Karta kredytowa dla dziecka

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

147 publikacji 761 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


Karta kredytowa dla dziecka
Spis treści

Karta kredytowa jeszcze nie tak dawno była podstawowym bankowym środkiem płatniczym, niezbędnym zwłaszcza przy rezerwacji w zagranicznym hotelu bądź kupnie biletu lotniczego. Mimo że obecnie ustępuje pola „zwykłej” debetówce, którą od przeszło dekady można bez problemu płacić na całym świecie oraz w Internecie, kredytówka wciąż trzyma mocną pozycję. Na rynku dostępny jest szeroki wybór nie tylko kart kredytowych dla klientów indywidualnych czy kredytówek na zagraniczny wyjazd, ale też kart kredytowych dla firm.

Skąd ta mocna pozycja? Ano z podstawowej funkcji karty kredytowej, tj. swego rodzaju kredytu udzielanego przez bank klientowi. Płacąc kredytówką, wydajesz pieniądze banku – to podstawowa różnica między kartą kredytową a debetową, w przypadku której potrzebujesz mieć pieniądze na swoim koncie, inaczej transakcja nie zostanie zrealizowana. Drugą ważną zaletą kredytówki jest fakt, że raz przyznany Ci limit kredytowy jest stały i odnawiany co miesiąc – nie musisz co rusz wnioskować w banku o pożyczkę czy limit w koncie.

No i last, but not least, za przyznanie karty kredytowej – w przeciwieństwie do pożyczki czy limitu w koncie – nic nie płacisz, a i najczęściej samych kosztów korzystania z kredytówki możesz uniknąć (więcej o różnicach między tymi produktami znajdziesz w artykule Limit w koncie czy karta kredytowa – które rozwiązanie wybrać?). Koszty te są dwojakiego rodzaju: pierwsze z nich dotyczą posiadania samej karty (wydanie i co miesięczna prowizja, zwykle niepobierana, gdy wykonasz żądane przez bank transakcje), drugie – transakcji nią wykonanych. Warto wiedzieć, że jeśli spłacisz zaciągnięte zadłużenie w terminie (tzw. grace period, w zależności od banku i karty wynosi od 51 do 59 dni), to nie poniesiesz z tego tytułu żadnych opłat, a bank nie naliczy Ci żadnych odsetek.

A że miło wydaje się pieniądze cudze, a nie własne, trzeba zdawać sobie sprawę, że regularna spłata zobowiązań jest kluczowa w dobrze prowadzonym budżecie domowym, a dyscyplina finansowa pozwoli uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Niespłacana w porę kredytówka może łatwo stać się źródłem problemów i sporym obciążeniem. Czego się wystrzegać, korzystając z karty kredytowej, dowiesz się z artykułu Na co warto uważać korzystając z karty kredytowej?

Czy dzieci również mogą otrzymać kartę kredytową?

Jak widzisz, karta kredytowa jest produktem dla odpowiedzialnych i pilnujących terminowej spłaty. Czy zatem mogą ją otrzymać również dzieci? Odpowiedź być może Cię zaskoczy, ale… tak – choć pod pewnymi warunkami.

Kredytówka zamówiona dla osoby nieletniej będzie wydana na imię i nazwisko dziecka, ale formalnie nie jest ona samodzielną – tzw. główną – kartą, lecz kartą dodatkową, wydaną do karty głównej.

Jak działa karta kredytowa dla dziecka?

Zapewne orientujesz się, że osoby niepełnoletnie nie mogą zaciągać kredytów ani pożyczek, nie mogą też liczyć na limit w koncie czy zrobić debetu. Jeśli to ostatnie jakimś sposobem się im uda (bo np. na ich rachunku brakło środków na opłatę za korzystanie z debetówki), do spłaty zobowiązania zostanie pociągnięty opiekun prawny, czyli najczęściej rodzic, który wydał zgodę na otwarcie konta dziecka (lub konta nastolatka).

I tak oto dotarliśmy do rozwiązania zagadki, na jakich zasadach osoby nieletnie mogą korzystać z karty kredytowej: za regulowanie zobowiązań odpowiedzialny jest rodzic.

Jako posiadacz karty głównej masz prawo decydować, z jakiej części przyznanego Ci limitu kredytowego mogą korzystać użytkownicy karty dodatkowej, a także mieć podgląd wykonywanych przez nich transakcji. W każdej chwili możesz też odwołać zgodę na korzystanie z limitu i zablokować kartę dodatkową. Masz prawo składać dyspozycje dotyczące wszystkich kart wydanych do umowy.

Z kolei dziecko, jako użytkownik/posiadacz karty dodatkowej może składać dyspozycje dotyczące wyłącznie swojej kredytówki, z wyjątkiem zmiany limitu, zmiany typu, odstąpienia od umowy oraz jej wypowiedzenia.

Karta dodatkowa wydawana do karty głównej jest zawsze kartą tego samego typu. Innymi słowy, otrzymujecie dwie identyczne karty o takich samych możliwościach i ograniczeniach, taryfie opłat, oprocentowaniu i pozostałych parametrach.

Warto wiedzieć: zablokowanie lub zastrzeżenie karty głównej nie blokuje ani nie zastrzega automatycznie karty dodatkowej – chyba że postanowisz inaczej. Po wydaniu nowej karty głównej dodatkowa kredytówka zostaje podpięta do jej rachunku.

Limit kredytowy wszystkich kart dodatkowych nie może przekraczać ogólnego limitu przyznanego przez bank na karcie głównej.

Od ilu lat dostępna jest karta kredytowa dla dziecka?

Tak naprawdę to, czy bank udostępnia nieletnim kartę kredytową, czy nie, zależy od tego, jaki wiek określił dla pełnomocnika do rachunku: konta, lokaty czy w tym wypadku rachunku karty. W wielu bankach pełnomocnik musi być pełnoletni, ale w pozostałych wystarczy, że osiągnie wiek, w którym nabywa częściowej zdolności do czynności prawnych.

Karta kredytowa dla dziecka powyżej 13 lat

Częściową zdolność do czynności prawnych uzyskuje dziecko, które ukończyło 13 lat (a dokładniej: w dniu swoich 13. urodzin). Od tej pory może ono samodzielnie wykonywać zakupy, podpisywać umowy za zgodą rodzica (np. umowę o konto), czy np. korzystać z karty płatniczej.

Karta kredytowa dla dziecka poniżej 13 lat

Dzieci młodsze niż 13 lat nie mogą otrzymać karty kredytowej. Jeżeli zależy Ci na karcie płatniczej dla swojej pociechy, powinieneś albo otworzyć jej konto dla dziecka, albo – ewentualnie – zamówić jej kartę przedpłaconą.

Czy to się kiedyś zmieni? Ostatecznie jeszcze nie tak dawno temu na rynku były dostępne jedynie dwie karty płatnicze (konkretnie: przedpłacone) dla młodszych dzieci, obecnie zaś większość banków ma je w swojej ofercie. Umożliwiają one płatność kartą na niewysokie kwoty i wypłaty z bankomatów, w tym także za granicą.

Jak założyć kartę kredytową dla dziecka?

Zamówienie kredytówki dla osoby nieletniej wymaga posiadania karty głównej przez dorosłego. Oznacza to, że po pierwsze, w praktyce konieczne będzie wydanie dwóch kart, a po drugie – to osoba pełnoletnia musi spełniać wymogi kredytowe banku, nie zaś dziecko. Innymi słowy bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu karty sprawdzi wiarygodność finansową klienta, jego zobowiązania, źródła i wysokość dochodów. Na tej podstawie ustali też limit kredytowy (czyli kwotę, którą masz co miesiąc do wykorzystania), a z tego limitu będą mogły korzystać wskazane przez Ciebie osoby.

Samo wydanie karty dodatkowej zależy od praktyki danego banku; w niektórych cały proces przeprowadzisz online – gdy już jesteś klientem tej instytucji, w innych zawsze konieczne będzie udanie się do oddziału wraz z dzieckiem. Nie zapomnijcie w takiej sytuacji wziąć ze sobą dokumentów tożsamości, takich jak dowody osobiste lub legitymacja szkolna.

