Wróć

Nadchodzące zmiany w ofertach banków – grudzień 2014 r.

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

Nadchodzące zmiany w ofertach banków – grudzień 2014 r.
Spis treści

Zmiany w promocjach kont osobistych i oszczędnościowych

Początek grudnia to nowe warunki prowadzenia niektórych kont oszczędnościowych:

 • Deutsche Bank, zgodnie z zapowiedzią, obniżył o 0,5 p.p. oprocentowanie db Konta Oszczędnościowego 24h (prowadzonego w pakiecie z kontem osobistym dbNET) – obecnie oprocentowanie wynosi 2,5% dla salda do 10 tys. zł (wcześniej było to 3%) oraz 0,75% dla wyższych kwot.
 • Meritum Bank konsekwentnie utrzymuje oprocentowanie konta oszczędnościowego na poziomie 3% w skali roku i gwarantuje taką stawkę do końca grudnia 2014 r. Więcej o ofercie Meritum Banku przeczytasz tutaj.
 • Credit Agricole od kilku miesięcy uzależnia oprocentowanie kont oszczędnościowych od stawki WIBOR1M – od 1 grudnia oprocentowanie Rachunku Oszczędzam z dzienną kapitalizacją odsetek wynosi od 0,98% do 1,98% w skali roku.

Credit Agricole przedłużył także promocję „Jesteśmy gotowi” dla nowych klientów do końca 2014 r. W celu skorzystania nawet z 1000 zł premii należy założyć rachunek osobisty przez Internet lub telefon i aktywnie korzystać z konta. Więcej o tej promocji napisaliśmy przy okazji analizy Konta PROSTOoszczędzającego.

Promocje w T-Mobile Usługi Bankowe

Bank przedłużył promocję rachunku T-Mobile Konto dla obecnych klientów sieci T-Mobile do 28 lutego 2015 r. Osoby, które założą rachunek do tego dnia i przystąpią do promocji, mogą otrzymać maksymalnie 50 zł miesięcznie za płatności NFC (zbliżeniowe dokonywane telefonem komórkowym) pod warunkiem stałych wpływów na rachunek w kwocie min. 1000 zł. Oferta „500 zł dla klientów T-Mobile” obejmowała także 0% dla limitu odnawialnego oraz 50 zł miesięcznie za terminowe spłaty pożyczki, jednak obecnie nie można już skorzystać z tych premii – według regulaminu prawo do nagród z tego tytułu mają osoby, które złożyły wniosek o limit do 30 listopada lub dla których pożyczka została uruchomiona właśnie do tej daty.

W T-Mobile Usługi Bankowe wciąż można zyskać 50 zł miesięcznie za przeniesienie numeru do sieci T-Mobile pod warunkiem terminowego opłacania faktur za telefon i jednej płatności kartą w miesiącu.

100 zł dla nowych klientów za założenie eKonta u partnerów mBanku

W ostatnich dniach pojawiła się informacja o premii za założenie eKonta w mBanku. Na stronie internetowej samego banku nie znajdziemy takiej informacji, ponieważ rachunek w ramach promocji można zakładać u partnerów banku – np. przechodząc pod ten adres. Do zyskania jest łącznie 100 zł: 50 zł w pierwszym miesiącu i 50 zł w drugim miesiącu – a warunki są następujące:

 • należy założyć eKonto wraz z kartą debetową i przystąpić do promocji do końca grudnia 2014 r. – promocja skierowana jest do nowych klientów mBanku, którzy przed 24 listopada 2014 r. nie posiadali konta osobistego w tym banku;
 • w pierwszym miesiącu po zawarciu umowy należy zapewnić jednorazowy wpływ na konto w kwocie min. 500 zł i dokonać transakcji kartą debetową (muszą one zostać rozliczone) na min. 250 zł – po spełnieniu tych warunków otrzymamy pierwsze 50 zł nagrody;
 • w drugim miesiącu należy zapewnić jednorazowy wpływ na konto w kwocie min. 1000 zł i dokonać transakcji kartą debetową na min. 250 zł – po spełnieniu tych warunków otrzymamy drugie 50 zł nagrody;

Warto pamiętać, że w ramach promocji można założyć jedynie podstawową wersję eKonta (obsługa karty debetowej kosztuje tu 4 zł, ale możemy tej opłaty całkowicie uniknąć dokonując co miesiąc transakcji na łączną kwotę min. 100 zł). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by potem przekształcić ten rachunek w wersję, która nam bardziej odpowiada (np. eKonto z darmowymi bankomatami).

Z regulaminem promocji możesz się zapoznać tutaj.

Płatności NFC w ING

Wraz z początkiem grudnia klienci banku ING zyskali możliwość zbliżeniowego płacenia smartfonem. Popularne płatności NFC dostępne są poprzez kartę Visa NFC dla klientów sieci Orange – kartę można zamówić w aplikacji mobilnej banku. Podczas składania wniosku o kartę, bank sprawdzi u operatora, czy posiadamy odpowiednią kartę SIM i telefon. Do końca 2014 r. ING nie pobierze miesięcznej opłaty za kartę NFC, od 1 stycznia zaś zapłacimy za nią na takich samych warunkach, jak za tradycyjną kartę debetową (7 zł, ale opłaty można uniknąć wykonując co miesiąc transakcje kartą na łączną kwotę na min. 200 zł). Bank pracuje także nad płatnościami HCE, które pozwalają na zbliżeniowe płacenie smartfonem bez konieczności posiadania specjalnej karty SIM i usług u konkretnego operatora komórkowego.

Ważne zmiany w BZ WBK od lutego 2015 r.

Na koniec przyjrzyjmy się informacji, która ostatnio wywołała wiele emocji u klientów BZ WBK – od lutego 2015 r. bank wprowadza istotne zmiany w taryfie opłat i prowizji dla kart debetowych do Konta Godnego Polecenia oraz za prowadzenie Konta24 Walutowego.

 1. Karta debetowa do Konta Godnego Polecenia będzie bezwarunkowo płatna – to niemiła wiadomość dla tych, którzy cenili w BZ WBK bezpłatne korzystanie z plastiku. Obecnie nie musimy płacić za obsługę kart dedykowanych do tego rachunku: MasterCard Omni i MasterCard Payback Omni – od lutego zapłacimy sztywne 7 zł bez względu na to, ile zapłacimy tymi kartami za produkty i usługi.
 2. Wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce kartami Omni będą bezpłatne – nieco na pocieszenie w zamian za obowiązkową opłatę za kartę debetową, bank umożliwi klientom bezpłatne wypłaty z bankomatów w kraju (obecnie bezpłatnie można wypłacać z maszyn BZ WBK i PKO BP).
 3. Wprowadzenie opłaty za korzystanie z usługi cashback – obecnie wypłaty gotówki przy okazji codziennych zakupów w sklepie są bezpłatne dla kart Omni, jednak od lutego bank wprowadza opłatę w wysokości 1,50 zł.
 4. Wycofanie z oferty naklejek zbliżeniowych MasterCard Omni i Payback Omni – od lutego nie będzie można ich zamówić do Konta Godnego Polecenia.
 5. Wprowadzenie opłaty za prowadzenie konta walutowego – obecnie rachunek w euro, dolarach czy funtach w BZ WBK prowadzony jest bezpłatnie, jednak od lutego bank wprowadzi opłatę z tego tytułu w wysokości 2 jednostek danej waluty miesięcznie. Ta kwota będzie pobrana, jeśli na koncie walutowym posiadamy mniej niż 20 jednostek danej waluty.

BZ WBK zapewnia, że przyszłe zmiany dyktowane są koniecznością dostosowania do warunków rynkowych, jednak klienci nie przyjęli nowych regulacji pozytywnie. Jeśli nie zgadzamy się na te zmiany, można udać się do placówki banku i wypowiedzieć umowę rachunku, w przeciwnym razie nowa taryfa opłat zacznie nas obowiązywać od lutego 2015 r.

Komentarz redakcji

Banki potrafią nas zaskoczyć na różne sposoby. Oczywiste jest, że klienci zawsze docenią atrakcyjną promocję, bonus za założenie konta czy nowe sposoby płatności, jak w przypadku mBanku czy ING.

Niestety niektóre instytucje planują czasem wprowadzenie niezbyt korzystnych zmian w taryfach opłat i prowizji. Odważny ruch BZ WBK nie spotkał się z aprobatą klientów i trudno przewidzieć, czy przełoży się to na liczbę zamkniętych rachunków.

Pewne jest natomiast, że w tym miesiącu na rynku bankowym może się jeszcze sporo wydarzyć, dlatego warto śledzić sytuację i odpowiednio reagować na niekorzystne dla nas zmiany.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy