Wróć

Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły plan połączenia

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

2 komentarze
Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły plan połączenia
Spis treści

Lista funkcjonujących w naszym kraju banków znów się skurczy. Rzeczywiste połączenie Getin Noble Banku i Idea Banku ma nastąpić w III kwartale 2019 r. Szczegóły podano w komunikacie, z którego treścią możecie się zapoznać tutaj.

Krok "naturalny i uzasadniony ekonomicznie"

W praktyce połączenie nastąpi poprzez przeniesienie majątku Getin Noble Banku do Idea Banku. Po połączeniu bank będzie funkcjonował pod dobrze znaną nazwą Getin Noble Bank. Aby jednak fuzja stała się faktem, potrzebna jest jeszcze zgoda wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Połączenie Getin Noble Banku i Idea Banku wydaje się naturalnym i przede wszystkim uzasadnionym ekonomicznie krokiem w rozwoju obu instytucji

- czytamy w komunikacie.

Oszacowano, że fuzja przyniesie oszczędności na poziomie 180 mln zł rocznie z tytułu niższych kosztów operacyjnych. Z drugiej strony, w ciągu najbliższych 3 lat fuzja pochłonie 220 mln zł.

Jednocześnie banki poinformowały, że poszukują inwestora, który dokapitalizuje "nowy" podmiot. Już teraz możemy obliczyć, że pod względem sumy zgromadzonych aktywów Getin Noble Bank będzie siódmą instytucją w Polsce (osobno Getin Noble Bank i Idea Bank zajmują aktualnie odpowiednio 10. i 12. miejsce).

Co to oznacza?

Z punktu widzenia klientów detalicznych połączenie obu instytucji oznaczać będzie koniec marki Idea Bank. Jak zapowiedziano, po fuzji Getin Noble Bank "oprze swój profil biznesowy na modelu uniwersalnego banku relacyjnego skoncentrowanego na obsłudze Klientów detalicznych oraz sektora MŚP".

Istotną konsekwencją jest także kwestia ochrony środków w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Aktualnie suma środków objętych gwarancją BFG jest liczona dla obu instytucji z osobna (w każdej z nich możemy z czystym sumieniem przechowywać równowartość 100 tys. euro). Po fuzji sytuacja się zmieni, co w przypadku niektórych klientów oznaczać będzie przekroczenie progu środków objętych ochroną i konieczność rozważenia zmian w sposobie dywersyfikacji własnych aktywów.

I wreszcie, mamy do czynienia z kolejnym przejawem konsolidacji na rynku usług bankowych. Malejąca liczba podmiotów - niezależnie od sektora - zawsze oznacza pewne ryzyko związane ze spadkiem atrakcyjności dostępnych produktów i ofert, o czym pisaliśmy przy okazji naszych prognoz na 2019 rok. Póki co jednak liczba funkcjonujących podmiotów jest jeszcze na tyle duża, że problem monopolizacji raczej nam nie grozi.

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Adam Kieryluk
Gość

Szkoda marki Idea. Mieli nietuzinkowe podejście do bankowości, m.in. przez Idea Huby, inaczej zaaranżowane oddziały, mobilny wpłatomat, przezroczystą kartę i masę ciekawych produktów oszczędnościowych. Jeszcze wczoraj wahałem się, czy nie zostawić sobie rachunku, ale koniec końców po tej informacji wyzbyłem się sentymentów i wykorzystam obecny numer ROR w IB do przeniesienia w ramach obowiązującej promocji u konkurencji.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Adam Kieryluk

Niestety będzie trzeba się przyzwyczaić do zmian. Na pewno połączone banki wprowadzą modyfikacje w swojej ofercie, a kto wie, może jednak będzie ona korzystna dla klientów?

Odpowiedz