Wróć

Karta kredytowa dla dziecka

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

128 publikacji 741 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


Karta kredytowa dla dziecka
Spis treści
Pokaż więcej

Karta kredytowa jeszcze nie tak dawno była podstawowym bankowym środkiem płatniczym, niezbędnym zwłaszcza przy rezerwacji w zagranicznym hotelu bądź kupnie biletu lotniczego. Mimo że obecnie ustępuje pola „zwykłej” debetówce, którą od przeszło dekady można bez problemu płacić na całym świecie oraz w Internecie, kredytówka wciąż trzyma mocną pozycję. Na rynku dostępny jest szeroki wybór nie tylko kart kredytowych dla klientów indywidualnych czy kredytówek na zagraniczny wyjazd, ale też kart kredytowych dla firm.

Skąd ta mocna pozycja? Ano z podstawowej funkcji karty kredytowej, tj. swego rodzaju kredytu udzielanego przez bank klientowi. Płacąc kredytówką, wydajesz pieniądze banku – to podstawowa różnica między kartą kredytową a debetową, w przypadku której potrzebujesz mieć pieniądze na swoim koncie, inaczej transakcja nie zostanie zrealizowana. Drugą ważną zaletą kredytówki jest fakt, że raz przyznany Ci limit kredytowy jest stały i odnawiany co miesiąc – nie musisz co rusz wnioskować w banku o pożyczkę czy limit w koncie.

No i last, but not least, za przyznanie karty kredytowej – w przeciwieństwie do pożyczki czy limitu w koncie – nic nie płacisz, a i najczęściej samych kosztów korzystania z kredytówki możesz uniknąć (więcej o różnicach między tymi produktami znajdziesz w artykule Limit w koncie czy karta kredytowa – które rozwiązanie wybrać?). Koszty te są dwojakiego rodzaju: pierwsze z nich dotyczą posiadania samej karty (wydanie i co miesięczna prowizja, zwykle niepobierana, gdy wykonasz żądane przez bank transakcje), drugie – transakcji nią wykonanych. Warto wiedzieć, że jeśli spłacisz zaciągnięte zadłużenie w terminie (tzw. grace period, w zależności od banku i karty wynosi od 51 do 59 dni), to nie poniesiesz z tego tytułu żadnych opłat, a bank nie naliczy Ci żadnych odsetek.

A że miło wydaje się pieniądze cudze, a nie własne, trzeba zdawać sobie sprawę, że regularna spłata zobowiązań jest kluczowa w dobrze prowadzonym budżecie domowym, a dyscyplina finansowa pozwoli uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Niespłacana w porę kredytówka może łatwo stać się źródłem problemów i sporym obciążeniem. Czego się wystrzegać, korzystając z karty kredytowej, dowiesz się z artykułu Na co warto uważać korzystając z karty kredytowej?

Czy dzieci również mogą otrzymać kartę kredytową?

Jak widzisz, karta kredytowa jest produktem dla odpowiedzialnych i pilnujących terminowej spłaty. Czy zatem mogą ją otrzymać również dzieci? Odpowiedź być może Cię zaskoczy, ale… tak – choć pod pewnymi warunkami.

Kredytówka zamówiona dla osoby nieletniej będzie wydana na imię i nazwisko dziecka, ale formalnie nie jest ona samodzielną – tzw. główną – kartą, lecz kartą dodatkową, wydaną do karty głównej.

Jak działa karta kredytowa dla dziecka?

Zapewne orientujesz się, że osoby niepełnoletnie nie mogą zaciągać kredytów ani pożyczek, nie mogą też liczyć na limit w koncie czy zrobić debetu. Jeśli to ostatnie jakimś sposobem się im uda (bo np. na ich rachunku brakło środków na opłatę za korzystanie z debetówki), do spłaty zobowiązania zostanie pociągnięty opiekun prawny, czyli najczęściej rodzic, który wydał zgodę na otwarcie konta dziecka (lub konta nastolatka).

I tak oto dotarliśmy do rozwiązania zagadki, na jakich zasadach osoby nieletnie mogą korzystać z karty kredytowej: za regulowanie zobowiązań odpowiedzialny jest rodzic.

Jako posiadacz karty głównej masz prawo decydować, z jakiej części przyznanego Ci limitu kredytowego mogą korzystać użytkownicy karty dodatkowej, a także mieć podgląd wykonywanych przez nich transakcji. W każdej chwili możesz też odwołać zgodę na korzystanie z limitu i zablokować kartę dodatkową. Masz prawo składać dyspozycje dotyczące wszystkich kart wydanych do umowy.

Z kolei dziecko, jako użytkownik/posiadacz karty dodatkowej może składać dyspozycje dotyczące wyłącznie swojej kredytówki, z wyjątkiem zmiany limitu, zmiany typu, odstąpienia od umowy oraz jej wypowiedzenia.

Karta dodatkowa wydawana do karty głównej jest zawsze kartą tego samego typu. Innymi słowy, otrzymujecie dwie identyczne karty o takich samych możliwościach i ograniczeniach, taryfie opłat, oprocentowaniu i pozostałych parametrach.

Warto wiedzieć: zablokowanie lub zastrzeżenie karty głównej nie blokuje ani nie zastrzega automatycznie karty dodatkowej – chyba że postanowisz inaczej. Po wydaniu nowej karty głównej dodatkowa kredytówka zostaje podpięta do jej rachunku.

Limit kredytowy wszystkich kart dodatkowych nie może przekraczać ogólnego limitu przyznanego przez bank na karcie głównej.

Od ilu lat dostępna jest karta kredytowa dla dziecka?

Tak naprawdę to, czy bank udostępnia nieletnim kartę kredytową, czy nie, zależy od tego, jaki wiek określił dla pełnomocnika do rachunku: konta, lokaty czy w tym wypadku rachunku karty. W wielu bankach pełnomocnik musi być pełnoletni, ale w pozostałych wystarczy, że osiągnie wiek, w którym nabywa częściowej zdolności do czynności prawnych.

Karta kredytowa dla dziecka powyżej 13 lat

Częściową zdolność do czynności prawnych uzyskuje dziecko, które ukończyło 13 lat (a dokładniej: w dniu swoich 13. urodzin). Od tej pory może ono samodzielnie wykonywać zakupy, podpisywać umowy za zgodą rodzica (np. umowę o konto), czy np. korzystać z karty płatniczej.

Karta kredytowa dla dziecka poniżej 13 lat

Dzieci młodsze niż 13 lat nie mogą otrzymać karty kredytowej. Jeżeli zależy Ci na karcie płatniczej dla swojej pociechy, powinieneś albo otworzyć jej konto dla dziecka, albo – ewentualnie – zamówić jej kartę przedpłaconą.

Czy to się kiedyś zmieni? Ostatecznie jeszcze nie tak dawno temu na rynku były dostępne jedynie dwie karty płatnicze (konkretnie: przedpłacone) dla młodszych dzieci, obecnie zaś większość banków ma je w swojej ofercie. Umożliwiają one płatność kartą na niewysokie kwoty i wypłaty z bankomatów, w tym także za granicą.

Jak założyć kartę kredytową dla dziecka?

Zamówienie kredytówki dla osoby nieletniej wymaga posiadania karty głównej przez dorosłego. Oznacza to, że po pierwsze, w praktyce konieczne będzie wydanie dwóch kart, a po drugie – to osoba pełnoletnia musi spełniać wymogi kredytowe banku, nie zaś dziecko. Innymi słowy bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu karty sprawdzi wiarygodność finansową klienta, jego zobowiązania, źródła i wysokość dochodów. Na tej podstawie ustali też limit kredytowy (czyli kwotę, którą masz co miesiąc do wykorzystania), a z tego limitu będą mogły korzystać wskazane przez Ciebie osoby.

Samo wydanie karty dodatkowej zależy od praktyki danego banku; w niektórych cały proces przeprowadzisz online – gdy już jesteś klientem tej instytucji, w innych zawsze konieczne będzie udanie się do oddziału wraz z dzieckiem. Nie zapomnijcie w takiej sytuacji wziąć ze sobą dokumentów tożsamości, takich jak dowody osobiste lub legitymacja szkolna.

Ile kosztuje karta kredytowa dla dziecka?

Analizując koszty zamówienia i korzystania z karty kredytowej dla dziecka, musisz zsumować opłaty związane zarówno z kartą dodatkową, jak i z kartą główną – czyli Twoją. Nie zawsze będzie to prosty iloczyn 2 ×. Opłata za korzystanie z karty dodatkowej może być taka sama lub niższa niż w przypadku karty głównej. Z drugiej strony może być też tak, że karta główna wydawana jest za darmo, natomiast wydanie każdej kolejnej to jednorazowy koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych.

Wszystkie te aspekty uwzględniliśmy w naszym zestawieniu kart kredytowych dla dzieci.

Karta kredytowa dla nastolatków. Lista banków

Jak już wspomnieliśmy, nie każdy bank umożliwia wydanie karty dodatkowej osobie niepełnoletniej. Jednak niemało z nich nie widzi ku temu żadnych przeszkód. Poniżej przedstawiamy, w których bankach możesz zamówić kredytówkę dla nastolatka.

Karta kredytowa dla dziecka w Alior Banku

W przypadku dodatkowej karty kredytowej musisz liczyć się z koniecznością spełnienia takich samych warunków zwolnienia z opłaty jak przy karcie głównej. Wymagana kwota transakcji liczona jest dla każdej wydanej do rachunku karty oddzielnie.

Karta
0 zł / 10 zł
Opłata za kartę

0 zł / 10 zł


opłaty unikniesz, jeśli w danym cyklu rozliczeniowym wykonasz transakcje kartą na łączną kwotę min. 600 zł

Bankomaty
5%, min. 10 zł
Bankomaty 5%, min. 10 zł

bankomaty krajowe i zagraniczne

Oprocentowanie
18,5%
Okres bezodsetkowy
59 dni
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja
  4

Informacje ogólne

 • Polecana dla

  aktywnego użytkownika

 • Operator karty

  Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Okres ważności

  4 lata

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł (+ 10 zł rocznie za udostępnienie limitu kredytowego w rachunku płatniczym)

 • Opłata za kartę

  0 zł / 10 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeśli w danym cyklu rozliczeniowym wykonasz transakcje kartą na łączną kwotę min. 600 zł

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  5%, min. 10 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  5%, min. 10 zł

 • Płatność kartą za granicą

  brak prowizji

 • Wydanie karty dodatkowej

  40 zł rocznie (+ 10 zł rocznie za udostępnienie limitu kredytowego w rachunku płatniczym)

 • Opłata za kartę dodatkową

  0 zł / 10 zł - opłaty unikniesz, jeśli w danym cyklu rozliczeniowym wykonasz transakcje kartą na łączną kwotę min. 600 zł

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  18,5%

 • Okres bezodsetkowy

  59 dni

 • Maks. limit kredytowy

  80 000 zł

 • Wysokość spłaty minimalnej

  3%

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
  SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
  Xiaomi Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami Xiaomi.

Zalety

 • Multivoucher na 300 zł do wykorzystania w ponad 100 sklepach m.in. Biedronka, Zalando, IKEA, Allegro po spełnieniu warunków promocji
 • zwrot do 300 zł rocznie za płatności bezgotówkowe w wybranych punktach handlowo-usługowych
 • długi okres bezodsetkowy
 • brak prowizji za przewalutowanie transakcji
 • możliwość rozłożenia zadłużenia na raty
 • program lojalnościowy Bezcenne Chwile Mastercard

Wady

 • wysoki próg wydatków zwalniający z opłaty miesięcznej
 • Atrakcyjność opłat
  4/ 5
 • Możliwości i korzyści
  3/ 5
 • Promocje i bonusy
  4.5/ 5

Identyczne zasady obowiązują przy drugiej kredytówce Alior Banku, która zdecydowanie bardziej może przydać się na zagraniczny wyjazd:

Karta kredytowa Mastercard TU i TAM

Alior Bank
Karta
0 zł / 19 zł
Opłata za kartę

0 zł / 19 zł


opłaty unikniesz, jeśli w danym cyklu rozliczeniowym wykonasz transakcje kartą na łączną kwotę min. 1500 zł

Bankomaty
5%, min. 10 zł
Bankomaty 5%, min. 10 zł

bankomaty polskie i zagraniczne

Oprocentowanie
18,5%
Okres bezodsetkowy
59 dni
 • Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Polecana dla
  • podróżnika
  • aktywnego użytkownika
 • Operator karty

  Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Okres ważności

  4 lata

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł (+ 10 zł rocznie za udostępnienie limitu kredytowego w rachunku płatniczym)

 • Opłata za kartę

  0 zł / 19 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeśli w danym cyklu rozliczeniowym wykonasz transakcje kartą na łączną kwotę min. 1500 zł

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  5%, min. 10 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  5%, min. 10 zł

 • Płatność kartą za granicą

  0 zł

 • Wydanie karty dodatkowej

  40 zł rocznie

 • Koszt ubezpieczenia w podróży

  niedostępne

 • Koszt wejścia do saloników na lotniskach

  niedostępne

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  18,5%

 • Okres bezodsetkowy

  59 dni

 • Maks. limit kredytowy

  80 000 zł

 • Wysokość spłaty minimalnej

  3%

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
  SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
  Xiaomi Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami Xiaomi.

W Alior Banku możesz zamówić 10 dodatkowych kart kredytowych danego typu, pod warunkiem, że każda dodatkowa karta będzie przeznaczona dla innego użytkownika.

Karta kredytowa dla dziecka w Banku Millennium

Opłata za korzystanie z karty dodatkowej jest wyraźnie niższa niż w przypadku karty głównej; do uniknięcia prowizji wystarczy wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę.

Karta
0 zł / 7,99 zł
Opłata za kartę

0 zł / 7,99 zł


opłaty unikniesz, jeśli w poprzednim miesiącu wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych

Bankomaty
3,99%, min. 9,99 zł
Bankomaty 3,99%, min. 9,99 zł

bankomaty krajowe i zagraniczne

Oprocentowanie
18,5%
Okres bezodsetkowy
51 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za przewalutowanie transakcji w walucie obcej do równowartości 1000 zł/mies.; kartę można powiązać z usługą Blik.
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja
  4.5
Przejdź na stronę banku

Informacje ogólne

 • Polecana dla
  • aktywnego użytkownika
  • łowcy promocji
 • Operator karty

  Visa, Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Okres ważności

  4 lata

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za kartę

  0 zł / 7,99 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeśli wykonasz 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  3,99%, min. 9,99 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  3,99%, min. 9,99 zł

 • Płatność kartą za granicą
  • 0 zł - do równowartości 1000 zł/mies.
  • 2% - powyżej 1000 zł/mies.

  możesz także wykupić Pakiet Walutowy za 9,90 zł/tydz. z nielimitowanymi transakcjami kartą w każdej walucie

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Opłata za kartę dodatkową

  2,99 zł - opłaty unikniesz, jeśli wykonasz 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  18,5%

 • Okres bezodsetkowy

  51 dni

 • Maks. limit kredytowy

  100 000 zł

 • Wysokość spłaty minimalnej

  5%

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Blik: płatności kodem Blik generowanym w aplikacji banku, płatności zbliżeniowe telefonem, wypłaty z bankomatów kodem Blik (dostępność innych funkcji może się różnić w zależności od banku).
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  HCE: płatności zbliżeniowe telefonem przez aplikację banku dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
Zobacz pełną analizę
Przejdź na stronę banku

Zalety

 • niewielka liczba transakcji zwalniająca z opłaty za kartę
 • moneyback za zakupy w określonych sklepach

Wady

 • krótki okres bezodsetkowy
 • Atrakcyjność opłat
  4/ 5
 • Możliwości i korzyści
  4/ 5
 • Promocje i bonusy
  4.5/ 5
Przeczytaj recenzję
Krzysztof Duliński
Przejdź na stronę banku

Karta kredytowa dla dziecka w Pekao SA

Dodatkową kredytówkę dla nastolatka wyrobisz również w Banku Pekao SA. W sumie możesz wnioskować o 5 dodatkowych kart kredytowych.

Karta
0 zł / 19 zł / 39 zł
Opłata za kartę 0 zł / 19 zł / 39 zł

 • 0 zł – Pakiet Standard
 • 19 zł – Pakiet Złoty
 • 39 zł – Pakiet Platynowy

karta w Pakiecie Standard jest bezwarunkowo bezpłatna. W Pakiecie Złotym opłaty unikniesz, jeśli wykonasz transakcje bezgotówkowe na min. 2000 zł w danym cyklu rozliczeniowym, natomiast w Pakiecie Platynowym – na min. 3000 zł

Bankomaty
3% / 5% / 7%
Bankomaty 3% / 5% / 7%

 • 7% – Pakiet Standard
 • 5% – Pakiet Złoty
 • 3% – Pakiet Platynowy
Oprocentowanie
17,75%
Okres bezodsetkowy
59 dni
Unikalne cechy: w ramach karty można wybrać jeden spośród trzech pakietów dodatkowych usług, funkcjonalności i kosztów.
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja
  4.5
Przejdź na stronę banku

Informacje ogólne

 • Polecana dla

  biernego użytkownika

 • Operator karty

  Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Okres ważności

  5 lat

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za kartę
  • 0 zł – Pakiet Standard
  • 19 zł – Pakiet Złoty
  • 39 zł – Pakiet Platynowy
 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  karta w Pakiecie Standard jest bezwarunkowo bezpłatna. W Pakiecie Złotym opłaty unikniesz, jeśli wykonasz transakcje bezgotówkowe na min. 2000 zł w danym cyklu rozliczeniowym, natomiast w Pakiecie Platynowym – na min. 3000 zł

 • Wypłata z bankomatów w Polsce
  • 7% – Pakiet Standard
  • 5% – Pakiet Złoty
  • 3% – Pakiet Platynowy
 • Wypłata z bankomatów za granicą
  • 7% – Pakiet Standard
  • 5% – Pakiet Złoty
  • 3% – Pakiet Platynowy
 • Płatność kartą za granicą

  brak prowizji (przeliczenie na podstawie obowiązującej tabeli kursowej banku)

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Opłata za kartę dodatkową
  • 0 zł – Pakiet Standard
  • 19 zł – Pakiet Złoty
  • 39 zł – Pakiet Platynowy

  opłaty możesz uniknąć na zasadach obowiązujących dla karty głównej

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  17,75%

 • Okres bezodsetkowy

  59 dni

 • Maks. limit kredytowy

  100 000 zł

 • Wysokość spłaty minimalnej

  3%, min. 30 zł

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
Zobacz pełną analizę
Przejdź na stronę banku

Zalety

 • długi okres bezodsetkowy
 • darmowa karta w podstawowym pakiecie
 • 6% rabatu na Booking.com
 • zwroty za zakupy internetowe w wyższych pakietach (2% zwrotu, do 30 zł miesięcznie)
 • pakiety dopasowane do potrzeb klienta
 • ubezpieczenie zakupów i transakcji internetowych

Wady

 • wysokie prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów
 • przewalutowanie transakcji zagranicznych po kursie banku
 • Atrakcyjność opłat
  4.5/ 5
 • Możliwości i korzyści
  5/ 5
 • Promocje i bonusy
  4.5/ 5
Przeczytaj recenzję
Justyna Kalicińska
Przejdź na stronę banku

Karta kredytowa dla dziecka BNP Paribas

Karta
0 zł / 12 zł
Opłata za kartę 0 zł / 12 zł

opłaty unikniesz, jeśli w poprzednim okresie rozliczeniowym wydasz kartą łącznie min. 1000 zł

Bankomaty
6%, min. 10 zł
Bankomaty 6%, min. 10 zł

bankomaty krajowe i zagraniczne

Oprocentowanie
18,5%
Okres bezodsetkowy
56 dni
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja
  4
Przejdź na stronę banku

Informacje ogólne

 • Polecana dla
  • aktywnego użytkownika
  • łowcy promocji
 • Operator karty

  Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Okres ważności

  4 lata

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za kartę

  0 zł / 12 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeśli w poprzednim okresie rozliczeniowym wydasz kartą łącznie min. 1000 zł

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  6%, min. 10 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  6%, min. 10 zł

 • Płatność kartą za granicą

  3%

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Opłata za kartę dodatkową

  0 zł

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  18,5%

 • Okres bezodsetkowy

  56 dni

 • Maks. limit kredytowy

  ustalany indywidualnie

 • Wysokość spłaty minimalnej

  3%, min. 30 zł

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
  SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
  Xiaomi Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami Xiaomi.
Zobacz pełną analizę
Przejdź na stronę banku

Zalety

 • długi okres bezodsetkowy
 • program lojalnościowy Bezcenne Chwile Mastercard
 • możliwość wyboru i zmiany dnia zakończenia cyklu rozliczeniowego
 • możliwość rozłożenia zadłużenia na raty
 • 10% zniżki na bilety w kinach Cinema City

Wady

 • wysoki próg wydatków zwalniający z opłaty miesięcznej
 • Atrakcyjność opłat
  4/ 5
 • Możliwości i korzyści
  4.5/ 5
 • Promocje i bonusy
  3.5/ 5
Przeczytaj recenzję
Ewelina Niedzielska
Przejdź na stronę banku

Karta kredytowa dla dziecka w ING Banku Śląskim

W ING dozwolone jest wnioskowanie tylko o jedną kartę dodatkową. Możesz to zrobić poprzez bankowość internetową lub w oddziale.

Karta kredytowa Visa ING

ING Bank Śląski
Karta
0 zł / 35 zł rocznie
Opłata za kartę

0 zł / 35 zł rocznie


opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz w ciągu roku transakcje na łączną kwotę min. 2400 zł (średnio 200 zł/mies.)

Bankomaty
2%, min. 5 zł / 3%, min. 9 zł
Bankomaty 2%, min. 5 zł / 3%, min. 9 zł

 • 2%, min. 5 zł - bankomaty ING
 • 3%, min. 9 zł - pozostałe bankomaty
Oprocentowanie
15,5%
Okres bezodsetkowy
52 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.
 • Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Polecana dla

  aktywnego użytkownika

 • Operator karty

  Visa

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Okres ważności

  5 lat

 • Minimalny dochód

  800 zł

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za kartę

  0 zł / 35 zł rocznie

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz w ciągu roku transakcje na łączną kwotę min. 2400 zł (średnio 200 zł/mies.)

 • Wypłata z bankomatów w Polsce
  • 2%, min. 5 zł - bankomaty ING
  • 3%, min. 9 zł - pozostałe bankomaty
 • Wypłata z bankomatów za granicą

  3%, min. 9 zł

 • Płatność kartą za granicą

  brak prowizji (przeliczenie na podstawie tabeli Visa)

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Opłata za kartę dodatkową

  0 zł / 25 zł rocznie

  opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz w ciągu roku transakcje na łączną kwotę min. 2400 zł (średnio 200 zł/mies.)

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  15,5%

 • Okres bezodsetkowy

  52 dni

 • Maks. limit kredytowy

  20 000 zł

 • Wysokość spłaty minimalnej

  4%, min. 50 zł

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  HCE: płatności zbliżeniowe telefonem przez aplikację banku dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.

Karta kredytowa Mastercard ING

ING Bank Śląski
Karta
0 zł / 50 zł rocznie
Opłata za kartę

0 zł / 50 zł rocznie


opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz w ciągu roku transakcje na łączną kwotę min. 6000 zł (średnio 500 zł/mies.)

Bankomaty
3%, min. 9 zł
Bankomaty 3%, min. 9 zł

bankomaty krajowe i zagraniczne

Oprocentowanie
15,5%
Okres bezodsetkowy
52 dni
 • Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Polecana dla

  aktywnego użytkownika

 • Operator karty

  Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Okres ważności

  5 lat

 • Minimalny dochód

  800 zł

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za kartę

  0 zł / 50 zł rocznie

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz w ciągu roku transakcje na łączną kwotę min. 6000 zł (średnio 500 zł/mies.)

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  3%, min. 9 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  3%, min. 9 zł

 • Płatność kartą za granicą

  brak prowizji (przeliczenie na podstawie obowiązującej tabeli kursowej)

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Opłata za kartę dodatkową

  0 zł / 35 zł rocznie

  opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz w ciągu roku transakcje na łączną kwotę min. 6000 zł (średnio 500 zł/mies.)

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  15,5%

 • Okres bezodsetkowy

  52 dni

 • Maks. limit kredytowy

  20 000 zł

 • Wysokość spłaty minimalnej

  5%, min. 50 zł

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  HCE: płatności zbliżeniowe telefonem przez aplikację banku dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.

Karta kredytowa dla dziecka w PKO BP

Przejrzysta karta kredytowa PKO

PKO BP
Karta
0 zł / 40 zł / 80 zł rocznie
Opłata za kartę 0 zł / 40 zł / 80 zł rocznie

 • 0 zł, jeśli w ciągu roku wydasz kartą min. 7200 zł (średnio 600 zł/mies.)
 • 40 zł rocznie, jeśli w ciągu roku wydasz kartą min. 6000 zł (średnio 500 zł/mies.)
 • 80 zł rocznie (opłata standardowa)
Bankomaty
4%, min. 15 zł
Bankomaty 4%, min. 15 zł

bankomaty krajowe i zagraniczne

Oprocentowanie
17,75%
Okres bezodsetkowy
55 dni
Unikalne cechy: kartę można powiązać z usługą Blik.
 • Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Polecana dla

  aktywnego użytkownika

 • Operator karty

  Visa, Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Okres ważności

  4 lata

 • Minimalny dochód

  1000 zł netto

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za kartę

  0 zł / 40 zł / 80 zł rocznie

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  uniknięcie opłaty uzależnione jest od wartości transakcji wykonanych w ciągu roku:

  • 0 zł - gdy wartość transakcji wyniesie min. 7200 tys. zł (średnio 600 zł/mies.)
  • 30 zł - gdy wartość transakcji wyniesie min. 6000 zł (średnio 500 zł/mies.)
  • 60 zł - w pozostałych przypadkach
 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  4%, min. 15 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  4%, min. 15 zł

 • Płatność kartą za granicą

  3,5%

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Opłata za kartę dodatkową
  • 0 zł, jeśli w ciągu roku wydasz kartą min. 7200 zł (średnio 600 zł/mies.)
  • 30 zł rocznie, jeśli w ciągu roku wydasz kartą min. 6000 zł (średnio 500 zł/mies.)
  • 60 zł rocznie (opłata standardowa)

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  17,75%

 • Okres bezodsetkowy

  55 dni

 • Maks. limit kredytowy

  20 000 zł

 • Wysokość spłaty minimalnej

  4%, min. 50 zł

 • Przekroczenie limitu karty

  35 zł (przy przekroczeniu o ponad 5%)

Inne

 • Płatności mobilne
  Blik: płatności kodem Blik generowanym w aplikacji banku, wypłaty z bankomatów kodem Blik (dostępność innych funkcji może się różnić w zależności od banku).
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
  Xiaomi Pay: płatności zbliżeniowe kartami Mastercard wybranymi zegarkami i opaskami Xiaomi.
  HCE: płatności zbliżeniowe telefonem przez aplikację banku dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.

Na wyjazd zagraniczny bardziej przydatna może okazać się karta Platinum:

Karta kredytowa PKO Mastercard Platinum

PKO BP
Karta
0 zł / 150 zł / 300 zł rocznie
Opłata za kartę 0 zł / 150 zł / 300 zł rocznie

uniknięcie opłaty uzależnione jest od wartości transakcji wykonanych w ciągu roku:

 • 0 zł - gdy wartość transakcji wyniesie min. 60 tys. zł (średnio 5 tys. zł/mies.)
 • 150 zł - gdy wartość transakcji wyniesie 30 tys. zł (średnio 2,5 tys. zł/mies.)
 • 300 zł - w pozostałych przypadkach
Bankomaty
0 zł / 3%
Bankomaty 0 zł / 3%

 • 0 zł - wypłata z bankomatów zagranicznych
 • 3% wartości transakcji - wypłaty z bankomatów w Polsce
Oprocentowanie
17,75%
Okres bezodsetkowy
55 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.
 • Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Polecana dla
  • podróżnika
  • aktywnego użytkownika
 • Operator karty

  Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Minimalny dochód

  1000 zł

Opłaty

 • Wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za kartę

  0 zł / 150 zł / 300 zł rocznie

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  uniknięcie opłaty uzależnione jest od wartości transakcji wykonanych w ciągu roku:

  • 0 zł - gdy wartość transakcji wyniesie min. 60 tys. zł (średnio 5 tys. zł/mies.)
  • 150 zł - gdy wartość transakcji wyniesie 30 tys. zł (średnio 2,5 tys. zł/mies.)
  • 300 zł - w pozostałych przypadkach
 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  3% wartości transakcji

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  0 zł

 • Płatność kartą za granicą

  0 zł (przewalutowanie według kursów organizacji kartowej)

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Koszt ubezpieczenia w podróży

  0 zł

 • Koszt wejścia do saloników na lotniskach

  32 USD

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  17,75%

 • Okres bezodsetkowy

  55 dni

 • Maks. limit kredytowy

  ustalany indywidualnie (min. 5000 zł)

 • Wysokość spłaty minimalnej

  4%, min. 50 zł

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Blik: płatności kodem Blik generowanym w aplikacji banku, wypłaty z bankomatów kodem Blik (dostępność innych funkcji może się różnić w zależności od banku).
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
  Xiaomi Pay: płatności zbliżeniowe kartami Mastercard wybranymi zegarkami i opaskami Xiaomi.
  HCE: płatności zbliżeniowe telefonem przez aplikację banku dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.

Karta kredytowa dla dziecka w Santander Banku

Posiadacz może złożyć wniosek o wydanie karty dodatkowej dla maksimum 3 osób, którym udziela upoważnienia do dokonywania operacji w ciężar rachunku karty, w jego imieniu i na jego rzecz.

Visa Silver "Akcja Pajacyk"

Santander Bank Polska
Karta
0 zł
Opłata za kartę 0 zł

0 zł przez pierwszy rok korzystania z karty w ramach promocji

poza promocją opłaty unikniesz, jeżeli w poprzednim cyklu rozliczeniowym wykonasz min. 10 transakcji bezgotówkowych kartą

Bankomaty
4%, min. 10 zł
Bankomaty 4%, min. 10 zł

bankomaty krajowe i zagraniczne

Oprocentowanie
18,5%
Okres bezodsetkowy
54 dni
Unikalne cechy: płatności kartą wspierają akcję "Pajacyk".
 • Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Polecana dla
  • aktywnego użytkownika
  • łowcy promocji
 • Operator karty

  Visa

 • Rodzaj karty

  srebrna

 • Minimalny dochód

  650 zł netto

Opłaty

 • Wydanie karty
  • 0 zł - wydanie pierwszej karty
  • 15 zł - wznowienie karty
 • Opłata za kartę

  0 zł przez pierwszy rok korzystania z karty w ramach promocji

  standardowo: 0 zł / 7,50 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  poza promocją opłaty unikniesz, jeżeli w poprzednim cyklu rozliczeniowym wykonasz min. 10 transakcji bezgotówkowych kartą

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  4%, min. 10 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  4%, min. 10 zł

 • Płatność kartą za granicą

  2,8%

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Opłata za kartę dodatkową

  0 zł

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  18,5%

 • Okres bezodsetkowy

  54 dni

 • Maks. limit kredytowy

  20 000 zł

 • Wysokość spłaty minimalnej

  3%, min. 50 zł

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
  SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
  Xiaomi Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami Xiaomi.

W przypadku wyjazdu zagranicznego lepiej może sprawdzić się karta World Mastercard:

Karta kredytowa World Mastercard

Santander Bank Polska
Karta
0 zł / 17,50 zł
Opłata za kartę

0 zł / 17,50 zł


opłaty unikniesz, jeśli w danym cyklu rozliczeniowym wykonasz min. 10 transakcji bezgotówkowych

Bankomaty
4%, min. 10 zł
Bankomaty 4%, min. 10 zł

bankomaty krajowe i zagraniczne

Oprocentowanie
18,5%
Okres bezodsetkowy
54 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.
 • Szczegóły oferty

Informacje ogólne

 • Polecana dla
  • podróżnika
  • aktywnego użytkownika
 • Operator karty

  Mastercard

 • Rodzaj karty

  zwykła

 • Minimalny dochód

  2000 zł

Opłaty

 • Wydanie karty
  • 0 zł - wydanie pierwszej karty
  • 15 zł - wznowienie karty
 • Opłata za kartę

  0 zł / 17,50 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeśli w danym cyklu rozliczeniowym wykonasz min. 10 transakcji bezgotówkowych

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  4%, min. 10zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  4%, min. 10 zł

 • Płatność kartą za granicą

  0 zł

 • Wydanie karty dodatkowej

  0 zł

 • Koszt ubezpieczenia w podróży

  0 zł - ubezpieczenie „Podróżne World”

 • Koszt wejścia do saloników na lotniskach

  Priority Pass: niedostępne

  Lounge Key: niedostępne

Zadłużenie

 • Oprocentowanie

  18,5%

 • Okres bezodsetkowy

  54 dni

 • Wysokość spłaty minimalnej

  3%, min. 50 zł

 • Przekroczenie limitu karty

  0 zł

Inne

 • Płatności mobilne
  Google Pay: płatności zbliżeniowe telefonem dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym Android.
  Apple Pay: płatności dla posiadaczy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (Apple).
  Garmin Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Garmin.
  Fitbit Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami sportowymi Fitbit.
  SwatchPAY!: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami Swatch.
  Xiaomi Pay: płatności zbliżeniowe wybranymi zegarkami i opaskami Xiaomi.

Jak spłacać kartę kredytową dla dziecka?

Transakcje wykonywane kartą dodatkową obciążają rachunek karty głównej, zatem spłata zadłużenia zaciągniętego przez dziecko nie różni się niczym od spłaty Twoich zobowiązań. Możesz to zrobić, zlecając przelew w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej na rachunek karty kredytowej lub – jeśli posiadasz konto osobiste w tym samym banku – ustanawiając automatyczną spłatę karty.

Pamiętaj, że dla każdej karty – i głównej, i dodatkowej – obowiązuje ten sam okres bezodsetkowy, ta sama wartość spłaty minimalnej itp.

Alternatywy dla karty kredytowej

Karta kredytowa to tylko jedno z wielu rozwiązań, dzięki którym Twoje dziecko może płacić w kraju i za granicą, i jak każde z nich ma swoje wady i zalety. Pamiętaj, że oprócz kredytówki możesz założyć pociesze konto dla dziecka lub konto dla nastolatka albo nawet zamówić dodatkową kartę debetową do swojego własnego rachunku (niektóre banki umożliwiają takie rozwiązanie). Każde z tych rozwiązań to zupełnie niezależne od siebie produkty bankowe, z których dziecko może korzystać pojedynczo lub „w pakiecie”.

Karta kredytowa dla dziecka. Podsumowanie

Karty kredytowe dla nieletnich nie są wcale ewenementem na polskim rynku, choć mogłoby się wydawać, że młodzi – skoro kredyty i pożyczki są poza ich zasięgiem – nie mogą też korzystać z kredytówek. Obowiązuje jednak zasada, że karty nie otrzyma dziecko mające mniej niż 13 lat.

Nim wyrobisz swojemu dziecku kredytówkę, zapoznaj je dokładnie z zasadami posługiwania się kartą, tym bardziej że wszystkie wydatki poniesione przez pociechę obciążą Twój rachunek i to Ty poniesiesz za nie odpowiedzialność. Warto uświadomić dziecku, że dług trzeba co miesiąc spłacać, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, a bank wymaga od użytkownika karty terminowości i skrupulatności – dopiero wtedy korzystanie z kredytówki może być tanie lub nawet darmowe.

Choć brzmi to dość złowieszczo, pamiętaj też, że to Ty ustanawiasz limity dla karty użytkownika i że możesz je zmienić w każdej chwili, a nawet po prostu zastrzec kartę i nie zamówić nowej. Paradoksalnie umożliwia to sprawniejszą i szybszą kontrolę niż konto dla nastolatka, w przypadku którego bywa, że ograniczenia co do transakcji można wprowadzić tylko… w oddziale.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy