Płatność kartą przez Internet

Płatność kartą przez Internet – jak przebiega i czy jest bezpieczna?

Zakupy w sieci to żadna nowość; chyba większość z nas płaci w sklepach online przynajmniej od czasu do czasu. Mimo to wciąż są osoby, które obawiają się problemów z wykonaniem zdalnej transakcji albo nie są pewne, czy płatność kartą przez Internet jest na pewno bezpieczna. Należysz do tej grupy? Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości. 

Z tekstu dowiesz się: 

  • Jak przebiega płatność kartą przez Internet? 
  • Czy są różnice między płatnością kartą debetową a kartą kredytową? 
  • Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu płatności internetowych? 

Czy płatność kartą przez Internet jest bezpieczna? 

Zdajemy sobie sprawę, że dla większości osób nieprzekonanych do płatności online kluczowe są kwestie bezpieczeństwa. Poniekąd trudno się dziwić, gdyż liczne doniesienia o przestępstwach internetowych (np. kradzieżach danych oraz oszustwach związanych z kodami Blik) nakazują nam zachować szczególną ostrożność. 

Prawda jest jednak taka, że transakcje w sieci są dziś należycie zabezpieczone i nie musimy się niczego z góry obawiać. Zdecydowanie największe niebezpieczeństwo kryje się w niefrasobliwości klientów – to właśnie ona jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną przykrych doświadczeń związanych z zakupami online. 

Dobrą praktyką w kontekście płatności w Internecie jest korzystanie z innej karty niż z tej, która służy nam do codziennego „bankowania” (powiązanej z głównym kontem osobistym). Dzięki temu możemy ograniczyć środki na osobnej karcie do zakupów online jedynie do kwoty, która jest niezbędna do opłacenia transakcji. Nawet w przypadku podejrzenia ewentualnej kradzieży minimalizujemy w ten sposób ryzyko utraty wyższych sum, a konieczność zastrzeżenia karty nie będzie tak bardzo dotkliwa.

Należy więc pamiętać o podstawowej zasadzie – nigdy nie podawaj danych karty na stronach, do których nie masz zaufania. O ile to możliwe, dokonuj zakupów w sklepach, które posiadają już pewną renomę oraz wykazują się pełną transparentnością prowadzonej działalności. Taka sama zasada (choć niezwiązana bezpośrednio z kartami płatniczymi) dotyczy również kodów Blik generowanych w bankowości mobilnej. 

Jakie dane karty są potrzebne, by móc nią płacić w sklepie internetowym? 

Do prawidłowego wykonania tradycyjnej płatności kartą płatniczą w sklepie stacjonarnym potrzebujemy jedynie fizycznego narzędzia, „plastiku”, który przykładamy do terminala. W razie konieczności autoryzujemy transakcję PIN-em. 

W przypadku płatności na odległość, a więc bez udziału terminala, dane karty nie mogą zostać wczytane z chipa – musimy wprowadzić je ręcznie. Sklep internetowy standardowo wymaga podania następujących informacji: 

  • imienia i nazwiska posiadacza, 
  • numeru karty, 
  • kodu CVC2 (dla kart Mastercard) lub CVV2 (dla kart Visa), 
  • daty ważności karty. 

Numer karty tradycyjnie znajduje się na jej awersie i składa się z 16 cyfr. 

Budowa numeru karty nie jest przypadkowa. Pierwsza cyfra wskazuje na branżę, do której należy instytucja wydająca kartę; wraz z kolejnymi pięcioma cyframi tworzy identyfikator podmiotu (banku). Kolejnych dziewięć cyfr identyfikuje klienta. Wreszcie, numer karty zakończony jest tzw. cyfrą kontrolną.

Data ważności podana jest w formacie MM/RR (miesiąc/rok) i również znajduje się zwykle na awersie. Z kolei kod CVC2 / CVV2, 3-cyfrowy numer, który przy transakcjach na odległość pełni funkcję PIN-u, zwykle umieszczony jest na rewersie, tuż obok paska z podpisem posiadacza karty. 

Jak przebiega płatność kartą płatniczą przez Internet? 

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w zakupach online, uspokajamy – płatność kartą płatniczą przez Internet nie jest skomplikowanym procesem i sprowadza się do kilku prostych kroków. 

Po znalezieniu interesującego Cię produktu i przejściu do koszyka musisz dopełnić formalności związanych z dostawą i zapłatą. Wskazujesz zatem adres / sposób dostawy oraz preferowaną formę płatności. 