Ile kosztuje karta kredytowa dla dziecka?

Analizując koszty zamówienia i korzystania z karty kredytowej dla dziecka, musisz zsumować opłaty związane zarówno z kartą dodatkową, jak i z kartą główną – czyli Twoją. Nie zawsze będzie to prosty iloczyn 2 ×. Opłata za korzystanie z karty dodatkowej może być taka sama lub niższa niż w przypadku karty głównej. Z drugiej strony może być też tak, że karta główna wydawana jest za darmo, natomiast wydanie każdej kolejnej to jednorazowy koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych.

Wszystkie te aspekty uwzględniliśmy w naszym zestawieniu kart kredytowych dla dzieci.

Karta kredytowa dla nastolatków. Lista banków

Jak już wspomnieliśmy, nie każdy bank umożliwia wydanie karty dodatkowej osobie niepełnoletniej. Jednak niemało z nich nie widzi ku temu żadnych przeszkód. Poniżej przedstawiamy, w których bankach możesz zamówić kredytówkę dla nastolatka.

Karta kredytowa dla dziecka w Alior Banku

W przypadku dodatkowej karty kredytowej musisz liczyć się z koniecznością spełnienia takich samych warunków zwolnienia z opłaty jak przy karcie głównej. Wymagana kwota transakcji liczona jest dla każdej wydanej do rachunku karty oddzielnie.

 • Karta
  0 zł / 10 zł

 • Bankomaty
  5%, min. 10 zł

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  59 dni

Identyczne zasady obowiązują przy drugiej kredytówce Alior Banku, która zdecydowanie bardziej może przydać się na zagraniczny wyjazd:

 • Karta
  0 zł / 19 zł

 • Bankomaty
  5%, min. 10 zł

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  59 dni
Unikalne cechy: przewalutowanie po kursie NBP w ramach bezterminowej promocji

W Alior Banku możesz zamówić 10 dodatkowych kart kredytowych danego typu, pod warunkiem, że każda dodatkowa karta będzie przeznaczona dla innego użytkownika.

Karta kredytowa dla dziecka w Banku Millennium

Opłata za korzystanie z karty dodatkowej jest wyraźnie niższa niż w przypadku karty głównej; do uniknięcia prowizji wystarczy wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę.

 • Karta
  0 zł / 7,99 zł

 • Bankomaty
  3,99%, min. 9,99 zł

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  51 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za przewalutowanie transakcji w walucie obcej do równowartości 1000 zł/mies.; kartę można powiązać z usługą Blik.

Karta kredytowa dla dziecka w Pekao SA

Dodatkową kredytówkę dla nastolatka wyrobisz również w Banku Pekao SA. W sumie możesz wnioskować o 5 dodatkowych kart kredytowych.

 • Karta
  0 zł / 19 zł / 39 zł

 • Bankomaty
  3% / 5% / 7%

 • Oprocentowanie
  17,75%
 • Okres bezodsetkowy
  59 dni
Unikalne cechy: w ramach karty można wybrać jeden spośród trzech pakietów dodatkowych usług, funkcjonalności i kosztów.

Karta kredytowa dla dziecka BNP Paribas

 • Karta
  0 zł / 12 zł

 • Bankomaty
  6%, min. 10 zł

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  56 dni

Karta kredytowa dla dziecka w ING Banku Śląskim

W ING dozwolone jest wnioskowanie tylko o jedną kartę dodatkową. Możesz to zrobić poprzez bankowość internetową lub w oddziale.

Karta kredytowa Visa ING

ING Bank Śląski
 • Karta
  0 zł / 35 zł rocznie

 • Bankomaty
  2%, min. 5 zł / 3%, min. 9 zł

 • Oprocentowanie
  15,5%
 • Okres bezodsetkowy
  52 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.

Karta kredytowa Mastercard ING

ING Bank Śląski
 • Karta
  0 zł / 50 zł rocznie

 • Bankomaty
  3%, min. 9 zł

 • Oprocentowanie
  15,5%
 • Okres bezodsetkowy
  52 dni

Karta kredytowa dla dziecka w PKO BP

Przejrzysta karta kredytowa PKO

PKO BP
 • Karta
  0 zł / 40 zł / 80 zł rocznie

 • Bankomaty
  4%, min. 15 zł

 • Oprocentowanie
  17,75%
 • Okres bezodsetkowy
  55 dni
Unikalne cechy: kartę można powiązać z usługą Blik.

Na wyjazd zagraniczny bardziej przydatna może okazać się karta Platinum:

Karta kredytowa PKO Mastercard Platinum

PKO BP
 • Karta
  0 zł / 150 zł / 300 zł rocznie

 • Bankomaty
  0 zł / 3%

 • Oprocentowanie
  17,75%
 • Okres bezodsetkowy
  55 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.

Karta kredytowa dla dziecka w Santander Banku

Posiadacz może złożyć wniosek o wydanie karty dodatkowej dla maksimum 3 osób, którym udziela upoważnienia do dokonywania operacji w ciężar rachunku karty, w jego imieniu i na jego rzecz.

Visa Silver "Akcja Pajacyk"

Santander Bank Polska
 • Karta
  0 zł / 7,50 zł

 • Bankomaty
  4%, min. 10 zł

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  54 dni
Unikalne cechy: płatności kartą wspierają akcję "Pajacyk".

W przypadku wyjazdu zagranicznego lepiej może sprawdzić się karta World Mastercard:

 • Karta
  0 zł / 17,50 zł

 • Bankomaty
  4%, min. 10 zł

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  54 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.

Jak spłacać kartę kredytową dla dziecka?

Transakcje wykonywane kartą dodatkową obciążają rachunek karty głównej, zatem spłata zadłużenia zaciągniętego przez dziecko nie różni się niczym od spłaty Twoich zobowiązań. Możesz to zrobić, zlecając przelew w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej na rachunek karty kredytowej lub – jeśli posiadasz konto osobiste w tym samym banku – ustanawiając automatyczną spłatę karty.

Pamiętaj, że dla każdej karty – i głównej, i dodatkowej – obowiązuje ten sam okres bezodsetkowy, ta sama wartość spłaty minimalnej itp.

Alternatywy dla karty kredytowej

Karta kredytowa to tylko jedno z wielu rozwiązań, dzięki którym Twoje dziecko może płacić w kraju i za granicą, i jak każde z nich ma swoje wady i zalety. Pamiętaj, że oprócz kredytówki możesz założyć pociesze konto dla dziecka lub konto dla nastolatka albo nawet zamówić dodatkową kartę debetową do swojego własnego rachunku (niektóre banki umożliwiają takie rozwiązanie). Każde z tych rozwiązań to zupełnie niezależne od siebie produkty bankowe, z których dziecko może korzystać pojedynczo lub „w pakiecie”.

Karta kredytowa dla dziecka. Podsumowanie

Karty kredytowe dla nieletnich nie są wcale ewenementem na polskim rynku, choć mogłoby się wydawać, że młodzi – skoro kredyty i pożyczki są poza ich zasięgiem – nie mogą też korzystać z kredytówek. Obowiązuje jednak zasada, że karty nie otrzyma dziecko mające mniej niż 13 lat.

Nim wyrobisz swojemu dziecku kredytówkę, zapoznaj je dokładnie z zasadami posługiwania się kartą, tym bardziej że wszystkie wydatki poniesione przez pociechę obciążą Twój rachunek i to Ty poniesiesz za nie odpowiedzialność. Warto uświadomić dziecku, że dług trzeba co miesiąc spłacać, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, a bank wymaga od użytkownika karty terminowości i skrupulatności – dopiero wtedy korzystanie z kredytówki może być tanie lub nawet darmowe.

Choć brzmi to dość złowieszczo, pamiętaj też, że to Ty ustanawiasz limity dla karty użytkownika i że możesz je zmienić w każdej chwili, a nawet po prostu zastrzec kartę i nie zamówić nowej. Paradoksalnie umożliwia to sprawniejszą i szybszą kontrolę niż konto dla nastolatka, w przypadku którego bywa, że ograniczenia co do transakcji można wprowadzić tylko… w oddziale.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy