Wróć

Już wkrótce fuzja Banku Millennium z eurobankiem. Na jakie zmiany muszą przygotować się klienci?

Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

7 komentarzy
Już wkrótce fuzja Banku Millennium z eurobankiem. Na jakie zmiany muszą przygotować się klienci?
Spis treści

Krótki rys historyczny: pod koniec maja 2019 r. Bank Millennium sfinalizował transakcję kupna 99,8% akcji Euro Banku za cenę 1 833 mln zł, a obie instytucje przystąpiły do prac nad fuzją prawną. Wcześniej zgodę na przeprowadzenie transakcji pomiędzy Societe Generale a Bankiem Millennium wyraziły Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Wiemy już, że proces zmian właścicielskich zakończy się 1 października – w tym dniu eurobank oraz Bank Millennium de facto staną się jednym bankiem. Jakie konsekwencje dla klientów przejmowanej instytucji będzie miało to połączenie? Uspokajamy – początkowo niewielkie.

Zmiana nastąpi automatycznie i nie będzie wymagała od klientów przejmowanego banku żadnych dodatkowych formalności. Nie trzeba więc będzie podpisywać nowych umów z Bankiem Millennium ani aneksować starych – wszystkie wcześniejsze umowy z eurobankiem pozostaną wiążące. W praktyce fuzja prawna sprowadzi się do tego, że wraz z dniem 1 października administratorem Twoich danych osobowych stanie się Bank Millennium.

Sytuacja nieco ulegnie zmianie po dniu 11 listopada 2019 roku. Wówczas bowiem zostanie domknięta tzn. fuzja operacyjna, czyli proces migracji klientów oraz funkcjonowania banków pod jednym szyldem i ze wspólną ofertą produktową.


Jakie zmiany pojawią się po 11 listopada?

Po tej dacie sieć placówek obu banków zostanie połączona i oznaczona logotypem Banku Millennium. Zostaną też zintegrowane systemy informatyczne obu instytucji – od tego momentu zyskasz dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej Banku Millennium (Millenet). Nowy system będzie wymagać zmiany hasła, jednak będziesz mógł nadal korzystać z dotychczasowych identyfikatorów (loginów). Konieczne będzie także zawarcie nowej umowy dotyczącej korzystania z bankowości elektronicznej Banku Millennium – podpiszesz ją po zalogowaniu do Millenetu, telefonicznie lub w dowolnej placówce.

Logowanie do bankowości elektronicznej

Pierwsze logowanie od 11 listopada 2019 r. powinno nastąpić ze strony internetowej eurobanku identyfikatorem i hasłem do eurobanku, a kolejne logowania już bezpośrednio ze strony Banku Millennium przy pomocy identyfikatora z eurobanku lub Millekodu oraz nowo utworzonego hasła. Przy każdym kolejnym logowaniu będzie potrzebny również numer PESEL.

Ważne! Przed połączeniem serwisów internetowych nastąpi przerwa techniczna (w dniach 8-10 listopada) w dostępie do serwisu internetowego oraz aplikacji mobilnej eurobanku. Co prawda, bank deklaruje, że karty płatnicze będą w tych dniach działały normalnie, warto jednak dmuchać na zimne i zawczasu wykonać wszystkie ważne płatności.

Co z płatnościami mobilnymi?

Choć Bank Millennium nie oferuje płatności mobilnych Google Pay, to jednak po fuzji klienci eurobanku nadal będą mogli korzystać z tej usługi do momentu wymiany telefonu lub usunięcia karty ze smartfona. Zyskają również dostęp do Blika i będą mogli płacić zbliżeniowo smartfonem przy wykorzystaniu technologii HCE oferowanej przez Bank Millennium.

Istotna informacja dla frankowiczów

Po 11 listopada zmienią się również numery rachunków do spłaty kredytów indeksowanych i spłacanych we frankach szwajcarskich. Szczegóły tych zmian zostaną przekazane kredytobiorcom w odrębnej korespondencji.

Co się NIE zmieni?

Oba banki zapewniają, że zmiany nie będą oznaczały dla klientów podwyżki opłat czy zmian oprocentowania kont osobistych, depozytów, kart kredytowych i kredytów. Zmianie nie ulegną także:

  • nazwy i numery rachunków osobistych, oszczędnościowych i lokat terminowych,
  • kody PIN kart debetowych i kredytowych,
  • terminy umowne, oprocentowanie i odnawialność produktów oszczędnościowych (lokat i rachunków oszczędnościowych),
  • numery rachunków i harmonogramy spłat rat kredytów i pożyczek gotówkowych, kredytów ratalnych i kredytów hipotecznych udzielonych w złotych,
  • limity kredytowe w koncie osobistym - utrzymany zostaje 10-dniowy okres bezodsetkowy,
  • terminy spłaty i generowania zestawień transakcji oraz długość okresu bezodsetkowego dla karty kredytowej,
  • wspomniane wcześniej identyfikatory (loginy) do serwisów bankowości internetowej,
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej świadczonej w ramach już zawartych umów,
  • program premiowy Codziennie Zyskuję dla dotychczasowych uczestników.

Klienci nie będą także zmuszeni do wymiany kart płatniczych (ani debetowych, ani kredytowych) i będą mogli z nich korzystać na dotychczasowych zasadach. Także zbliżeniowe karty płatnicze wydane przed 11 listopada 2019 r. do kont osobistych w eurobanku zostaną przeniesione do Banku Millennium.

Na razie bez drastycznych zmian

Konsolidacja w sektorze bankowym postępuje. Mniejsze banki znikają z rynku, a duże instytucje rosną w siłę. Dla Millennium przejęcie eurobanku oznacza zajęcie siódmego miejsca pod względem wielkości na polskim rynku bankowym, szóstego zaś, jeśli chodzi o liczbę klientów detalicznych. I nie są to jedyne korzyści płynące z fuzji (więcej na ten temat piszemy tutaj).

Jednak to, co dla banku ma same plusy, niekoniecznie musi się spodobać klientom. Jak zawsze w takim przypadku pojawiają się obawy, że nowy właściciel zmieni zasady prowadzenia rachunków i niekoniecznie będą to zmiany na lepsze. 

Praktyka pokazuje, że najczęściej oferta przejętej instytucji jest przez krótki czas aktualna, jednak później rachunki te przechodzą do tzw. administracji (nie można ich już założyć, zaś nowy właściciel prowadzi tylko te, które zostały otwarte wcześniej). Bywa też, że po upływie paru miesięcy przeniesione konta zostają objęte podwyżkami, co ma zachęcić ich posiadaczy do „przesiadki” na rachunek ze standardowej oferty. Trudno na razie powiedzieć, jak postąpi Bank Millennium – czy zachowa w ofercie produkty eurobanku, czy też będzie dążył do ich likwidacji. Póki co taryfy opłat, marże i tabele oprocentowania pozostaną na niezmienionym poziomie, a klientów eurobanku w najbliższych miesiącach czekają  raczej niewielkie utrudnienia.

Komentarze

(7)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
R
Robert La Picard
Gość

"nie będą oznaczały dla klientów podwyżki opłat czy zmian oprocentowania kont osobistych, depozytów, kart kredytowych i kredytów" - bzdura po zmianach konto oszczędmnościowe 1,4% w eurobanku zmieniło się z automatu na 0,6% :D kompletna bzdura oszuści z milenium!! Nawet o tym nie poinformowali a % głęboko ukryte w systemie

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Robert La Picard

W ostatnich dniach produkty eurobanku zostały wycofane z oferty i najwidoczniej przy tej okazji Bank Millennium obniżył oprocentowanie rachunków oszczędnościowych i lokat. Wszystko jest widoczne w nowych dokumentach, ale istotnie może być trudno do nich dotrzeć.

Odpowiedz

R
Robert La Picard
Gość
@najlepszekonto.pl

Uzyskałem odpowiedź iż to błąd systemowy to wskazanie 0,6%. Najlepsze jest jednak to ze traktują przejęte środki z eurobanku jako nie nowe tylko swoje stare

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Robert La Picard

To dobrze, że sprawa się wyjaśniła. Co do nowych i starych środków - od 1 października klienci eurobanku traktowani już są jako klienci Millennium, więc jest to zrozumiałe.

Odpowiedz

R
Robert La Picard
Gość
@najlepszekonto.pl

no tak ale to są nowe środki w tym banku :D jak by na to nie patrzeć.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Robert La Picard

Najwidoczniej Millennium patrzy na to inaczej :)

Odpowiedz

W
Ważniak
Gość

Ciekawe czy Bank Millennium będzie wykluczał ze swoich promocji byłych klientów Euro Banku. Tak jak robi BNP Paribas z byłymi klientami Raiffeisena. Mam nadzieję, że nie, ale uzasadnione obawy istnieją.

Odpowiedz