W tym przypadku wybierz opcję zatytułowaną Karta / Karta płatnicza / Karta debetowa i kredytowa (lub podobnie).  

Sklep z pewnością poprosi o wprowadzenie wspomnianych wcześniej danych (imię i nazwisko, numer karty, data ważności oraz kod CVV2 lub CVC2). Upewnij się, że nie popełniłeś błędu. 

Etapem kończącym proces płatności jest autoryzacja. To element potwierdzenia, że transakcji dokonujesz właśnie Ty, a nie oszust, który mógł wejść w posiadanie danych Twojej karty. Banki standardowo stosują procedurę 3D-Secure, która polega na zatwierdzaniu operacji przy użyciu kodu SMS, a ostatnio także za pomocą powiadomienia w aplikacji mobilnej. W tym pierwszym przypadku należy po prostu przepisać kod, w drugim – zalogować się do aplikacji i zatwierdzić transakcję ustalonym wcześniej hasłem. 

Autoryzacja jest ostatnim momentem, w którym mamy możliwość sprawdzenia wszystkich ważnych szczegółów transakcji, przede wszystkim danych odbiorcy i ostatecznej kwoty płatności (są one wyświetlane w SMS-ie / w aplikacji). Warto skorzystać z tej możliwości i jeszcze raz upewnić się, że wszystko się zgadza.

Po dokonaniu autoryzacji wartość transakcji natychmiast obciąży Twój rachunek. Sprzedawca od razu otrzyma informację o dokonanej płatności, więc będzie mógł szybko przystąpić do realizacji zamówienia. 

Płatności kartą kredytową przez Internet – czym różnią się od zakupów zwykłą “debetówką”? 

Co w sytuacji, w której do płatności chcemy użyć „kredytówki”? Płatności kartą kredytową przez Internet zasadniczo nie różnią się od transakcji dokonywanych przy użyciu kart debetowych powiązanych z kontem osobistym czy kart prepaid. Płatność przebiega dokładnie w ten sam sposób, a sklepy internetowe zwykle nawet nie rozróżniają obu rodzajów „plastików” jako osobnych metod płatności. Z perspektywy sprzedawcy nie ma bowiem najmniejszej różnicy, czy opłacisz zakup ze zwykłej karty, czy środki zostaną pobrane z rachunku karty kredytowej. 

Nie oznacza to jednak, że pozostaje to bez konsekwencji dla Ciebie jako kupującego. O ile w przypadku płatności najzwyklejszą „debetówką” transakcja pomniejszy saldo Twoich własnych środków na koncie, o tyle posługując się kartą kredytową, korzystasz z pieniędzy pożyczonych od banku. Pamiętaj zatem, że po niedługim czasie będziesz musiał je zwrócić, a ewentualne opóźnienie będzie generowało koszty wynikające z karnych odsetek. 

Dlaczego miałbym płacić kartą, skoro mogę wysłać przelew? 

Oczywiście płatność przy użyciu kart kredytowych lub debetowych jest zwykle tylko jedną z metod płatności oferowanych przez sklepy internetowe. Większość z nich wciąż daje możliwość opłacenia zamówienia przelewem, co może wydawać się rozsądną opcją; szczególnie tym, którzy z różnych powodów boją się podawania danych karty w Internecie. 

Płatność przelewem ma jednak dwie wady. Po pierwsze, tracimy czas – sprzedawca nie ruszy z wysyłką, dopóki transfer nie trafi na jego konto, w związku z czym klient czeka na towar odpowiednio dłużej. Po drugie, wygoda – a właściwie jej brak, bo musimy zalogować się do bankowości i starannie wypełnić formularz przelewu danymi otrzymanymi ze sklepu, a ewentualna pomyłka skutkuje kolejnymi problemami i koniecznością kontaktu ze sprzedającym. 

Na szczęście istnieje też opcja tzw. szybkiego przelewu za pośrednictwem innego podmiotu (np. Przelewy24), która niweluje oba wspomniane mankamenty; oczywiście o ile jest ona udostępniana przez dany sklep. 

Dlaczego płatność nie może być zrealizowana, skoro mam środki na koncie? 

Co oczywiste, transakcja kartą w Internecie – podobnie jak w przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym – może zostać odrzucona z powodu braku wystarczających środków. Co jednak w sytuacji, gdy płatność nie „przechodzi” pomimo posiadania na koncie niezbędnej kwoty? 

O ile przyczyną nie są problemy techniczne, to z dużym prawdopodobieństwem za odrzucenie transakcji odpowiada ustalony limit płatności kartą. Dla większego bezpieczeństwa banki nakazują klientom ustawienie maksymalnej kwoty, jaką będą mogli wydać przy użyciu plastiku podczas jednej operacji lub w ciągu jednego dnia. Niekiedy taki limit jest określony nie kwotowo, a ilościowo, np. 5 transakcji dziennie. 

Gdyby przypadkiem Twoja karta (lub jej dane) znalazły się w posiadaniu złodzieja, limity transakcyjne pozwolą ochronić przynajmniej część środków przed kradzieżą.  

Optymalna wysokość limitów to kwestia indywidulana, ale istnieje pewna ogólna zasada – warto je ustawić na takim poziomie, by stanowiły realną ochronę naszych pieniędzy, a jednocześnie nie były znaczącym ograniczeniem w korzystaniu z karty. Rozsądne jest również ustawienie dość restrykcyjnego limitu i jego ewentualne zwiększenie wtedy, gdy jest nam to potrzebne.

Limit można zawsze zmienić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeśli nie ustalisz jego wysokości samodzielnie, bank zastosuje wartość domyślną. 

Czy proces płatności kartą w sieci da się jakoś usprawnić? 

Choć płatność kartą w Internecie nie jest procesem szczególnie skomplikowanym, to jednak konieczność przepisywania danych podczas każdej transakcji może być dla niektórych uciążliwa. Pół biedy, jeśli robimy zakupy online „od wielkiego dzwonu”; gdy jednak stają się one dla nas codziennością, naturalne jest poszukiwanie usprawnień, które pozwolą nam dokonywać płatności jeszcze szybciej i wygodniej. 

Problem wielokrotnego podawania danych karty nie dotyczy płatności za cykliczne usługi, np. za abonament w serwisach streamingowych. W takich przypadkach dane zapisujemy raz (przy rejestracji na platformie), a opłata pobierana jest automatycznie każdego miesiąca.

Istnieją też inne metody płatności, takie jak zyskujący wciąż na popularności Blik. Część sklepów pozwala także na opłacanie zakupów z poziomu wirtualnych portfeli, np. Apple Pay, Google Pay czy PayPal. Gdy raz dodamy do nich dane swoich kart płatniczych, nie musimy podawać ich każdorazowo podczas kolejnych zakupów. Tym samym do wykonania płatności wystarczy nieraz kilka kliknięć myszką.  

Jak mogę odzyskać środki od nierzetelnego sprzedawcy? 

Czasem opory przed zakupami internetowymi nie wynikają ze strachu o samą płatność. Wątpliwości może budzić kwestia rzetelności sprzedawcy, z którym nie mamy przecież bezpośredniego kontaktu. 

Na szczęście jakość obsługi sklepów internetowych – zwłaszcza tych cieszących się dobrą renomą i dużą popularnością – nie odbiega dziś od standardów, z jakimi mamy do czynienia podczas tradycyjnych zakupów. Co więcej, mamy możliwość zapoznania się z opiniami innych klientów, które zwykle nie pozostawiają wątpliwości, czy możemy zaufać danemu sprzedawcy. 

Gdyby mimo wszystko coś poszło nie tak, np. dotarłby do nas towar uszkodzony lub niezgodny z zamówieniem albo środki zostałyby pobrane więcej niż raz, możemy skorzystać z procedury chargeback. W dużym uproszczeniu – jest to rodzaj ubezpieczenia transakcji wykonanych kartami (niezależnie od organizacji płatniczej). W jego ramach bank zwraca się do sprzedawcy w imieniu klienta z żądaniem zwrotu pieniędzy. 

Płatność kartą przez Internet – nie ma się czego bać 

Jedno jest pewne – płatność kartą przez Internet nie jest dziś niczym nadzwyczajnym i naprawdę nie trzeba się jej obawiać. Cały proces jest na tyle prosty, że poradzi sobie z nim nawet osoba przywiązana do gotówki i płatności w tradycyjnych sklepach, która dopiero zaczyna przekonywać się do zakupów online. 

Każda taka transakcja jest też odpowiednio zabezpieczona, by zminimalizować ryzyko przechwycenia danych karty przez osoby niepowołane. Zdecydowanie największe niebezpieczeństwo możemy sprowadzić na siebie sami, gdy nie będziemy stosowali się do podstawowych zasad. Jeśli wciąż masz wątpliwości, jakich zachowań unikać, przeczytaj tekst Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?

Dodaj komentarz