da się uniknąć). Nieco wbrew rynkowym trendom drożeje także cashback i to aż do 2 zł za transakcję.

Niezrozumiała jest dla nas podwyżka opłaty za prowadzenie konta walutowego. Credit Agricole chwali się swoją kartą wielowalutową, jednak nie zachęca klientów do skorzystania z tej usługi. Płatny rachunek walutowy należy dziś do rzadkości i z pewnością nie sprzyja wypróbowaniu karty wielowalutowej.

Jeśli planowane zmiany Cię nie przekonują i jednak rozważasz przeniesienie do innego banku, zobacz, jak prezentuje się Konto dla Ciebie w porównaniu z innymi rachunkami na rynku. Może jednak okaże się, że konto w Credit Agicole nie jest takie złe? Decyzja, jak zawsze, należy do Ciebie.

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
B
Bea78
Gość
21.12.2019 08:10:00

Czytałam tekst z niedowierzaniem, że nie byłam świadoma tylu nigdzie indziej niespotykanych opłat! Opłaty za przelewy Na telefon i wypłaty Blik to jest skandal.

Zastanawia mnie inna rzecz. W jaki sposób mogę zmienić w tym banku numer pin do karty? W apce mobilnej nie widzę możliwości. Czyżby trzeba było za to płacić 10 zł?!

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
23.12.2019 15:42:50
@Bea78

Opcja zmiany kodu PIN jest w bankowości internetowej, w szczegółach karty

Odpowiedz