Wróć

Podwyżki opłat za iKonto Biznes i Rachunek Partner w Alior Banku

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

3 komentarze
Podwyżki opłat za iKonto Biznes i Rachunek Partner w Alior Banku
Spis treści

Wybór rachunku bankowego, zwłaszcza firmowego, to zawsze rozważanie wielu kwestii, dążenie do tego, by był on jak najtańszy a zarazem zapewniał dostęp do jak największej liczby usług. Kiedy już człowiek podejmie decyzję i przyzwyczai się do funkcjonalności wybranego konta z ciężkim sercem przyjmuje informację o zmianie warunków na gorsze.

Popatrzmy co się zmienia w tabeli opłat i prowizji bankowych dla iKonta Biznes i Rachunku Partner z oferty Alior Banku. Nowych klientów zmiany obowiązują od chwili podpisania umowy, a dotychczasowych od 15 maja 2020 r.

iKonto Biznes - co się zmieni?

Zmiany dotyczą głównie korzystania z bankomatów i wpłatomatów oraz opłat za przelewy natychmiastowe Express Elixir.

Tych ostatnich przedsiębiorcy mieli dotychczas 5 pierwszych za darmo, teraz będą dysponowali tylko jednym. Każdy kolejny, jak poprzednio, będzie kosztował 10 zł.

Gwoli sprawiedliwości odnotujmy też jedną pozytywną informację – Alior Bank zrezygnował z pobierania 20 zł za wydanie karty dodatkowej.

Karta Mastercard Business Debit

Do tej pory bezpłatne było po 5 wypłat w miesiącu z bankomatów sieci Euronet, Planet Cash i urządzeń obcych, za każdą kolejną trzeba było zapłacić 2 zł. Po zmianach będzie tylko po 1 bezpłatnej wypłacie w maszynach Euronetu i Planet Cash. Wypłata pieniędzy w innych urządzeniach będzie się wiązała z opłatą w wysokości 3% pobieranej kwoty, min. 5 zł.

Zmiany będą dotyczyły także wypłat z bankomatów za granicą. Zasadę 3% wypłacanej sumy, min. 8 zł, zastąpi reguła, że pobranie pieniędzy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego będzie się wiązało z prowizją w wysokości 3%, min. 5 zł; w innych częściach świata będzie to 3%, min. 8 zł.

Droższe będzie również korzystanie z wpłatomatów. I tak, za taką operację w w urządzeniach zlokalizowanych w placówkach Alior Banku opłata wyniesie 0,2%, min. 4 zł (było 0,2%, min. 3 zł), tych należących do sieci Euronet i Planet Cash 0,4%, min. 8 zł (w Euronecie było 0,5%, m.in. 6 zł, w Planet Cash - 5 pierwszych wypłat w miesiącu bezpłatnie, każda kolejna - 10 zł).

Karta Mastercard Commercial Wielowalutowa

W przypadku tego "plastiku" korzystanie z krajowych bankomatów kosztowało 1%, min. 3 zł. Po zmianach reguła ta będzie dotyczyła tylko urządzeń sieci Euronet i Planet Cash. Za pobranie pieniędzy z innych maszyn bank pobierze 3% wypłacanej sumy, min. 5 zł.

Droższe będą transakcje w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zamiast 1%, min. 3 zł trzeba będzie zapłacić 3%, min. 5 zł. Nie zmieni się za to wysokość prowizji w innych państwach, nadal będzie wynosiła 3%, min. 6 zł.

Zmiany dotyczące Rachunku Partner

W przypadku Rachunku Partner bank zmienił warunek bezpłatności, dopasowując go do aktualnej sytuacji, gdy część firm może być zwolniona z płacenia składek na ZUS.

Przed 1 maja warunkiem uniknięcia opłaty za prowadzenie tego rachunku było zlecenie przelewu do ZUS i zapewnienie wpływów w wysokości min. 2500 zł (od kontrahentów albo z tytułu utargu) lub skorzystanie z oferty kredytowej banku.

Teraz warunek przelewu do ZUS został zastąpiony 4 transakcjami bezgotówkowymi kartą (na dowolną kwotę) i pozostawiono bez zmian drugi człon, czyli zapewnienie wpływu lub skorzystanie z produktu kredytowego.

Opłata w wysokości 25 zł nie jest pobierana, nawet przy niespełnieniu warunków aktywności, przez pierwszy miesiąc. W przypadku nowo założonych firm (do 6 miesięcy od momentu rejestracji) wymogu wpływu nie trzeba spełniać przez pierwsze 6 miesięcy korzystania z rachunku, pod warunkiem wykonania min. 4 transakcji bezgotówkowych kartą.

Wpłaty gotówkowe w oddziale drożeją z 4% wpłacanej kwoty, min. 6 zł, na 4%, min. 8 zł.

Karta Mastercard Business Debit

Dotąd korzystanie z obcych bankomatów krajowych kosztowało z tą kartą 3 zł za każdą operację. Po zmianach przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji po jednej bezpłatnej wypłacie w urządzeniach Euronetu i Planet Cash, a za każdą kolejną zapłacą 5 zł. W przypadku innych maszyn prowizja zawsze wyniesie 3%, min. 5 zł.

Za operacje w bankomatach zagranicznych bank pobierał 3%, min. 8 zł. Teraz zostanie wprowadzone rozróżnienie na urządzenia w Europejskim Obszarze Gospodarczym - 3%, min. 5 zł, oraz te w innych państwach - 5%, min. 12 zł.

Karta Mastercard Commercial Wielowalutowa

Dotychczasowa opłata za wypłatę pieniędzy w obcych urządzeniach krajowych wynosiła 1%, min. 3 zł. Po zmianach będzie ona obowiązywała tylko w przypadku bankomatów Euronetu i Planet Cash. Za skorzystanie z innych maszyn bank pobierze 3%, min. 5 zł.

Droższe będą też wypłaty w bankomatach zagranicznych. W strefie EOG trzeba będzie zapłacić 3%, min. 5 zł (było 1%, min. 3 zł), a w innych państwach - 3%, min. 6 zł (bez zmian).

Płacić więcej czy szukać tańszego rachunku? - oto jest pytanie

Na pierwszy rzut oka zmiany nie są wielkie, tu mniej wypłat z bankomatów, tam wyższa o 1% czy 1-2 zł opłata za usługę, ale w efekcie może się to złożyć na znacznie wyższe koszty prowadzenia rachunku. Wielu przedsiębiorców będzie na nie skazanych, ze względu na posiadane w Aliorze produkty kredytowe, niechęć do przyzwyczajania kontrahentów do nowego rachunku, co mogłoby zachwiać płynnością finansową, niezwykle ważną w obecnej sytuacji.

Na dodatek i tak już skomplikowane zasady naliczania niektórych opłat, Alior Bank zagmatwał jeszcze bardziej, wprowadzając dodatkowe opcje.

Jeśli prowadzisz mikrofirmę i masz niewielu klientów, to zastanów się nad ewentualnością zmiany banku. W poszukiwaniu innego rachunku pomoże Ci nasz ranking kont firmowych.

Komentarze

(3)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Mops
Gość

Chcę się koncentrować na rozwijaniu biznesu, a nie główkowaniu, gdzie mogę wypłacić lub wpłacić kasę. Chyba skorzystam z sugestii na końcu tesktu

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mops

Mamy nadzieję, że znajdziesz dla siebie odpowiedni rachunek :)

Odpowiedz

S
sylwek
Gość
@Mops

Ja pewnie zrobię podobnie, ale jak przestaną mi naliczać premie za przelewy i transakcje. Tylko to mnie jeszcze u nich trzyma.

Odpowiedz