Konto dla seniora

🏆 Ranking kont dla seniora – Październik 2021 r.

Lp. Nazwa kontaBank Konto  Karta  BankomatyWypłata w oddzialeWpłata w oddziale
🥇Nest KontoNest Bank0 zł 0 zł0 zł / 6 zł  10 zł 10 zł 
🥈Konto Proste ZasadyGetin Bank0 zł / 9 zł0 zł 0 zł / 3.5% min. 5zł 0 zł / 10 zł 0 zł / 10 zł
🥉eKonto osobiste  mBank0 zł 0 zł / 7 zł0 zł / 2,50 zł  10 zł 10 zł
4. Konto w Porządku PlusBank Pocztowy0 zł  / 7,99 zł0 zł / 6,99 zł0 zł / 1 zł 0 zł 0 zł
5. CitiKonto  Citi Handlowy0 zł 0 zł0 zł / 8 zł30 zł30 zł

Ranking kont dla seniora uwzględnia różne potrzeby i wymagania

Szukasz taniego w obsłudze i wygodnego konta, na które będzie wpływała emerytura? Choć swobodnie posługujesz się kartą płatniczą, częściej płacisz gotówką i potrzebujesz łatwo dostępnych bankomatów? Wolisz tradycyjną bankowość niż elektroniczne nowinki? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać konto dla seniora. Ranking wskaże Ci najważniejsze parametry i opłaty oraz dodatkowe usługi, które warto wziąć pod uwagę, przeglądając bankowe propozycje.

Wyższe opłaty za konto dla seniora to lepsza jakość? Wcale nie musi tak być!

Nie ulega wątpliwości, że konto bankowe dla emeryta powinno być przede wszystkim tanie: najlepiej zupełnie darmowe w prowadzeniu, ale atrakcyjne oferty stanowią także rachunki, w przypadku których do zwolnienia z comiesięcznej opłaty należy zapewnić regularny, lecz niewysoki wpływ. W praktyce wystarczy, że na konto dla seniora wpływa emerytura – i już warunek bezpłatnego prowadzenia rachunku jest spełniony. Pieniądze można wypłacić od razu, nie ma bowiem żadnego okresu, w którym środki muszą leżeć nieruszane.

Wysoko oceniamy oferty, w których karta płatnicza powiązana z rachunkiem jest darmowa lub łatwo uniknąć za nią opłaty. Przez „łatwo” rozumiemy wymóg wykonania kilku drobnych płatności bezgotówkowych (czyli np. płatność kartą w sklepie), na dowolną kwotę. Zdecydowanie mniej atrakcyjny jest obowiązek wydania co miesiąc określonej sumy; transakcje na min. 350 zł lub nawet 500 zł mogą być dla niektórych trudne do zrealizowania, a tym samym możliwość uniknięcia prowizji staje się tylko wyłącznie teoretyczna. Z tego względu propozycje uzależniające zwolnienie z opłat za kartę od wydania nią znacznej sumy otrzymują od nas mniej punktów.

Z kolei na wyższe miejsca w zestawieniu zasługują oferty gwarantujące albo darmowe bankomaty krajowe, albo przynajmniej szeroką sieć maszyn danego banku. Ostatecznie nie każdy z nas jest tak mobilny, aby szukać bankomatu z dala od domu, a prowizje za wypłatę gotówki w bankomatach obcych potrafią być wysokie.

Dla wielu bezpośredni kontakt to podstawa

Nie bez znaczenia jest także rozbudowana sieć placówek. Nie wszystko da się w prosty sposób załatwić przez Internet bądź na małym ekranie smartfona. W miarę łatwy dostęp do przyjaznych oddziałów, w których można zlecić większość operacji, to mocny plus danej oferty, który doceniamy dodatkowymi punktami.

Konto bankowe dla emeryta wcale nie oznacza „nienowoczesne”

Zakładając rachunek dla seniora, nie pozbawiasz się wcale dobrodziejstw nowoczesnej technologii; otrzymasz dostęp do takiej samej bankowości internetowej i mobilnej (na smartfony), jak w przypadku każdego innego konta osobistego. My, oceniając bankowe propozycje, sprawdzamy także, czy dana instytucja przygotowała praktyczne samouczki, ułatwiające start z nową aplikacją, i czy bankowość elektroniczna jest przyjazna i można się w niej poruszać intuicyjnie.

W naszym rankingu zwracamy również uwagę na usługi może nie standardowe, ale z pewnością ułatwiające życie: ubezpieczenia gwarantujące bezpłatną pomoc hydraulika, ślusarza lub elektryka, dostarczanie gotówki do domu przez listonosza, pomoc dla osób niedowidzących i niedosłyszących (np. poprzez stworzenie wersji bankowości elektronicznej z ekranem kontrastowym, język migowy w wybranych oddziałach).

Dobra oferta uwzględnia wiele potrzeb

Dobrze dobrane konto to nie tylko codzienne oszczędności, ale i komfort korzystania, którego nie należy sobie odmawiać; jeśli wolisz płacić gotówką bądź w Twojej okolicy trudno wykonywać transakcje kartą, to dlaczego musiałbyś na siłę przerzucić się na debetówkę? Jeżeli pewne sprawy wolisz załatwiać w oddziale, to też masz do tego prawo – i naprawdę takie operacje nie muszą pochłaniać niebagatelnych kwot.

Obecnie oferta banków jest tak rozbudowana, że z pewnością znajdziesz coś interesującego dla siebie. Mamy nadzieję, że nasz ranking ułatwi Ci wybór.

Najnowsze artykuły