Konto dla dziecka

🏆 Ranking kont dla dzieci – Październik 2021 r.

Lp. Nazwa kontaBank Konto  Karta  BankomatyPrzelew onlineKonto dla rodzica
🥇eKonto JuniormBank0 zł 0 zł0 zł  0 zł Tak
🥈Portfel PeoPay KIDSBank Pekao0 zł 0 zł0 zł  0 zł Tak
🥉PKO Konto Dziecka  PKO Bank Polski0 zł 0 zł0 zł / 5 zł  0 zł Tak
4. Konto SamodzielniakaBNP Paribas0 zł 0 zł0 zł  0 zł Tak
5. Konto Jakie Chcę dla dziecka  Santander Bank Polska 0 zł NiedostępneNiedostępne NiedostępneNie

Konto dla dziecka w wieku 0-13 lat

Konto bankowe dla dziecka to pierwszy poważny krok w stronę samodzielności naszej pociechy. Można je otworzyć nawet niemowlakowi, np. w celu oszczędzania na jego przyszłość. Ogromną zaletą rachunków dziecięcych są niskie, a nierzadko zerowe koszty prowadzenia i korzystania z podstawowych usług bankowych. Opłaty i prowizje to jednak niejedyne kryterium oceny, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu.

W każdym banku konto dla dzieci jest darmowe

Jest rzeczą dość oczywistą, że dziecko zwykle nie może zapewnić regularnego wpływu na swój rachunek, stąd też banki nie tylko tego nie wymagają, ale i w ogóle nie pobierają żadnych opłat za prowadzenie konta. Podobnie sytuacja przedstawia się z kartami płatniczymi, za korzystanie z których najczęściej nie są pobierane żadne prowizje.

Coraz więcej ofert z kartą płatniczą dla dzieci

Jeszcze do niedawna karta płatnicza dla dzieci stanowiła rzadkość na rynku; były to tylko karty prepaid wydawane do rachunku rodzica). Prawdopodobnie wynikało to z niepewności, czy dziecko może korzystać z karty, czy nie.

W ostatnim czasie sytuacja bardzo się zmieniła i „plastik” nie jest już dobrem niedostępnym dla dzieci. Banki rozwiązały ten dylemat w ciekawy sposób: karta płatnicza dla dziecka powiązana jest z kontem rodzica. Gdy nastolatek skończy 13 lat, otrzymuje kartę do własnego rachunku, którym będzie już mógł w miarę swobodnie płacić i wypłacać gotówkę.

Wraz z bezkosztową kartą dziecko zyskuje dostęp do wypłat z bankomatów i wpłat we wpłatomatach w ramach ustalonych przez rodzica limitów. Te parametry niemal wszędzie również wynoszą okrągłe „zero”. Bank, który udostępnia dziecku i darmową kartę, i darmowe bankomaty, zasługuje na dobrą ocenę w naszym rankingu.

Na co jeszcze zwracać uwagę, przeglądając ranking kont dla dzieci?

Skoro opłaty wszędzie są niemal identyczne, to czy sprawi jakąkolwiek różnicę, które konto dla dziecka wybierzemy? Jak najbardziej! W przypadku rachunków dziecięcych liczą się także z pozoru poboczne parametry, które mogą jednak istotnie wpłynąć na komfort i swobodę korzystania z rachunku dla dziecka. Czy bank udostępnia dzieciom samouczki i aplikację? Czy wymaga posiadania konta przez rodzica? I wreszcie: czy w jakikolwiek sposób zachęca do oszczędzania i nauki zarządzania swoimi pieniędzmi? Tym wszystkim kwestiom przyglądamy się, układając nasz ranking kont dla dzieci.

Oszczędzanie jednym z głównych powodów otwarcia konta

Kolejną ważną kwestią jest oszczędzanie. Większość rodziców zakłada konto dla dzieci właśnie po to, by gromadzić pieniądze otrzymywane przez pociechy z okazji różnych uroczystości i tym samym uczyć je, że warto odłożyć wyższą sumę i kupić sobie za to coś droższego. W rankingu bierzemy pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania, ale i wszelkie zachęty do oszczędzania przez dzieci: wirtualne skarbonki, bonusy i samouczki, pokazujące jak sprawnie i bezpiecznie posługiwać się pieniędzmi i kontem bankowym.

Obsługa tylko w oddziale? To przeżytek!

Samouczki zwykle nie są uważane za usługę szczególnie pożądaną, ale z pewnością warto im poświęcić nieco uwagi; czy przejrzyście obrazują, jak działa bankowość internetowa? Czy mają intuicyjny interfejs? Dla Twojego dziecka będzie to prawdopodobnie pierwsze poważne zetknięcie się z pieniędzmi, warto więc, by zachęciło ono młodego człowieka do bankowości oraz nauczyło go odpowiedzialnie obchodzić się z kwestiami finansowymi (oczywiście stosownie do jego wieku).

Osobna aplikacja stworzona specjalnie dla dzieci jest tym istotniejsza, że dostęp do „normalnej” bankowości elektronicznej przyznawany jest dopiero nastolatkom. Jeśli bank nie zadbał o przygotowanie dla dzieci choćby i najprostszej aplikacji do zarządzania skarbonkami, podgląd rachunku pociechy będzie mógł odbywać się wyłącznie w placówce banku, ewentualnie przez konto rodzica.

Konto bankowe dla dziecka z kontem rodzica?

I tu dochodzimy do ostatniego parametru: czy bank wymaga, aby rodzic założył własny ROR? Przyznajemy, w takiej sytuacji rodzicowi łatwiej jest zarządzać kontem dziecka przez Internet, niemniej nie każdy z nas chce otwierać kolejny rachunek w następnym banku. Niekiedy świetna oferta dla najmłodszych nie idzie w parze z równie atrakcyjną propozycją dla dorosłych, a ROR rodzica może generować niepotrzebne koszty. Z tego względu wyżej oceniamy rachunki dziecięce, do których otwarcia nie jest potrzebne żadne dodatkowe konto.

Zainteresował Cię rachunek dziecięcy powiązany z „dorosłym” ROR-em i jesteś pewien, czy warto skorzystać z dwóch ofert jednocześnie? Sprawdź nasz ranking kont osobistych – ułatwimy Ci decyzję.

Najnowsze artykuły