Wróć

Bank miesiąca: Alior Bank - konta oszczędnościowe i lokaty - lipiec 2019

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

Bank miesiąca: Alior Bank - konta oszczędnościowe i lokaty - lipiec 2019
Spis treści

Alior Bank to jeden z najmłodszych polskich banków detalicznych, który niedawno obchodził dopiero 10. rocznicę swojej działalności. W tym krótkim czasie bank z aniołem w logo zdołał wyrobić sobie całkiem solidną markę i zdobyć silną pozycję na rodzimym rynku usług bankowych. Według najnowszych danych KNF (I kw. 2019), Alior Bank posiada prawie 4-proc. udział w rynku, a kwota zgromadzonych w nim depozytów sięgała bagatela – 58 mld zł.

Przyzwoita oferta lokat

Lokaty Alior Banku zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji. Aktualnie najwyżej oprocentowany depozyt – „100 dni” pozwala na zarobienie aż 3% w skali roku. W porównaniu do rynkowej średniej jest to ponad 2-krotnie lepszy wynik (sprawdź aktualną sytuację na rynku lokat). Niestety, nie jest to oferta dla wszystkich. Skorzystają z niej jedynie nowi klienci banku, nieposiadający tzw. kartę klienta Alior Banku (szczegóły tutaj).

Osoby, które już korzystały z usług prezentowanego przez nas banku mogą natomiast skorzystać z całkiem przyzwoitych lokat na nowe środki. Taki depozyt w zależności od czasu trwania, pozwala zarobić do 2,1%. Na pierwszy rzut oka to żaden powalający wynik. Jeśli jednak przyjrzymy się lokatom oferowanym „starym” klientom, do założenia których nie potrzeba konta osobistego ani żadnego innego produktu, okaże się, że 2,1% to ścisła rynkowa czołówka. Atutem Lokaty na nowe środki jest także brak ograniczeń co do maksymalnej deponowanej kwoty. Dla porównania – większość lokat oferujących wyższe oprocentowanie (np. 3% lub 4%) posiada taki limit (zazwyczaj jest to 10 lub 20 tys. zł), co w praktyce znacznie zmniejsza ich atrakcyjność.

Analizują ofertę Alior Banku należy zwrócić uwagę na dość regularnie pojawiające się akcje promocyjne. Przykładem tej najnowszej (zakończonej zaledwie przed kilkoma dniami) jest promocji konta osobistego, w której niewielkim wysiłkiem można otrzymać aż 150 zł premii. Łącząc tą ofertę ze wspomnianą przed chwilą lokatą “100 dni” nasz efektywny zarobek sięgnąłby przynajmniej 4,35%. Zresztą polecamy obserwować stronę promocji Alior Banu, a nóż promocja Konta Jakże Osobistego niedługo wróci ;).

Doskonałe konto oszczędnościowe

Osoby zainteresowane odkładaniem swoich pieniędzy oprócz lokat, znajdą w Alior Banku także doskonałą ofertę kont oszczędnościowych. Aktualnie w „banku z aniołem” dostępne są przynajmniej trzy warianty takiego rachunku. Ten najkorzystniejszy, promowany jako „korzyść” dla Konta Jakże Osobistego (poznaj szczegóły) pozwala zyskać aż 3% w skali roku. Pod względem oferowanego oprocentowania tylko dwa konkurencyjne banki posiadają obecnie lepszą ofertę (sprawdź ranking najlepszych kont oszczędnościowych). Niestety wadą oferty Alior Banku jest jej ograniczony czasowo charakter (oprocentowanie 3% obowiązuje tylko do końca tego roku, a więc jeszcze przez 5 miesięcy) oraz stosunkowo niewielka kwota jaką można tak korzystnie zdeponować (wynosi 20 tys. zł). Nie mniej w chwili obecnej jest to zdecydowany rynkowy top.

Oferta oszczędnościowa Alior Bank - 2019 r.

Pozostałe rachunki oszczędnościowe

Oprócz omawianej wyżej oferty, klienci Alior Banku skorzystać mogą jeszcze z dwóch atrakcyjnych wariantów rachunku oszczędnościowego. Pierwszy o nazwie Konto Mocno Oszczędnościowe pozwala zyskać przyzwoite 2,5% dla kwot do 100 tys. zł. Niestety także i tu mamy to czynienia z szeregiem ograniczeń. Po pierwsze – takie oprocentowanie obowiązuje raptem przez 3 miesiące. Po drugie – dotyczy wyłącznie nowych środków wpłacanych do Aliora. Pieniądze, które nie zmieszczą się w tej definicji będą zyskiwać standardowe 0,89%.

Trzeci wyróżniony przez nas rachunek przypadnie do gustu osobom pobierającym świadczenie w ramach programu Rodzina 500+. Jeśli ktoś zamiast wydać te pieniądze, zdecyduje się na ich wpłacenie na konto oszczędnościowe, przez okrągły rok będzie zyskiwał 2,5% w skali roku. „Haczykiem” w tym przypadku jest maksymalna deponowane kwota, która wynosi 6 tys. zł (a więc tyle, ile przez rok można otrzymać na każde wychowywane dziecko).

Bezpieczeństwo środków w Alior Banku

W naszych tekstach regularnie podkreślamy, że wszystkie depozyty znajdujące się w polskich bankach komercyjnych do kwoty 100 tys. euro objęte są pełnymi gwarancjami ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie inaczej jest w przypadku Alior Banku. Jego klienci w razie ewentualnego bankructwa banku w ciągu zaledwie 7 dni roboczych otrzymają zwrot wszystkich ulokowanych w nim środków. Trzeba jednak zaznaczyć, że na daną chwilę taki scenariusz jest skrajnie mało prawdopodobny.

Alior Bank znajduje się w bardzo dobrej sytuacji finansowej, co kwartał notując wysokie zyski. Pewne zastrzeżenia można mieć jedynie do portfela kredytowego banku, który pod względem jakości nieco odstaje od rynkowych potentatów. Przy dobrej koniunkturze (jak obecnie) nie stanowi to zbyt dużego problemu, gdyż bank zagrożone kredyty „nadrabia” zyskami z tych nowo udzielanych. Jednak w przypadku pogorszenia sytuacji gospodarczej może stać się to pewnym balastem dla finansów tej instytucji. Nie mniej obecność bardzo silnego akcjonariusza, jakim jest skarb państwa (więcej w ramce poniżej) sprawia, że klienci Alior Banku nawet w przypadku takiego scenariusza, mogą spać w pełni spokojnie.

Struktura właścicielska banku

Alior Bank charakteryzuje się dość interesującą strukturą właścicielską. W początkowych latach był to w pełni prywatny bank, a jego głównym udziałowcem była włoska grupa Carlo Tassara. Po wejściu banku na rynek giełdowy grono akcjonariuszy rozszerzyło się m.in. o polskie i zagraniczne fundusze inwestycyjne.

Natomiast od ponad sześciu lat podmiotem kontrolującym Aliora jest polska grupa ubezpieczeniowa PZU. Z kolei w PZU najwięcej do powiedzenia ma skarb państwa. Ta skomplikowana sieć zależności sprawia, że Alior Bank jest de facto bankiem państwowym, tak samo, jak PKO BP, Pekao czy Bank Pocztowy. Z punktu widzenia bezpieczeństwa banku t należy traktować to raczej jako pozytywną wiadomość. Mając tak silnego właściciela, Alior Bank w razie potencjalnych problemów może liczyć na jego ewentualne wsparcie finansowe.

Podsumowanie

Połączenie stabilnej sytuacji finansowej i wyróżniającej się oferty depozytowej czynią z Alior Banku jedno z najlepszych miejsc do przechowywania oszczędności. Wprawdzie na rynku znaleźć można wyżej oprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe, jednak prawie zawsze obwarowane jest to pewnymi ograniczeniami i „haczykami”. A to dana oferta dostępna jest tylko jednorazowo i dotyczy tylko niewielkich kwot. A to bank wymaga spełniania jakiś dodatkowych warunków (np. aktywne posługiwanie się kartą płatniczą lub zapewnienie regularnych wpływów z tytułu wynagrodzenia).

Tymczasem w Alior Banku takich ograniczeń nie napotkamy (z wyjątkiem promocyjnej lokaty “100 dni”). Decydując się na któryś z oferowanych przez niego depozytów lub rachunków oszczędnościowych będziemy mogli w spokoju przyglądać się, jak nasze pieniądze zyskują na wartości. I o to właśnie w oszczędzaniu chodzi.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy