Wróć

We wrześniu stopy procentowe bez zmian


We wrześniu stopy procentowe bez zmian

Komunikat po posiedzeniu RPP jasno wskazuje, że stopy procentowe mogą w niedalekiej przyszłości ulec obniżeniu. Sprawdź, czego osoby oszczędne mogą się spodziewać w nadchodzących miesiącach.

Ostatnia obniżka stóp procentowych banku centralnego miała miejsce ponad rok temu, a dokładnie w lipcu 2013 r., kiedy to osiągnęły one rekordowo niski poziom:

  • stopa referencyjna – 2,5%
  • stopa lombardowa – 4%
  • stopa depozytowa – 1%
  • stopa redyskonta weksli – 2,75%

Na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. Rada zwróciła uwagę na zróżnicowane tempo rozwoju w Stanach Zjednoczonych, gdzie gospodarka przyspieszyła, oraz w strefie euro, w której dynamika PKB wyhamowała, a inflacja pozostaje niska. Rada zaznaczyła, że w Polsce wzrost gospodarczy jest wolniejszy, na co wskazują dane o PKB, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a przede wszystkim dane o inflacji (w lipcu mieliśmy nawet do czynienia z niewielką deflacją!).

Wymienione czynniki tworzą presję do obniżenia stóp procentowych. Celem takiego działania jest zwiększenie dostępności do kapitału na rynku, co ma stymulować wzrost gospodarczy i przywrócenie inflacji do celu. Na chwilę obecną, RPP nie zdecydowała się jednak na dostosowywanie polityki pieniężnej.

Poniższy fragment z komunikatu Rady Polityki Pieniężnej najlepiej ujmuje stanowisko tej instytucji w sprawie stóp procentowych:

W ocenie Rady w ostatnim okresie wzrosła niepewność dotycząca perspektyw aktywności gospodarczej w Polsce, a przez to tempa powrotu inflacji do celu. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Jeśli napływające dane będą potwierdzały osłabienie koniunktury gospodarczej oraz wzrost ryzyka utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie, Rada rozpocznie dostosowanie polityki pieniężnej.

Z pełną informacją z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej możesz się zapoznać tutaj.

Niskie stopy procentowe nie sprzyjają oszczędzającym, choć pomagają kredytobiorcom. Banki dostosowują swoją politykę depozytową do aktualnie obowiązujących stóp banku centralnego oraz wieści z rynku. Wielu analityków spodziewało się dalszych obniżek stóp procentowych (w świetle danych o deflacji), jednak RPP ze spokojem utrzymała je na poprzednim poziomie.

Jak to wpłynie na banki? Można oczekiwać, że ich działania w zakresie oprocentowania lokat wciąż będą dynamiczne i uzależnione w dużej mierze od strategii biznesowej konkretnej instytucji. Nie zapominajmy, że niektóre z banków wprowadzają nowe, atrakcyjne depozyty, aby przyciągnąć klientów, podczas gdy inne stopniowo i nieznacznie obniżają oprocentowanie lokat. We wrześniu taka tendencja prawdopodobnie się utrzyma.

Sytuacja w bankach będzie się zmieniać, dlatego radzimy trzymać rękę na pulsie i na bieżąco śledzić nasz ranking depozytów terminowych, aby szybko zareagować na nowe warunki w ofertach depozytów terminowych.

Komentarze

(0)
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy