Wróć

RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie
Spis treści

Rekordowo niski poziom stóp to zła wiadomość dla oszczędzających. Dla posiadaczy lokat, obligacji o zmiennym oprocentowaniu czy jednostek uczestnictwa w funduszach gotówkowych oznacza bowiem, że o jakiś poważniejszych zyskach mogą na razie zapomnieć (dowiedz się jak stopy wpływają na zyski z lokat). Przykładowo – średnia dla rynku lokat bankowych to aktualnie niespełna 1,60% (poznaj szczegóły). Tak niski poziom oprocentowania sprawia, że po uwzględnieniu inflacji oraz podatku „Belki” możemy liczyć co najwyżej na zachowanie wartości nabywczej posiadanego kapitału.

Stopy procentowe NBP
Stopa procentowa Poziom
referencyjna 1,50%
lombardowa 2,50%
depozytowa 0,50%
redyskontowa 1,75%
Stan na 5.12.2018

Podwyżka stóp już w 2019 roku?

Na szczęście dla naszych oszczędności, na horyzoncie już zaczynają pojawiać się pierwsze sygnały, zwiastujące nadchodzące podwyżki stóp. Jedynm z nich jest polityka Europejskiego Banku Centralnego. Wśród analityków panuje aktualnie pogląd, że w momencie podniesienia stóp przez EBC, na analogiczny ruch zdecyduje się także nasz kraj. Tymczasem na podstawie zachowania instrumentów pochodnych na poziom stóp procentowych w Strefie Euro można oszacować, że taki ruch z 70-80 proc. prawdopodobieństwem nastąpi już pod koniec przyszłego roku. 

Druga sprawa to prognozy co do przyszłego poziomu inflacji. Jak pisaliśmy niespełna miesiąc temu – Narodowy Bank Polski przewiduje, że w 2019 roku dynamika cen przyspieszy do 3,2%. Jednocześnie całkiem spore jest prawdopodobieństwo, że inflacja będzie jeszcze wyższa i wyniesie nawet powyżej 4,0%. To z kolei byłby poziom wymagający interwencji ze strony RPP w postaci podniesienia stóp (przypomnijmy – celem naszego narodowego banku jest utrzymanie inflacji w przedziale od 1,5% do 3,5%). Na daną chwilę całkiem realne wydaje się więc, że najpóźniej w I kwartale 2020 roku główna stopa procentowa NBP powędruje w górę przynajmniej o 25 punktów bazowych sięgając poziomu 1,75%.

Coraz więcej jastrzębich głosów….

Swoją drogą z wypowiedzi części członków RPP można wyczytać, że podwyżka stóp w najbliższym czasie byłaby wskazana. Tak uważa m.in. Eugeniusz Gatnar, który niedawno stwierdził, że jest przestrzeń do podniesienia stóp o 25-50 punktów bazowych. Jednocześnie na listopadowym posiedzeniu rady po raz pierwszy od 2012 roku został złożony wniosek o podniesienie stóp. Co prawda wniosek przepadł w głosowaniu, jednak wyraźnie świadczy to o tym, że nastroje w RPP zrobiły się nieco bardziej jastrzębie (zakładające wzrosty stóp).

….ale gołębie nadal są w przewadze

Z drugiej jednak strony członkowie rady optujący za możliwie długim utrzymaniem stóp na dotychczasowych poziomach nadal są w większości. Prezes NBP - Adam Glapiński praktycznie podczas każdej konferencji prasowej daje do zrozumienia, że w najbliższych kwartałach nie widzi potrzeby zwiększania kosztu pieniądza (podnoszenia stóp). Najbardziej gołębi w swoich wypowiedziach jest jednak Eryk Łon. W opublikowanym przed tygodniem komentarzu ekonomista stwierdził, że utrzymanie stóp na poziomie 1,5 proc. byłoby pożądane do 2022 roku lub nawet jeszcze dłużej.

Naszym zdaniem

Musimy przyznać, że sytuacja w polskiej polityce pieniężnej robi się coraz ciekawsza. Świadzą o tym chociażby sprawozdania z dyskusji pomiędzy poszczególnymi członkami rady czyli tzw. minutes. Z lektury tych raportow możemy wywnioskować, że członkowie rady wcale nie są tacy jednomyślni, jeśli chodzi o kształtowanie przyszłego poziomu stóp. Z drugiej jednak strony oficjalne komunikaty publikowane po każdej sesji RPP nadal wyglądają jakby były zrobione na zasadzie "kopiuj-wklej". W każdym z nich (prawdopodobnie tak będzie także z tym najnowszym - grudniowym). widnieje bowiem zapis, że "obecny poziom stóp sprzyja stabilności polskiej gospodarki". I tak długo, jak ta mantra nie zniknie z komunikatu RPP, o wyższych stopach a tym samym o wyższych zyskach z lokat czy obligacji będzie można tylko pomarzyć.

Źródła:

  1. Komunikat po grudniowym posiedzeniu RPP.
  2. Zmiany stóp procentowych w wysokorozwiniętych gospodarkach.
  3. Opis dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym RPP w listopadzie 2018 roku

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy