Wróć

Stopy procentowe w lipcu bez zmian


Stopy procentowe w lipcu bez zmian
Spis treści

Prawdopodobnie aktualna sytuacja utrzyma się jeszcze przez jakiś czas, ale dalsze obniżki stóp procentowych nie są wcale wykluczone. Wszystko za sprawą niskiego poziomu inflacji (ok. 0,2%) w stosunku do celu inflacyjnego, który wynosi ok. 2,5% oraz umiarkowanego tempa wzrostu PKB.

Ostatnia zmiana stóp procentowych miała miejsce rok temu i od tamtego czasu poziom najważniejszej z nich, czyli stopy referencyjnej wynosi 2,5%. Oznacza to, że banki komercyjne mogą po takim oprocentowaniu kupować 7-dniowe bony pieniężne w banku centralnym. Niskie stopy procentowe NBP sprawiają, że instytucje finansowe nie muszą za wszelką cenę szukać dodatkowych środków finansowych w kieszeniach klientów, ponieważ mogą na korzystnych warunkach uzyskać je na rynku międzybankowym. Taka sytuacja nie jest najlepsza dla osób zamierzających oszczędzać, ponieważ niskie stopy banku centralnego przekładają się na niskie oprocentowanie lokat.

Aktualna sytuacja na rynku lokat

W obecnych warunkach na rynku depozytów nie jest łatwo znaleźć atrakcyjnie oprocentowane krótko- i średnioterminowe lokaty. Wśród lokat jedno i dwumiesięcznych prym wiodą lokaty dla nowych klientów – oferują nawet 5% dla depozytów 2-miesięcznych, co aktualnie jest najwyższym dostępnym oprocentowaniem. Średnie wartości dla lokat krótkoterminowych oscylują wokół poziomu 2,3 – 3%. Jeśli chodzi o depozyty kwartalne (w tym 4- i 5-miesięczne), sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Ranking lokat serwisu Najlepszelokaty.pl  wskazuje, że depozyty o najwyższych parametrach mogą zaoferować klientowi oprocentowanie od 3 do nawet 5% (w zależności od banku).

Mniej zróżnicowane są lokaty średnioterminowe (od sześciu do jedenastu miesięcy). Tutaj najwyższe oprocentowanie (4%) proponują dwa banki, jednak oferowane przez nie produkty nie są dostępne dla każdego klienta (jedna lokata skierowana jest do przedstawicieli wolnych zawodów, zaś druga nagradza osoby z kredytem samochodowym). Inne warte uwagi depozyty oferują oprocentowanie od 3,2 do 3,9%. Sporo zmienia się w depozytach długoterminowych (od roku do dwóch lat). Obecnie na rynku jest kilka lokat, oferujących oprocentowanie rzędu 3,8 – 4%, co mocno wyróżnia te depozyty wśród konkurencyjnych produktów. Pozostałe lokaty z tej grupy oferują oprocentowanie ok. 3,3 – 3,6%.

Instytucje finansowe z uwagą obserwują sytuację na rynku międzybankowym. Niskie stopy procentowe nie skłaniają do podwyżek oprocentowania lokat terminowych, wobec czego banki ostrożnie podchodzą do takich działań. Rada Polityki Pieniężnej z dużym prawdopodobieństwem utrzyma stopy na obecnym poziomie przynajmniej do września, wobec czego należy spodziewać się niewielkich wahań oprocentowania depozytów terminowych. Możliwe są też zmiany w samych ofertach – wycofywanie jednych lokat na rzecz innych (z niekoniecznie lepszymi warunkami), dlatego warto śledzić informacje ze strony banków oraz porównywać aktualne oprocentowanie lokat (w tym pomoże Ci nasz ranking), aby zawsze korzystać z najlepszych ofert.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy