Wróć

BZ WBK przejmuje część Deutsche Bank Polska

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

BZ WBK przejmuje część Deutsche Bank Polska
Spis treści

Depozyty i konta maklerskie częścią BZ WBK

Jeśli chodzi o szczegóły transakcji, to do BZ WBK trafi m.in. portfel kredytów o łącznej wartości ponad 18 mld zł, baza depozytów w kwocie przeszło 10 mld zł, a także blisko 7 mld zł aktywów zarządzanych przez dom maklerski DB Securities. BZ WBK zapłaci za przejęty bank własnymi akcjami (80%) oraz gotówką (20%). Finalizacja transakcji planowana jest na końcówkę 2018 roku.

Wraz z przejętymi aktywami w ręce nowego właściciela trafi także 113 placówek bankowych prowadzonych dotychczas przez Deutsche Bank Polska. Jak wynika z udostępnionej przez BZ WBK prezentacji, sieć DB "znacząco pokrywa się z istniejącą siecią dystrybucji BZ WBK", co może sugerować, że większość (lub nawet wszystkie) wymienione placówki zostaną zlikwidowane. Jeśli taki scenariusz się potwierdzi, dla ponad 300 tys. klientów obsługiwanych obecnie przez Deutsche Bank oznaczać to będzie konieczność załatwiania swoich spraw pod innym adresem. BZ WBK w komunikacie zapewnia klientów przejmowanego banku, że ich dotychczasowe numery rachunków zostaną zachowane.

BZ WBK wzmacnia pozycję, Deutsche Bank zostaje w Polsce

W efekcie przejęcia BZ WBK pod względem posiadanych aktywów mocno zbliży się do numeru dwa polskiej bankowości, czyli Pekao SA. Według naszych szacunków na koniec 2017 roku oba banki będą posiadały przeszło 171 mld zł aktywów, a różnica pomiędzy nimi będzie minimalna.

Sprzedaż aktywów Deutsche Bank Polska nie oznacza jednak, że marka zupełnie zniknie z rynku. Bank zachował dla siebie segment bankowości korporacyjnej oraz inwestycyjnej. W dalszym ciągu obsługiwał będzie także kredyty hipoteczne w walutach obcych.

Komentarz

Przejęcie części Deutsche Bank Polska jest drugą największą tego typu transakcją w tym roku (wiosną za kwotę 10,6 mld zł Bank Pekao SA został przejęty przez duet PZU-PFR). Na wiadomość o przejęciu banku optymistycznie zareagowali inwestorzy. W pierwszych godzinach handlu na warszawskiej giełdzie akcje BZ WBK zyskiwały na wartości ponad 4%.

Transakcja z pewnością wzmocni pozycję BZ WBK, który oprócz depozytów zyska także cennych klientów bankowości prywatnej. Posiadaczy kont w Deutsche Banku zachowają swoje numery rachunków, jednak jest bardzo prawdopodobne, że po przejęciu zmienią się adresy placówek bankowych, z których na co dzień korzystają.

Można zadać sobie pytanie, czy ruch BZ WBK w efekcie nie ośmieli innych banków do rozważania podobnych kroków - ostatnio wiele mówi się również o potencjalnej fuzji dwóch gigantów: PKO BP i Banku Pekao SA. Kolejne miesiące z pewnością pokażą, jak na te kwestie patrzą nie tylko bankowcy, ale i klienci, którzy zawsze mają decydujący głos.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy