Konsolidacje w sektorze bankowym w 2014 r.

- Powstanie bank BGŻ BNP Paribas SA
- Alior Bank zamierza przejąć Meritum Bank
- Ważne przekształcenia na polskim rynku bankowym
- Co dalej?
Powstanie bank BGŻ BNP Paribas SA
W grudniu ubiegłego roku BNP Paribas i Grupa Rabobank (właściciel BGŻ) zawarły porozumienie, w myśl którego większościowy udziałowiec BGŻ miał sprzedać swoje akcje francuskiemu bankowi. Transakcja musiała od tamtego czasu zyskać akceptację Komisji Europejskiej (została ona udzielona w lipcu) oraz polskiego nadzoru finansowego, czyli KNF.
Komisja Nadzoru Finansowego pozytywnie zaopiniowała fuzję banków, jednak nie było to pewne. Rok temu w swoim komunikacie KNF podała, że koncentracja polskiego sektora bankowego jest na ówczesny czas wręcz optymalna i kolejne łączenia podmiotów będą szczególnie obserwowane i analizowane:
W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w warunkach wysokiej stabilności i efektywności krajowego systemu bankowego obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum. Z punktu widzenia ryzyk systemowych oraz bezpieczeństwa systemu finansowego ważne jest, że nie ma w Polsce banków zbyt dużych, tj. takich, których ewentualnych problemów nie można byłoby rozwiązać w oparciu o dostępne krajowe instrumenty zarządzania kryzysowego. Analizując ewentualne kolejne wnioski w sprawie znaczących dla krajowego rynku połączeń banków, nadzór finansowy będzie bardzo wnikliwie badać skutki transakcji zarówno dla poziomu ryzyka systemowego, jak i dla banku przejmującego i przejmowanego.
Na początku Komisja miała wątpliwości co do działań Rabobanku, jednak ostatecznie zaakceptowała sprzedaż BGŻ pod kilkoma warunkami:
- w nazwie nowego banku ma pozostać nazwa Bank Gospodarki Żywnościowej lub skrót BGŻ – w ten sposób KNF chciała ochronić markę BGŻ, która wciąż jest popularna i rozpoznawalna przez klientów;
- akcje nowej spółki mają być notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie;
- z rynku ma zniknąć Sygma Bank, który także należy do BNP Paribas (Sygma Bank specjalizuje się w kredytach gotówkowych i ratalnych);
- Grupa Rabobank przez pewien czas zachowa część udziałów (ok. 10%) w nowym banku, aby ponosić współodpowiedzialność za jego działanie;
- BNP Paribas zobowiązał się również do przestrzegania ładu korporacyjnego, wsparcia kapitałowego nowego podmiotu (w razie takiej potrzeby) oraz polityki dywidendowej;
Transakcja między BNP Paribas a Rabobankiem doszła do skutku 24 września 2014 r. W praktyce to bank BGŻ przejmie działalność BNP Paribas (w tym część bankowości korporacyjnej), a nowy podmiot przyjmie nazwę Bank BGŻ BNP Paribas SA. Fuzja prawna (połączenie prawne i organizacyjne oraz przyjęcie nowej marki) planowana jest na pierwszą połowę 2015 r., natomiast fuzja operacyjna (całkowite połączenie banków) zakończy się rok później. Nowy bank będzie siódmym pod względem aktywów bankiem w Polsce (jego pozycja będzie porównywalna z pozycją Raiffeisen Polbanku, Getin Noble Banku oraz Banku Millennium).
Alior Bank zamierza przejąć Meritum Bank
W ostatnim raporcie Alior Bank ogłosił, że zamierza nabyć wszystkie akcje Meritum Banku. Akcjonariuszami tego drugiego podmiotu są fundusz Innova Capital, WCP Cooperatief U.A. oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i to im złożono ofertę nabycia akcji. Negocjacje są w toku, a ich zakończenie Alior przewiduje na ok. 22 października (na kiedy zwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy Alior Banku).
Alior Bank jest jednym z bardziej innowacyjnych i nowoczesnych banków w naszym kraju. Wprawdzie pozycja tej instytucji pod względem aktywów nie jest zbyt wysoka, jednak klienci i analitycy doceniają nowe rozwiązania wprowadzane przez bank (płatności NFC, współpraca z T-Mobile, Konto Wyższej Jakości, Kantor Walutowy). Meritum Bank z kolei posiada sieć sprzedaży w supermarketach Tesco – to otwiera dla Aliora nowe perspektywy rozwoju i sprzedaży produktów, a ponadto umocni samą markę i pozycję banku na rynku.
Ważne przekształcenia na polskim rynku bankowym
W ostatnich kilku latach w naszym sektorze bankowym doszło do kilku istotnych fuzji, a kolejne są w trakcie lub w fazie planów. Oto krótkie zestawienie tych zmian.
- BZ WBK i Kredyt Bank – w 2013 r. Kredyt Bank został przejęty przez BZ WBK, co zaowocowało wycofaniem z rynku tej drugiej marki.
- Raiffeisen Bank i Polbank EFG – na przełomie 2012 i 2013 r. te podmioty połączyły się, tworząc Raiffeisen Polbank.
- PKO BP i Nordea – koniec października 2014 r. to fuzja prawna obu banków i koniec istnienia marki Nordea.
- BNP Paribas i BGŻ – w pierwszej połowie 2015 r. planowane jest połączenie tych instytucji, które będą działać pod nazwą Bank BGŻ BNP Paribas.
- Alior Bank i Meritum Bank – to połączenie wciąż jest w fazie negocjacji, dlatego nie można uznać go za przesądzone.
- BZ WBK i Santander Bank – większościowy udziałowiec BZ WBK zapowiedział jakiś czas temu zmianę marki „zielonego” banku na Santander Bank.
Co dalej?
Konsolidacja w sektorze bankowym postępuje. Na przestrzeni kilkunastu lat klienci banków doświadczyli różnych przekształceń tych instytucji, z dobrym lub złym skutkiem. Na przełomie października i listopada z rynku zniknie Nordea Bank, a odbiorcy jego usług znajdą się w PKO BP.
Nadchodzące zmiany ze strony BNP Paribas oraz Alior Banku z pewnością będą bacznie obserwowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, która dba o bezpieczeństwo klientów i stabilność całej branży. Jakie będą skutki tych połączeń? Czas pokaże.
Komentarze
(0)