6 komentarzy
Z jakich etapów składa się proces zakładania konta w banku?
Obecnie możesz otworzyć rachunek na kilka sposobów, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Niezależnie jednak od tego, jaką metodę wybierzesz, będziesz musiał przejść następujące etapy:
Etap I – składasz wniosek o rachunek. We wniosku (który z reguły ma formę kilkustronicowego formularza) podajesz swoje dane osobowe i teleadresowe oraz deklarujesz, z jakich innych produktów banku zamierzasz korzystać (np. karty debetowej, lokaty, kredytu, bankowości internetowej, limitu w koncie itp.). Zaznaczasz również, że zapoznałeś się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji, a także - o ile bank się tego domaga - wyrażasz odpowiednie zgody i składasz oświadczenie na temat swojej rezydencji podatkowej.
Etap II – bank na podstawie wniosku przygotowuje umowę. Może być to umowa dotycząca wyłącznie konta lub – jeśli klient wyraził chęć skorzystania z różnych produktów - tzw. umowa ramowa. W umowie bank zobowiązuje się do przechowywania środków pieniężnych posiadacza rachunku i do przeprowadzania - na jego zlecenie - rozliczeń pieniężnych. Treść dokumentu jest uregulowana ustawowo przez Kodeks cywilny i prawo bankowe, dlatego we wszystkich bankach wygląda podobnie i zawiera m.in. takie informacje jak:
- czas, na jaki rachunek został otwarty (najczęściej jest nieokreślony),
- wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany,
- terminy wypłaty lub kapitalizacji odsetek,
- sposób i termin wypowiedzenia lub rozwiązania umowy,
- wysokość prowizji i opłat za prowadzenie rachunku.
W umowie znajdziesz również wykaz praw i obowiązków posiadacza konta oraz banku. Warto zapoznać się z tymi zapisami, ponieważ w sytuacjach spornych ich znajomość może Ci się przydać.
Etap III – bank weryfikuje Twoją tożsamość, Ty zatwierdzasz umowę i tym samym stajesz się posiadaczem konta. Ważna informacja – jeśli na tym etapie z jakiś względów postanowisz zrezygnować z usług banku, masz prawo w ciągu 14 dni od podpisania umowy odstąpić od niej bez podawania przyczyn i bez konsekwencji (umowę traktuje się wówczas jako niebyłą).
Etap IV – Aktywujesz konto zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi wraz z umową. Znajdują się w niej dane konieczne do pierwszego zalogowania.
Wiemy już, że etapy zakładania konta są identyczne we wszystkich bankach, jednak poszczególne instytucje mogą oferować różne metody składania wniosku czy podpisania umowy. W praktyce możesz więc skorzystać z rozwiązań, które umożliwią Ci założenie konta „od ręki” (tzn. w tym samym dniu możesz zawnioskować o rachunek, zawrzeć z bankiem umowę i uzyskać dostęp do konta), jak i z opcji, w których od złożenia wniosku do uruchomienia ROR-u upłynie kilka dni, a nawet tygodni. Warto o tym pamiętać, wybierając sposób otwierania konta.
I jeszcze jedno – może się zdarzyć, że proces zakładania rachunku w Twoim banku będzie się nieco różnił od opisu, który znajdziesz w naszym tekście. Jest tak dlatego, gdyż banki często wprowadzają własne rozwiązania w obrębie poszczególnych etapów. Przykładowo: w niektórych instytucjach będziesz musiał podać we wniosku imiona rodziców, w innych – nie będzie to konieczne (wystarczy, że wpiszesz miejsce urodzenia). Jeden bank wyśle Ci umowę przed weryfikacją przez przelew, drugi – dopiero po wykonaniu przelewu. Kolejny będzie się domagał, byś przekazał kurierowi kserokopię dowodu, a jeszcze kolejny - zrezygnuje z tego wymogu.
Jak więc widzisz, tych odstępstw od schematu jest naprawdę wiele, dlatego uwzględniliśmy te najważniejsze, a te pomniejsze pominęliśmy milczeniem. Mamy jednak dla Ciebie pewną propozycję – jeśli spotkasz się w swoim banku z jakąś istotną modyfikacją, napisz nam o niej w komentarzu pod tekstem. Ta informacja będzie cenna nie tylko dla nas, lecz również dla pozostałych Czytelników.
A teraz, po tym nieco przydługim wstępie, przejdźmy do omówienia poszczególnych metod.
Jak założyć konto przez Internet?
Jeśli cenisz sobie czas i wygodę, złóż wniosek o rachunek online, a następnie wybierz sposób zawarcia umowy z bankiem. Jak już wiesz, do wyboru masz kilka metod, sam więc możesz zadecydować, która z nich będzie dla Ciebie najbardziej optymalna.
Otwieranie konta w banku za pośrednictwem kuriera
Obecnie każdy bank komercyjny umożliwia złożenie wniosku o otwarcie konta osobistego za pośrednictwem Internetu, a następnie podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera. Wniosek znajdziesz na stronie internetowej banku po kliknięciu w dedykowany przycisk, typu „otwórz konto”, „załóż konto” (możesz też skorzystać z naszej pomocy i przejść do wniosku z poziomu naszego rankingu kont osobistych).
Po wejściu w formularz wpisujesz dane potrzebne bankowi do zweryfikowania Twojej tożsamości. Są to: imię i nazwisko, numer PESEL, numer i seria dowodu osobistego oraz data jego wydania i ważności, a także imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki. Będziesz musiał również podać adres zamieszkania oraz adres korespondencyjny, a także numer telefonu i adres e-mail.
Jak już wspomnieliśmy, podczas uzupełniania wniosku zwykle możesz wskazać powiązane z kontem produkty i usługi, z których zamierzasz dodatkowo korzystać, np. zamówić kartę płatniczą. Na zakończenie wybierasz sposób, w jaki chcesz zawrzeć umowę (w tym przypadku – rzecz jasna - klikasz opcję „kurier”), a następnie wysyłasz wniosek i cierpliwie czekasz na reakcję banku (telefon lub SMS z prognozowanym terminem wizyty). Powinieneś również otrzymać na swój adres mailowy wzory najważniejszych dokumentów (umowę, regulamin, tabelę opłat i prowizji).
Przed wizytą koniecznie przygotuj dowód osobisty – na jego podstawie kurier zweryfikuje Twoją tożsamość i upewni się, czy podałeś we wniosku prawdziwe dane. Niektóre banki wymagają również, byś przekazał kurierowi kserokopię dowodu (o tym, czy musisz to zrobić, dowiesz się na etapie składania wniosku lub podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem).
Po podpisaniu umowy w obecności kuriera umowa trafi do banku i jeszcze raz zostanie zweryfikowana przez pracownika, który sprawdzi, czy wszystkie podpisy są na swoim miejscu, a następnie wprowadzi Twoje dane do systemu i założy Ci tzw. Kartę Klienta. Dopiero wtedy dostaniesz powiadomienie - telefoniczne, mailowe lub SMS-em - o aktywacji konta i będziesz mógł z niego korzystać w pełnym zakresie.
W zależności od banku czas oczekiwania na wizytę kuriera wynosi od 3 do 7 dni (przynajmniej w teorii – w praktyce ten termin może nieco się wydłużyć). Także aktywacja rachunku może zająć bankowi nieco czasu (1-3 dni). W efekcie przejście wszystkich 4 etapów składających się na proces otwarcia konta może potrwać nawet dwa tygodnie.
Jak założyć konto w banku przez internet za pomocą przelewu?
Zależy Ci na czasie? O wiele krótszą i znacznie wygodniejszą metodą jest założenie rachunku całkowicie zdalnie - bez udziału kuriera - za pomocą tzw. przelewu weryfikacyjnego. W tym przypadku procedura wygląda następująco.
Zaczynasz – tak jak poprzednio - od wypełnienia wniosku o konto osobiste na stronie internetowej banku. Jednak tym razem wybierasz inny sposób zawarcia umowy i zaznaczasz „przelew weryfikacyjny”. Następnie otrzymujesz dane niezbędne do wykonania tej transakcji: numer rachunku, na który musisz wykonać przelew, tytuł przelewu oraz kwotę (zwykle jest to 1 zł lub 1 gr, które bank Ci zwróci po założeniu ROR-u). Dane do przelewu – w zależności od banku – wyświetlą Ci się na ostatniej stronie składanego wniosku i/lub otrzymasz je drogą mailową.
Teraz możesz wykonać przelew z konta, które posiadasz w innym banku, musisz jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, przelew musi pochodzić wyłącznie z Twojego konta indywidualnego, nie może być to rachunek firmowy lub wspólny. Po drugie – Twoje dane w banku, z którego wysyłany jest przelew weryfikacyjny, muszą być identyczne z danymi, które podałeś we wniosku. Wystarczy więc, że popełnisz literówkę lub inaczej zapiszesz nazwę ulicy (przykładowo: ul. 1 Maja, ul. 1-szego Maja), a bank odrzuci Twój wniosek.
Po trzecie i najważniejsze – rachunek, z którego będziesz wykonywać przelew, musi być założony z pełną weryfikacją (np. przez kuriera bądź w placówce). Mówiąc inaczej – nie może być to konto, które również otworzyłeś przelewem.
Gdy już potwierdzisz, że Ty to Ty, a nie oszust, który się pod Ciebie podszywa - otrzymasz od banku maila z umową i dostępem do bankowości internetowej (w niektórych bankach login do bankowości internetowej może pojawić się w tytule przelewu zwrotnego).
Metoda zakładania rachunków przelewem pozwala przejść wszystkie omówione wcześniej 4 etapy „za jednym zamachem”. W tym przypadku dostęp do konta uzyskasz niemal od razu lub następnego dnia po wypełnieniu wniosku.
Niestety, to rozwiązanie ma też swoje wady. Nie skorzystają z niego osoby, które zakładają swój pierwszy rachunek w życiu oraz klienci, którzy otworzyli konto w innym banku przelewem.
Składasz wniosek online, umowę podpisujesz w oddziale
Również w tym przypadku najpierw składasz wniosek przez Internet, a następnie jako sposób zawarcia umowy wskazujesz wizytę w oddziale.
W niektórych bankach wyświetli Ci się w tym momencie krótki formularz, w którym będziesz musiał zaznaczyć odpowiednią placówkę oraz podać datę i godzinę spotkania. Po wysłaniu formularza otrzymasz od banku potwierdzenie, że Twoja wiadomość dotarła i w danym dniu możesz zjawić się w oddziale. W innych instytucjach będziesz mógł uzgodnić tę kwestię z pracownikiem banku, który skontaktuje się z Tobą po otrzymaniu wniosku.
Dalsza procedura jest bardzo prosta - w umówionym dniu zjawiasz się w placówce z dowodem osobistym i po zweryfikowaniu tożsamości przez doradcę podpisujesz umowę. Zyskujesz też dostęp do bankowości elektronicznej i możesz – jeszcze na miejscu - aktywować konto.
Zakładanie konta bankowego za pomocą wideorozmowy
W przypadku tej metody konto otwierane jest od razu, bez odwiedzin kuriera, przelewu weryfikacyjnego czy wizyty w oddziale. Umowa jest zawierana online, a proces zakładania konta przebiega następująco:
- Wchodzisz na stronę banku, klikasz przycisk „Otwórz nowy rachunek”, wpisujesz we wniosku wymagane dane, a następnie wybierasz opcję „Umowa Video”.
- W następnym kroku wyrażasz zgodę na uruchomienie kamery w komputerze. Po chwili na wskazany we wniosku numer telefonu przychodzi SMS z kodem, który musisz podać, aby połączyć się z wideo-konsultantem.
- Doradca zweryfikuje Twoją tożsamość, porównując zdjęcie Twojej twarzy w dowodzie osobistym z Twoim wyglądem i sprawdzi zabezpieczenia holograficzne dowodu tożsamości (prawdopodobnie poprosi Cię, byś pokazał dowód pod różnym kątem).
- Jeśli ten etap przebiegnie pomyślnie, na numer telefonu podany we wniosku otrzymasz kolejny kod, którym zatwierdzisz umowę. Teraz musisz poczekać na decyzję banku. Po zakończeniu połączenia Twoje dane zostaną jeszcze raz zweryfikowane i dopiero wtedy otrzymasz mailem informację o akceptacji lub odrzuceniu wniosku. Wraz z potwierdzeniem założenia rachunku bank przekaże Ci pocztą elektroniczną wszystkie niezbędne dokumenty: umowę, regulaminy, tabelę opłat i prowizji oraz instrukcję do pierwszego zalogowania do bankowości elektronicznej.
Reasumując, jeśli zdecydujesz się na założenie konta w banku za pomocą tej metody, niewątpliwie zyskasz na czasie: w trakcie jednego połączenia złożysz wniosek, zostaniesz zweryfikowany, zawrzesz umowę i otrzymasz dostęp do konta. Aby jednak cały proces przebiegł gładko i zakończył się sukcesem, musisz uwzględnić kilka szczegółów.
Przed połączeniem z konsultantem przygotuj dokument tożsamości i telefon komórkowy. Sprawdź, czy masz sprawny mikrofon i włączoną kamerę (urządzenie musi mieć rozdzielczość co najmniej 720 pikseli), a Twój komputer jest wyposażony w najnowsze wersje przeglądarek Mozilla Firefox lub Chrome. Upewnij się również, czy przebywasz w dobrze oświetlonym miejscu, które zapewnia poufność rozmowy – wideo-konsultant musi mieć pewność, że nie działasz pod presją osoby znajdującej się poza kamerą i bez trudu ocenić, czy Twój dowód jest prawdziwy, a Ty jesteś osobą, za którą się podajesz.
Rachunek bankowy otwierany przy wykorzystaniu otwartej bankowości (na razie tylko w Banku Millennium)
Otwarta bankowość to rozwiązanie, które wprowadziła unijna dyrektywa PSD2 (ang. Payment Services Directive). Opiera się ono na założeniu, że podmioty trzecie (np. fintechy, serwisy płatnicze czy też inne banki) mogą za zgodą klienta uzyskać dostęp do jego konta. Dzięki temu posiadając rachunek w banku X możesz sprawdzić saldo na swoim koncie w banku Y, a nawet wykonać z niego przelew.
Jednak możliwości, które daje otwarta bankowość, są o wiele większe. Jak dowodzi tego przykład Banku Millennium, open banking umożliwia też nowy zdalny sposób zakładania rachunków.
Proces założenia konta z użyciem otwartej bankowości jest szybki i prosty. Wchodzisz na stronę z wnioskiem o otwarcie konta, podajesz swoje podstawowe dane, a następnie wybierasz opcję „online” jako formę podpisania umowy. W dalszej kolejności zaznaczasz na liście bank, w którym posiadasz konto bankowe i aby uwierzytelnić swoją tożsamości logujesz się na swój rachunek we wskazanej instytucji. Jeśli weryfikacja wypadła pomyślnie, wracasz na stronę Banku Millenium, wyrażasz odpowiednie zgody i zatwierdzasz dyspozycję otwarcia konta kodem SMS wysłanym na Twój numer telefonu. Po przejściu powyższej procedury dostajesz także dane do logowania i od razu możesz korzystać z nowo otwartego konta poprzez system internetowy i aplikację mobilną.
Niestety, obecnie z tej unikalnej metody mogą korzystać jedynie osoby posiadające konto osobiste w następujących bankach: Alior Banku, Banku Pekao, BNP Paribas, ING Banku Śląskim, mBanku lub Santander Bank Polska.
Zakładanie konta poprzez infolinię
W niektórych bankach możesz też zlecić dyspozycję otwarcia rachunku telefonicznie, dzwoniąc na infolinię lub pod dedykowany numer, który znajdziesz na stronie internetowej. Przed rozmową z konsultantem powinieneś – rzecz jasna - przygotować dowód tożsamości. Pracownik banku wypełni za Ciebie wniosek i odpowie na Twoje pytania, gdybyś czegoś nie wiedział lub nie rozumiał. Odczyta Ci także szereg formuł związanych z zawieraniem umowy na odległość i zapozna z treścią wszystkich zgód marketingowych, tak więc sfinalizowanie wniosku zajmie Wam trochę czasu.
Zapewne się domyślasz, że ostatnim pytaniem, jakie zada Ci pracownik banku, jest sposób podpisania umowy. W zależności od tego, którą opcję wybierzesz – kurier czy placówka - Twoje konto będzie w pełni funkcjonalne w ciągu kilku- kilkunastu dni roboczych.
Reasumując, ten sposób otwarcia konta bankowego jest w gruncie rzeczy mało wygodny i dość czasochłonny. Ponadto - o ile nie wykupiłeś u swojego operatora oferty nielimitowanych rozmów – możesz sporo zapłacić za połączenie z bankiem :-))
Otwieranie konta w aplikacji mobilnej (w tym sposób „na selfie”)
W przypadku tej metody możemy wyróżnić dwie opcje zakładania konta. Pierwsza z nich na dobrą sprawę jest identyczna ze sposobem „na kuriera”, jednak w tym przypadku składasz wniosek za pomocą telefonu, a nie za pośrednictwem strony internetowej.
Cała procedura przebiega następująco: ściągasz na smartfona bankową aplikację mobilną ze sklepu z aplikacjami i wybierasz opcję „Nie mam konta”, “Załóż konto” itp. W tym momencie wyświetla Ci się wniosek, który musisz uzupełnić, wpisując w nim wymagane dane. Następnie kurier przyjeżdża z umową, weryfikuje Twoją tożsamość, a Ty aktywujesz swój nowy rachunek.
Z kolei drugi wariant - „na selfie” - jest w wielu aspektach podobny do zakładania konta za pomocą wideorozmowy. Tu również musisz pokazać do kamerki dowód oraz dodatkowo wykonać zdjęcie twarzy (an face i 2 profile), a następnie zaakceptować umowę hasłem otrzymanym w sms-ie. Różnica polega na tym, że wszystkie czynności wykonujesz samodzielnie, ewentualnie korzystając z telefonicznego wsparcia doradcy, a wcześniej musisz zainstalować na smartfonie aplikację mobilną banku.
Metoda tradycyjna, czyli wizyta w oddziale banku
Oczywiście, możesz również skorzystać z tradycyjnej metody i otworzyć ROR w placówce banku (za wyjątkiem instytucji, które działają w modelu internetowym i nie mają swoich oddziałów naziemnych). W Banku Pocztowym dodatkowo będziesz mógł założyć konto w placówce pocztowej.
Po wypełnieniu wniosku, przejściu weryfikacji i podpisaniu umowy Twój nowy rachunek będzie od razu aktywny i jest to niewątpliwa zaleta tradycyjnej metody. Plusem jest również to, że podczas wizyty możesz wypytać doradcę o różne szczegóły dotyczące konta. Upewnij się więc, czy opłaty za prowadzenie rachunku, korzystanie z karty i wypłaty gotówki z bankomatów w kraju i za granicą nie zawierają żadnych „haczyków” (przykładowo – bank na swojej stronie internetowej pisze o darmowych bankomatach, jednak tak naprawdę bezpłatne są wypłaty z własnych maszyn, a za pozostałe zapłacisz już prowizję). Sprawdź także koszt wpłat i wypłat gotówkowych w oddziale i opłaty za mniej popularne usługi (np. zmianę PIN-u, cashback, wpłatomaty), jeżeli chcesz z nich korzystać. Przy okazji dopytaj, czy przelewy internetowe są limitowane (tzn. jaką kwotę możesz maksymalnie przelać w jednym dniu ze swego konta) i w jaki sposób możesz zmienić wysokość tych limitów.
Otwieranie konta w promocji – jak nie przegapić premii?
Jeśli chcesz skorzystać z oferty specjalnej, w której za założenie konta bank nagrodzi Cię premią, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii, od których zależy sukces całego przedsięwzięcia.
I tak - w większości przypadków organizator akcji (bank lub dom mediowy działający w jego imieniu) będzie wymagał, byś złożył wniosek o rachunek tylko i wyłącznie za pośrednictwem dedykowanej strony promocji. Jeśli uczynisz to w inny sposób, np. w oddziale banku lub na „zwykłej” stronie internetowej, zostaniesz z akcji po prostu wykluczony. To samo się stanie, gdy w formularzu rejestracyjnym podasz inne dane niż we wniosku o konto.
Zwróć także uwagę na termin zawarcia umowy. Może być tak, że bank będzie przyjmował wnioski np. do 20 stycznia, natomiast umowę będziesz musiał podpisać najpóźniej do 5 lutego. Są jednak i takie akcje, w których obie te czynności będziesz musiał wykonać w tym samym terminie (przykładowo: do 5 lutego złożyć wniosek i zawrzeć umowę). Jak już wiesz, na przyjazd kuriera trzeba nieco poczekać, dlatego dobrze zaplanuj obie czynności, tak aby zmieścić się w wyznaczonym czasie.
Są też akcje, w których konto musisz założyć w określony sposób (np. w aplikacji mobilnej), są i takie, w których sam wybierasz, w jaki sposób chcesz podpisać umowę. Tak więc po złożeniu wniosku na stronie promocji możesz zdecydować się na przyjazd kuriera, wykonać przelew weryfikacyjny (o ile bank udostępnia tę metodę) lub dokończyć cały proces w placówce banku. Jeśli wybierzesz to ostatnie rozwiązanie, w rozmowie z doradcą zaznacz wyraźnie, że chodzi o finalizację wniosku internetowego, a nie przepisywanie formularza na nowo. Jeśli tego nie zrobisz, pracownik banku może Ci otworzyć konto w ramach standardowej procedury, to zaś pozbawi Cię prawa do premii.
Wady i zalety poszczególnych metod
Sam więc widzisz, że sposobów na założenie rachunku jest obecnie wiele, a każdy z nich ma swoje silne i słabe strony. Sam zdecyduj, która z tych metod jest w Twojej opinii najbardziej komfortowa i najbardziej pasuje do Twoich preferencji.
Metoda |
Zalety |
Wady |
Komu można polecić |
---|---|---|---|
Składasz wniosek o konto przez Internet i podpisujesz umowę w obecności kuriera |
Wygoda – otwierasz konto w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. |
Między wysłaniem wniosku a podpisaniem umowy i aktywacją konta mija od kilku dni do nawet dwóch tygodni. |
Osobom, którym rachunek nie jest potrzebny „od ręki”. |
Składasz wniosek online, otwierasz konto przelewem weryfikacyjnym |
Uproszczony proces weryfikacji. Szybkość– wszystkie etapy zakładania konta przechodzisz w bardzo krótkim czasie. |
Musisz mieć konto osobiste w innym banku, przy czym musi być to rachunek indywidualny założony w placówce lub przez kuriera. |
Klientom, którym zależy na błyskawicznym otwarciu konta. |
Składasz wniosek online, umowę podpisujesz w oddziale |
Możesz dopytać konsultanta o szczegóły oferty. |
Cały proces trwa dość długo i wiąże się z koniecznością wizyty w oddziale. |
Osobom, które chcą uzyskać informacje o dodatkowych produktach banku (lokatach, kredytach, rachunkach oszczędnościowych) i/lub od razu z nich skorzystać. |
Składasz wniosek telefonicznie, umowę podpisujesz w oddziale lub za pośrednictwem kuriera |
Doradca przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku i wypełni za Ciebie wniosek. |
Metoda jest mało wygodna i może generować koszty za połączenie telefoniczne. |
Rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku osób, które przy wypełnianiu wniosku potrzebują wsparcia specjalisty. |
Otwierasz rachunek w procesie wideoweryfikacji |
Możesz zaoszczędzić czas, nie musisz stać w kolejkach w oddziale banku. |
Należy dysponować wymaganym sprzętem, zadbać o dobre oświetlenie i poufność miejsca. |
Osobom, które nie boją się technologicznych nowinek, a przy tym zależy im na szybkim uruchomieniu ROR-u. |
Otwierasz rachunek na „selfie” w aplikacji mobilnej |
Jak wyżej |
Jak wyżej |
Jak wyżej |
Metoda tradycyjna - zakładasz rachunek w oddziale banku |
Możesz dopytać konsultanta o szczegóły oferty i założyć konto „od ręki” |
Musisz wybrać się do oddziału i spędzić w nim sporo czasu w kolejce do bankowego okienka. |
Seniorom i osobom, które zakładają pierwsze konto w życiu. Klientom, którzy jednocześnie z założeniem konta chcą ustanowić pełnomocnictwo lub złożyć dyspozycję wkładem (będzie szybciej i wygodniej). Klientom, którzy chcą otworzyć rachunek wspólny (w wielu bankach można to uczyć wyłącznie w placówce). Rodzicom, którzy chcą założyć konto nastolatkowi lub dziecku (jak wyżej). Osobom, które mają oddział blisko |
Założenie konta bankowego - przez Internet i nie tylko!
Czasy, w których rachunek można było otworzyć wyłącznie w oddziale banku, są dziś – na szczęście – jedynie wspomnieniem. Nowe technologie informatyczne i komunikacyjne umożliwiły bankom wprowadzenie metod, które znacznie uprościły proces zakładania konta i ograniczyły formalności do niezbędnego minimum. W efekcie założenie konta bankowego przez Internet, w aplikacji lub telefonicznie jest dziś wygodniejsze niż kiedykolwiek.
Obecnie standardem stało się składanie wniosków o rachunek za pośrednictwem Internetu, za pomocą aplikacji mobilnej lub przez infolinię, niemniej w ostatnim czasie kilka banków w Polsce wdrożyło rozwiązania, które jeszcze bardziej usprawniają cały proces. Być może jednak w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne nowatorskie metody i będziemy mogli założyć konto w banku korzystając z usług robodoradców. Bankowy robot zdalnie zweryfikuje naszą tożsamość na podstawie biometrycznych danych, zaś nasza aktywność ograniczy się do ustnego zawarcia umowy z bankiem.
Oczywiście, te sukcesywnie wprowadzane udogodnienia dają wymierne korzyści zarówno bankom, jak i klientom. Dla tych pierwszych są to przede wszystkim zyski ekonomiczne – zakładanie rachunków za pośrednictwem Internetu/aplikacji mobilnej jest znacznie tańsze niż przy użyciu tradycyjnego kanału dystrybucji, ponadto bank może dotrzeć ze swoją ofertą do nieporównywalnie większej liczby klientów. Z kolei osoby zdecydowane na otworzenie rachunku mogą to dziś uczynić znacznie szybciej i wygodniej niż w przypadku tradycyjnej metody.
Komentarze
(6)Biore udział w promocji "Poleć konto znajomemu" w ING .Mój kod jeśli ktoś chce skorzystać: 70B0FG
Odpowiedz
Sam kod nic nie da, bo we wniosku polecony musi również podać imię, nazwisko i dokładny adres polecającego.
Odpowiedz
Którą z tych metod odbywa się założenie rachunku w przypadku nastolatka? Myślimy z 15-letnim synem o otwarciu mu konta.
Odpowiedz
Zwykle będzie to oddział banku, choć coraz więcej z nich umożliwia założenie konta nastolatkowi przez Internet. Praktyczne porady znajdziesz także w tym tekście https://www.najlepszekonto.pl/zakladanie-konta-dla-nastolatka-porady
Odpowiedz
Chce założyć swoje pierwsze konto i domyślam się że przelewem nie mogę. Raczej przelew z konta ojca nie przejdzie ? A co jak założę kurierem? to będzie to konto o pełnej funkcjonalności? Nie chce iść do oddziału wiadomo.
Odpowiedz
Zależy co rozumiesz przez pełną funkcjonalność. Przy kontach zakładanych kurierem można standardowo wykonywać przelewy, płacić kartą czy zakładać lokaty. Z tego, co wiem, czasem problemy pojawiają się przy limitach przelewów, bo banki nakładają niższe dla klientów zakładających konto w ten sposób i wtedy konieczna będzie wizyta w placówce.
Odpowiedz