Wróć

Podwyżki, obniżki i nowa usługa dla wszystkich. PKO BP zmienia cennik i ofertę

Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

4 komentarze
Podwyżki, obniżki i nowa usługa dla wszystkich. PKO BP zmienia cennik i ofertę
Spis treści

Podwyżki

Zacznijmy od tego, czego najbardziej nie lubimy, czyli od podwyżek. Wraz z początkiem sierpnia posiadacze Konta za Zero będą się musieli liczyć z nieco wyższą opłatą za prowadzenie rachunku i obsługę karty. Prowizja za Konto za Zero wzrośnie z 6,90 zł do 8 zł miesięcznie, jednak będzie można jej uniknąć (podobnie jak teraz), wyrabiając kartę debetową do rachunku. Zwiększy się również warunkowa opłata za obsługę karty - i ponownie będzie to wzrost z 6,99 na 8 zł. Aby uzyskać zwolnienie z tej prowizji, trzeba będzie wykonać płatności bezgotówkowe kartą na łączną kwotę 300 zł miesięcznie. Istotnym novum jest to, że do kwoty transakcji zwalniających z opłaty wliczane będą również transakcje Blikiem (z wyjątkiem przelewów).

Reasumując, klienci aktywnie korzystający z rachunku i karty raczej nie powinni martwić się zmianami. Wciąż będą mogli uzyskać zwolnienie z obu opłat na identycznych, co teraz, warunkach. Jednak jeśli nie spełnią stawianych przez bank wymogów, z ich konta ubędzie 8 zł miesięcznie.

Znacznie bardziej drastyczna podwyżka czeka posiadaczy konta Aurum. W ich przypadku warunkowa opłata za prowadzenie rachunku wzrośnie aż o 10 zł – do okrągłych 40. Nie zmienią się natomiast warunki zwalniające – bank zrezygnuje z pobierania opłaty, jeśli klient zapewni wpływy na poziomie 9 tys. zł lub utrzyma średnie saldo depozytów na poziomie 150 tys. zł.

Kolejna niekorzystna zmiana dotknie klientów korzystających z powiadomień SMS. Choć opłata za pakiet nie ulegnie zmianie, za każdy dodatkowy komunikat trzeba będzie zapłacić 0,30 zł (obecnie jest to 0,20 lub 0,25 zł).

Bank ujednolici również opłaty za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne w rachunkach oszczędnościowych. Pierwszy przelew będzie bezpłatny, koszt kolejnych wyniesie 9,99 zł. Obecnie tyle kosztują przelewy zlecane w oddziale banku lub za pomocą serwisu telefonicznego, natomiast w przypadku dyspozycji złożonej za pośrednictwem kanału internetowego oraz mobilnego bank pobiera za przelew 7,99 zł. Od sierpnia będzie obowiązywała już tylko jedna – wyższa - prowizja, niezależnie od tego, w jaki sposób puścimy przelew.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednym ujednoliceniu, tym razem dotyczącym Konta dla Młodych. Choć teoretycznie nie jest to podwyżka, wprowadzone przez bank zmiany mogą się nie spodobać młodym posiadaczom rachunku. Obecnie opłata za obsługę karty uzależniona jest od liczby dokonanych transakcji bezgotówkowych w miesiącu i wynosi:

  • 0 zł – gdy dokonano min. 5 transakcji bezgotówkowych;
  • 1 zł – gdy zostały przeprowadzone 4 operacje bezgotówkowe;
  • 2 zł – gdy dokonano 3 transakcji bezgotówkowych;
  • 3 zł – gdy dokonano 2 transakcji bezgotówkowych;
  • 4 zł – gdy wykonano jedną transakcję bezgotówkową;
  • 5 zł – gdy nie dokonano żadnej transakcji bezgotówkowej;

Od sierpnia wykonanie jednej, dwóch czy trzech płatności nic już nie da. Aby uzyskać darmową w obsłudze kartę, trzeba będzie obligatoryjnie wykonać co najmniej 4 transakcje bezgotówkowe w miesiącu, w przeciwnym razie bank pobierze od nas 5 zł.

Obniżki

W nowym cenniku pojawiły się również zmiany, które mogą ucieszyć niektórych klientów. PKO BP postanowił złagodzić warunki dla posiadaczy karty kredytowej PKO Mastercard Platinum i znacznie obniżyć opłaty za monity (z 15 do 4 zł za wysłanie informacji o zadłużeniu na koncie).

Obecnie opłata roczna za posiadanie PKO Mastercard Platinum wynosi 600, 300 lub 0 zł, a jej wysokość jest uzależniona od średniomiesięcznej wartości transakcji kartą. Ta zasada się nie zmieni, jednak bank znacznie zmodyfikował limity transakcji i obniżył pobierane prowizje.

Opłaty pobierane do 4 sierpnia 2018 r.

Opłaty pobierane po 4 sierpnia 2018 r.

600 zł - jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi mniej 4 tys. zł;

300 zł - jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi co najmniej 4 tys. zł;

0 zł - jeśli wartość transakcji przekroczy 5 tys. zł.

250 zł - jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi mniej niż 2 500 zł;

125 zł – gdy średnio w miesiącu dokonano transakcji na kwotę min. 2 500 zł;

0 zł - jeśli wartość transakcji przekroczy 5 tys. zł.

Korzystne udogodnienie

Wraz z początkiem sierpnia w ofercie PKO BP pojawi się także usługa, która tym razem powinna się spodobać wszystkim. Mowa o karcie wielowalutowej obsługującej jednocześnie kilka rachunków prowadzonych w różnych walutach (PLN, EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK i SEK). Obecnie karta z funkcją wielowalutową jest wydawana wyłącznie do rachunków dedykowanych klientom Bankowości Osobistej (Konto Aurum, Konto Platinium II, ZŁOTE KONTO oraz Rachunek PLATINIUM). Od sierpnia wszystkie karty debetowe wydane w złotych zyskają funkcję wielowalutową, a klienci banku będą mogli przeprowadzać transakcje walutowe bez prowizji za przewalutowanie.

Komentarz redakcji

Wygląda na to, że PKO BP postanowił uporządkować swoją ofertę i przy okazji zachęcić klientów do bardziej energicznego korzystania z różnych produktów. Podwyżki obejmą posiadaczy Konta za Zero i rachunku Aurum, ale dla aktywnych użytkowników nie powinny być zbyt odczuwalne. Wzrosną też opłaty za pozapakietowe powiadomienia SMS (z 0,20 na 0,30 zł) oraz za drugi i kolejny przelew z rachunku oszczędnościowego (z 7,99 do 9,99 zł).

Są jednak nowości, które mogą klientom PKO BP przypaść do gustu. Po pierwsze, od sierpnia do kwoty transakcji zwalniających z opłaty za kartę wliczane będą również transakcje Blikiem (z wyjątkiem przelewów). Po drugie, wszyscy klienci banku będą mogli skorzystać z bezpłatnej karty wielowalutowej – i tę zmianę należy uznać za jak najbardziej pozytywną.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa karta wielowalutowa – zajrzyj tutaj.

Komentarze

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Macio
Gość

Mam teraz konto Aurum, które mocno podrożało. Chciał bym zmienić na konto bez granic. Jak to zrobić i czy wiąże się to z kosztami. A może zamknąć konto i otwożyć w innym, myślę że tańszym i lepszym banku?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Macio

Jeśli rozważasz taką możliwość, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z bankiem. Możliwe również, że będzie konieczna wizyta w oddziale. Inną opcją jest poszukanie rachunku w innym banku, zachęcamy do przejrzenia naszego rankingu: https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-osobistych

Odpowiedz

M
MonikaUJ
Gość

Dla Konta dla Młodych, aby uniknąć opłaty, od sierpnia trzeba będzie wykonać 4 transakcje kartą lub Blikiem, a nie jak teraz 5 transakcji kartą? Dobrze to rozumiem?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@MonikaUJ

Dokładnie tak. Na pierwszy rzut oka jest to nawet dobra wiadomość, ale naszym zdaniem obecny system pobierania opłaty za kartę jest bardziej elastyczny – każda transakcja obniża wysokość opłaty za kartę o 1 zł. W związku z tym nawet jedna czy dwie płatności wiążą się z niższą opłatą.

Od sierpnia będziemy mieli tylko 2 opcje: albo 5 zł, albo min. 4 transakcje kartą/Blikiem i zwolnienie z opłaty. Dla osób często płacących kartą jej uniknięcie nie powinno to stanowić problemu, więc z ich perspektywy zmiana jest pozytywna. Pozostali klienci mogą z kolei zapłacić nieco więcej niż dotychczas. Podsumowując, ta zmiana to taki ukłon banku w stronę aktywnych posiadaczy Konta dla Młodych ;)

Odpowiedz