Przewodnik po rankingu
Jak tworzymy nasz ranking lokat bankowych?
Nasz ranking depozytów bankowych sporządziliśmy, korzystając ze szczegółowo opracowanych zasad metodologicznych. Analitycy Moneteo.com (wcześniej NajlepszeLokaty.pl) codziennie weryfikują aktualność danych, biorąc pod uwagę kilka kwestii.
Przede wszystkim banki komercyjne
Monitorujemy oferty wszystkich banków komercyjnych w Polsce, dzięki czemu masz pewność, że żadna dobra lokata oszczędnościowa nie ujdzie Twojej uwadze. Prezentujemy także ciekawsze propozycje depozytów z banków spółdzielczych. Nasz aktualny ranking lokat prezentuje prawie 300 ofert depozytowych oferowanych przez blisko 20 instytucji bankowych i pozwala odpowiedzieć sobie na pytanie “Który bank ma najwyższe oprocentowanie lokat?”.
Stałe oprocentowanie
Bierzemy pod uwagę jedynie lokaty oszczędnościowe ze stałym oprocentowaniem. W ich przypadku zysk z odsetek może być określony jeszcze przed otwarciem depozytu (zobacz też ranking lokat o zmiennym oprocentowaniu). Sprawdź również, jak obliczyć zysk z lokaty.
Proste zasady
Uwzględniamy jedynie lokaty terminowe o przejrzystych zasadach. Oznacza to, że w tym rankingu nie znajdziesz lokat strukturyzowanych, które są narażone na ryzyko inwestycyjne.
Dla klientów indywidualnych
Prezentujemy wyłącznie oferty dedykowane osobom fizycznym. Przeglądając nasz ranking, nie musisz więc obawiać się, że bank nie pozwoli Ci na zdeponowanie pieniędzy, gdyż nie znajdujesz się w odpowiedniej grupie docelowej (jeśli jesteś zainteresowany tematem lokat firmowych, sprawdź ranking depozytów dla przedsiębiorców).
Bezpieczeństwo i ryzyko inwestycyjne
W naszym zestawieniu prezentujemy wyłącznie lokaty bankowe oferowane przez instytucje finansowe objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) lub ich europejskie odpowiedniki. Dzięki temu masz pewność, że Twoje środki są bezpieczne, nawet w przypadku mało prawdopodobnego zdarzenia takiego jak bankructwo banku. BFG zwróci Ci środki do maksymalnej kwoty równowartości 100 tys. euro (ok. 450 tys. zł). Jeśli masz większe oszczędności, warto sprawdzić kondycję finansową danego banku. Więcej informacji na temat działania BFG znajdziesz na ich oficjalnej stronie.
Lokaty bankowe i obligacje skarbowe są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie oszczędności i ochronę ich przed inflacją. Stałe oprocentowanie lokaty pozwala dokładnie określić przewidywany zysk, a korzystając z kalkulatora lokat, możesz łatwo go obliczyć.
Co znajdziesz w naszym zestawieniu lokat?
Każdą lokatę w rankingu prezentujemy w ten sam sposób. Pokazujemy przede wszystkim oprocentowanie depozytu (w skali roku, co zapewnia porównywalność z ofertami o innym okresie zapadalności), czas jego trwania oraz kwotę minimalną i maksymalną, dla której możesz założyć lokatę.
Oprócz tego wskazujemy również na dodatkowe parametry, które mogą być ważne przy wyborze konkretnej oferty, na przykład wymóg posiadania konta osobistego w danym banku, status klienta (nowy/obecny), rodzaj środków (lokata dla nowych środków/dla wszystkich środków), sposób odnawiania depozytu i warunki zerwania lokaty w banku (ten ostatni element będzie szczególnie istotny, jeśli nie mamy pewności, czy uda się nam utrzymać otwarty depozyt do dnia jego zapadalności).
Jaką lokatę warto wybrać, czyli o czym pamiętać przy wyborze lokaty oszczędnościowej?
Najkorzystniejsza lokata powinna uwzględniać Twoją sytuację finansową, skłonność do założenia (lub nie) konta w danym banku, preferowany czas lokowania środków itp. Zanim podejmiesz decyzję o założeniu depozytu, zwróć uwagę, że najlepsze lokaty zestawiamy w rankingu i sprawdzamy w naszych analizach.
Oprocentowanie nominalne
Aby łatwiej było porównywać oferty, oprocentowanie lokat podaje się w skali roku. Oznacza to, że podaną stawkę otrzymalibyśmy, gdyby depozyt trwał pełne 12 miesięcy, zatem dla lokat na krótsze okresy realne oprocentowanie będzie niższe (przykładowo, jeśli oprocentowanie w skali roku to 4%, to dla lokaty kwartalnej wyniesie ono tylko 1%). Podobnie rzecz ma się z podatkiem “Belki” - we wszystkich zestawieniach czy tabelach oprocentowanie nie uwzględnia tego podatku, warto zatem pamiętać, że realnie nasz zysk będzie niższy (aktualna stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%; podatek pobierany jest w naszym imieniu przez bank, który wypłaca nam kwotę netto).
Dodatkowe produkty
W naszym rankingu jednym z parametrów jest konieczność posiadania konta osobistego w danym banku. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie lokata wymaga założenia konta (rachunku osobistego, ROR), a jeśli tak, to na jakich warunkach. Może się zdarzyć, że wymagane konto obciążone jest obowiązkowymi opłatami i aby ich uniknąć, trzeba wykazać się określoną aktywnością. Jeśli jesteś w stanie spełnić takie warunki, aby skorzystać z lokaty, to dobrze. W przeciwnym razie wybierz depozyt bez konieczności zakładania rachunku w banku.
Odnawialność lokaty
To popularny haczyk na oszczędzających. Większość znanych nam lokat odnawia się automatycznie, czyli po zakończeniu okresu umownego bank zakłada nowy depozyt – niestety już na gorszych warunkach. Jeśli nie chcesz, aby Twoje pieniądze były objęte niższym oprocentowaniem, sprawdź parametr odnawialności przed założeniem lokaty lub zmień go w odpowiednim momencie.
Zerwanie depozytu przed terminem
Czasem może się zdarzyć, że pilnie będziemy potrzebowali gotówki, a nasza lokata kończy się dopiero za kilka - kilkanaście miesięcy. Możemy wtedy zlikwidować depozyt, ale za cenę utraty odsetek; to najczęściej stosowana praktyka w bankach. Zwróć uwagę na to, czy przy wybranej przez Ciebie lokacie otrzymasz całość lub część odsetek w wypadku zerwania.
Kapitalizacja lokaty
Element, który ma szczególne znacznie w przypadku lokat długoterminowych. Dzięki kapitalizacji wartość nominalna, czyli innymi słowy podstawa do naliczenia odsetek, ulega zwiększeniu. Jeśli więc lokata kapitalizowana jest często, w końcowym rozrachunku nasz zysk będzie wyższy niż w przypadku, w którym kapitalizacja odsetek następuje rzadziej (np. tylko na zakończenie okresu oszczędzania).
Oprocentowanie lokat w bankach – jak porównywać poszczególne oferty?
Nasz ranking działa również jako porównywarka lokat. W tym celu wybierz filtry dopasowane do Twoich preferencji (np. kwota, okres depozytu), a otrzymasz dopasowane wyniki wyszukiwania. Jeśli wahasz się między kilkoma propozycjami, możesz wtedy zestawić ze sobą poszczególne parametry, aby wybrać lepszą ofertę. Z porównywarki lokat możesz również korzystać niezależnie i przeglądać depozyty o wskazanych parametrach – dla określonej kwoty i czasu trwania, tylko oferty bez zakładania konta, a także propozycje z konkretnych banków.
Depozyty terminowe z najwyższym oprocentowaniem w naszym rankingu
Nasz ranking prezentuje najlepsze lokaty bankowe, warto zatem w tym miejscu wspomnieć nieco o oprocentowaniu depozytów terminowych. Na podstawie danych rynkowych co miesiąc ustalamy średnie oprocentowanie lokat bankowych i – jak zobaczysz na poniższym wykresie – ostatnio jest ono dość stabilne.
Oprocentowanie realne a nominalne
W naszym rankingu szeregujemy lokaty pod względem oprocentowania nominalnego. W wielu przypadkach realny zysk, jaki możemy osiągnąć, przewyższa prezentowaną wartość. Dotyczy to głównie długoterminowych lokat, charakteryzujących się okresową kapitalizacją. Dzieje się tak, ponieważ po skapitalizowaniu odsetek w kolejnym okresie kwota lokaty, od jakiej naliczane są odsetki, staje się wyższa, przez co zwiększeniu ulega także nasz zysk. Dla przykładu – jeśli założysz 3-letnia lokatę, której oprocentowanie nominalne wynosi 3%, a kapitalizacja odbywa się co roku, to realny (efektywny) zysk z takiego depozytu wyniesie ponad 3,05% w skali roku.
Gdzie znajdziesz najlepsze lokaty? W którym banku jest najwyższe oprocentowanie lokat terminowych?
Na takie pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każdy bank prowadzi swoją własną działalność w sferze depozytów i dopasowuje ją do realiów rynkowych i własnych potrzeb. Nie da się jednak ukryć, że są banki, w których znajdziemy zwyczajnie dobre lokaty, z kolei inne instytucje od długiego już czasu nie oferują atrakcyjnych depozytów terminowych.
Nie jest to jednak sztywną regułą - może się okazać, że bank, który do tej pory działał wstrzemięźliwie w sferze lokat, zaoferuje nieźle oprocentowany depozyt i, z drugiej strony, instytucja z dotychczas mocną ofertą oszczędnościową znacznie ją pogorszy. Nasz ranking jest odpowiedzią dla aktualnej sytuacji na rynku, dlatego warto go regularnie śledzić, aby nie przegapić dobrej okazji.
Do niedawna niepisaną zasadą było, że im mniejszy bank, tym wyższe są oferowane przez niego odsetki. Aktualnie najwyższe oprocentowanie lokat oferują takie instytucje jak m.in. Credit Agricole czy Nest Bank. Natomiast państwowi giganci jak chociażby PKO BP czy Alior Bank, a także banki należące do międzynarodowych grup finansowych (ING Bank, Citibank, Santander Bank Polska) co do zasady proponują niższe zyski na lokatach oszczędnościowych. Ich sytuacja finansowa jest bowiem na tyle stabilna, że nie muszą one zaciekle walczyć o nowe depozyty – środki, które aktualnie posiadają, w pełni wystarczają im na prowadzenie swojego biznesu.
Inne oferty w kategorii lokat
Sprawdź pozostałe oferty oszczędnościowe z kategorii lokat dopasowane do konkretnych potrzeb i preferencji. Być może rozważasz lokatę terminową, która zabezpieczy Twoje środki na określony czas, umożliwiając maksymalizację zysków. A może jednak wolisz elastyczność lokaty bez konta? Zapoznaj się z poniższymi propozycjami:
- Lokaty bez konta
- Lokaty rentierskie
- Lokaty miesięczne (na 1 miesiąc)
- Lokaty na 3 miesiące (kwartalne)
- Lokaty na 6 miesięcy
- Lokaty na 1 rok
Pamiętaj, że ranking lokat to tylko narzędzie do porównywania ofert. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze lokaty powinieneś zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami oferty w tabeli oprocentowania, taryfie opłat i prowizji oraz regulaminie banku.
Komentarze i opinie
(76)Jakie lokaty opłaca się teraz bardziej założyć: krótko- czy długoterminowe?
Odpowiedz
Prognozy dotyczące zachowania się inflacji w nadchodzących miesiącach nie są jednoznaczne. Część mówi o możliwym jej wzroście ze względu na rosnące ceny gazu oraz koszty pracy; inne raczej mówią o jej powolnym spadku.
Decydując się na określony depozyt, warto zastanowić się także nad perspektywą w jakiej mogą nam być potrzebne pieniądze i podziałem środków. Jeśli nie mamy innych oszczędności wskazane jest podzielenie pieniędzy między kilka produktów. W razie konieczności można będzie zerwać tylko jedną lokatę i utracić odsetki związane tylko z nią; pozostałe środki będą spokojnie pracowały.
Moim zdaniem ciekawą alternatywą dla lokat bankowych są obligacje skarbowe: https://moneteo.com/artykuly/obligacje-skarbowe-co-to-gdzie-kupic
Ostateczna decyzja należy do Ciebie 😀
Odpowiedz
Niedawno Nest Lokata Witaj dawała 7,1%. Coś się zmieniło, że podnieśli stawkę?
Odpowiedz
Pewnie potrzebują kapitału, to postanowili powalczyć o klientów. Nie zawsze podwyżki oprocentowania wiążą się ze zmianami na rynkach finansowych.
Odpowiedz
Zmieniło się, bo teraz co miesiąc jest wpływ wynagrodzenia, a jeśli nie możesz, to dowolny wpływ + 10 transakcji.
Odpowiedz
Inflacja w październiku aż 5%. Czyżby szykowały się podwyżki stóp? Moim zdaniem nie warto wybierać lokat długoterminowych, bo oprocentowanie najlepszych depozytów wkrótce wzrośnie.
Odpowiedz
Dlaczego linki prowadzą do kont osobistych, a nie do lokat i oprocentowanie się nie zgadza?
Odpowiedz
Spora część najwyżej oprocentowanych lokat wymaga otwarcia konta osobistego (np. lokaty dla nowych klientów), stąd linki często prowadzą prosto do procesu zakładania rachunku.
Mogłabyś podać przykład lokaty, w której oprocentowanie się nie zgadza?
Odpowiedz
Witam czy TOYOTA BANK jest w 100% bezpieczny? Widziałem, że są wpisani w BFG ale jak to wygląda od waszej strony? Dużo jest opinii na temat problemów z dodzwonieniem się na infolinii do konsultanta lub że aplikacja internetowa jest strasznie przestarzała czy mieliście sygnały w tej kwestii od klientów? Nie wiem czy zdecydować się na tą lokatę 6.5% na 9mc czy wybrać inną pewniejszą opcję.
Odpowiedz
Jakość obsługi infolinii, atrakcyjność czy niezawodność bankowości elektronicznej nie mają żadnego związku z bezpieczeństwem środków powierzonych danemu bankowi. Gwarancje BFG działają niezależnie od oferty produktowej i kwestii technicznych związanych z daną instytucją finansową.
Odpowiedz
Zakładaj spokojnie, póki oprocentowanie jest dobre. Nie słyszałam o problemach tego banku, a ofertę oszczędnościową ma wciąż niezłą.
Odpowiedz
Nie wiem czy to jeszcze aktualne ale napisze jakby co:
jestem w Toyota bank od wleeeeeeeelu lat 👴- jeszcze jak było moto konto 🚗 ze zwrotem za paliwo 50 PLN miesięcznie - super, największy cashback bez żadnych kombinacji (paliwo i tak kupują prawie wszyscy). Lokat miałem od groma. Weźmy teraz : maja lokatę na 1 miesiąc , oprocentowanie 4,9% - , limit 10 x 100 000. 💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰(ale powyzej gwarancji BFG i tak sie nie wpłaca 😉 - noi chyba, że na miesiąc max)
A ich IKO jest moim zdaniem super - limit wysoki, oprocentowanie niezłe i bez kombinacji "nowych sródków"
fakt, aplikacja to tylko "klucz do logowania"
nie mają oddziałów
nie działają do nich przelewy natychmiastowe
ale oferta oszczędnościowa przednia -tylko najlepiej mieć tam zwykłe konto, aby uniknąć opłat i mieć lepsze oprocentowanie lokat.
aha, dodzwonić 📞 się trudno, ale obsługa jak sie dodzwoni też przednia.
Odpowiedz
IKO ma chyba najgorszy system naliczania opłat ever. Ten pomysł z pobieraniem opłaty z góry, a potem zwracaniem jej jest mocno problematyczny. No i ten brak przelewów natychmiastowych, bez komentarza.
Ale oprocentowanie nie jest tragiczne. Mają Lokatę Standard bez zakładania konta (takie są rzadkością), lokaty na x-dni.
Odpowiedz
Do założenia lokaty w Toyota Banku nie potrzeba konta osobistego. Wystarczy mieć Indeksowane Konto Oszczędnościowe i wskazać ten rachunek przy zakładaniu lokaty.
Odpowiedz
Dziękujemy za wiadomość, dopisaliśmy taką informację.
Odpowiedz
Dzień dobry
Czy depozyty w Volkswagen Banku są wykluczone spod gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego skoro
wg informacji na https://www.vwfs.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/lokata-plus.html
dotyczącej Lokaty Plus - Depozyty w Volkswagen Bank objęte są systemem gwarantowania w ramach Funduszu Gwarancji Depozytów Federalnego Zrzeszenia Banków Niemieckich (Entschädigungseinrichtung deutscher Banken GmbH)?
Odpowiedz
Tak, BFG ich nie obejmuje, tylko jego niemiecki odpowiednik. To podobna sytuacja jak w Inbanku.
Odpowiedz
Niestety w BankNowy na etapie zakładania lokaty jest informacje że zostanie założone normalne konto. Słabo to macie zrobione skoro takich prostych infor nie sprawdzacie.
Odpowiedz
O której lokacie mówisz? Przy składaniu wniosku o lokatę bank informuje, że zakłada konto osobiste -> Rachunek depozytowy, służący jedynie do obsługi lokaty. Natomiast standardowym kontem osobistym w Banku Nowym jest nowyRACHUNEK, w pełni funkcjonalny i powiązany z kartą płatniczą (w przeciwieństwie do Rachunku depozytowego).
Odpowiedz
Lokata na novę środki 5,9%, a w rzeczywistości 5,5. Jestem zawiedziona informacją, bo środki do tego banku przelałam i nie mogę skorzystać z oprocentowania 5,9%.
Odpowiedz
Do której lokaty, z jakiego banku odnosi się Twoja uwaga? Być może w dniu, w którym sprawdzałeś ranking było wyższe oprocentowanie, a w momencie wpłaty obowiązywała już nowa tabela oprocentowania, z niższym oprocentowaniem.
Odpowiedz
Myślę, że warto również pochylić się nad ofertą; PBS w Poznaniu, ekstraLOKATA 5,90% na 3 miesiące do 100 tys. zł, dla nowych klientów.
Odpowiedz
Lokata jest już w rankingu.
Odpowiedz
Dzień dobry. A gdzie nowa lokata Credit Agricole? 8% na 180 dni do 40 tyś.
Odpowiedz
Dziękujemy za komentarz, błąd został naprawiony i lokata jest już widoczna.
Odpowiedz
Gdzie można znaleźć regulamin Lokaty Plus Volkswagen Banku bo na ich stronie nie widzę?
Odpowiedz
Ta lokata nie ma regulaminu, jest opisana na stronie banku i w ich tabeli oprocentowania.
Odpowiedz
Ostatnio raczej spokojnie w tym rankingu. Myślicie, że przy obecnej inflacji RPP obniży w marcu stopy procentowe, co chyba wywołałoby "trzęsienie ziemi" w ofertach depozytowych?
Odpowiedz
Trudno powiedzieć, zachowania RPP nie zawsze są przewidywalne. Pewną wskazówką, co może dziać się na rynku depozytów może być informacja o warunkach marcowych obligacji (powinno zostać opublikowana w najbliższy piątek lub poniedziałek). Jeśli Ministerstwo Finansów zetnie ich oprocentowanie, to można się spodziewać, że i banki też będą obniżały oprocentowanie depozytów. Warto więc łapać atrakcyjne oferty trwające dłużej niż 3 miesiące.
Odpowiedz
Czy warto zakładać teraz lokatę na nowe środki w Velobank, skoro ma być zaraz sprzedany nie wiadomo komu?Czy jeżeli przejmą go Amerykanie, to za 3 miesiące bedzie go chronił BFG??
Odpowiedz
A czemu nie? Zmiana właściciela jeszcze nic nie znaczy, poza tym prędzej któryś polski bank go przejmie.
Odpowiedz
Tak, w przypadku sprzedaży depozyty w VeloBanku wciąż będą chronione przez BFG.
Odpowiedz
Dzien dobry,dzisiaj(05.04.2024) Wasza wyszukiwarka nie działa!
Chciałam wyszukać lokaty w okresie od roku do 5 lat,a pokazują się wszystkie,nawet 1 miesięczne.
Odpowiedz
Dzień dobry.
Dziękujemy za wiadomość. Był to problem techniczny, został już naprawiony.
Odpowiedz
Nest Bank oferuje obecnie konto oszczędnościowe Nest Konto Twoje Cele, a Wy w ogóle o nim nie wpominacie w rankingu, a szkoda, bo konto to oferuje obecnie dość godne oprocentowanie w wys. 6,9%.
Odpowiedz
Powyższy ranking dotyczy lokat terminowych, stąd brak konta, o którym piszesz.
Odpowiedz
Ale w rankingu kont oszczędnościowych też o nim nie wspominacie…
Odpowiedz
Pracujemy już nad tym, prosimy o cierpliwość.
Odpowiedz
Dlaczego nie ma w rankingu Lokaty Plus Volkswagen Banku na okres 180-269 dni? Na stronie banku jest napisane, ze dla podanego okresu obowiązuje 6,5%.
Odpowiedz
Lokata na ten okres ma oprocentowanie zmienne, w rankingu prezentujemy lokaty z oprocentowaniem stałym.
Odpowiedz
Nie zauważyłem tego szczegółu. Dziękuję za wyjaśnienie.
Odpowiedz
Zmienna jest pow. 0,5 roku, natomiast stała od 90 dni do 182. Pozdrawima.
Odpowiedz
Witam! Mam z żoną małżeńską wspólność majątkową. Ile maksymalnie możemy ulokować razem na lokacie, aby środki były objęte gwarancjami bezpieczeństwa?
Odpowiedz
Zasady ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego są następujące:
- w przypadku rachunku indywidualnego ochroną objęte są środki ulokowane na wszystkich rachunkach (np. lokatach terminowych, rachunkach bieżących, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych) jednej osoby oraz jej należności w danym banku lub kasie do równowartości 100 tys. euro.
- w przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębna kwota gwarancji.
Odpowiedz
Co sądzicie o Toyota Financial Services,godne rozważenia ? bezpieczne? bo mają chyba najlepsza na ten moment oferte lokaty...
Odpowiedz
Chodzi pewnie o Toyota Bank, jego ofertę mamy w serwisie i rankingu lokat: https://moneteo.com/instytucje/toyota-bank
Odpowiedz
Co się stało z lokatami neoBanku?
Odpowiedz
Od 1 stycznia 2024 r. działalność neoBanku została włączona w struktury Banku Nowego. neoBank jako osobna instytucja już nie funkcjonuje.
Odpowiedz
Czego spodziewać się po jutrzejszym posiedzeniu RPP?
Odpowiedz
Osobiście bym się zdziwił, gdyby stopy miały się zmienić. A jeśli tak, to i oproc. na lokatach powinno się utrzymać na obecnym poziomie.
Odpowiedz
Nie ma co spodziewać się zmian. Poziom inflacji stabilny, nie ma już motywacji politycznej by dalej odciążać kredytobiorców, a RPP jest teraz pod ostrzałem i raczej nie będą chcieli wykonywać żadnych nieoczywistych ruchów. Należy się raczej spodziewać długich miesięcy ze stopami na niezmienionym poziomie.
Odpowiedz
Niby stopy bez zmian ale chyba lekko spada oprocentowanie lokat...
Odpowiedz
Ciągle powoli w dół, niby niezauważalnie, ale jednak. Co ciekawe, ostatnio ING podniósł (!) stawki na OKO. Chyba się ogarnęli, że przesadzili z obniżką i im klienci uciekli.
Odpowiedz
Jakie jest teraz akceptowalne oprocentowanie, aby w ogóle opłacało się założyć lokatę?
Odpowiedz
Ja teraz szukam jakiejś na pół roku i tak celuję w min. 6%.
Odpowiedz
I co masz na oku? Ja mam konta w kilku bankach, Alior, Mille, PKO BP, ale u nich trochę biednie..
Odpowiedz
Za bardzo nie chcę otwierać czegoś nowego, więc chyba Velo mi zostanie (na nowe środki).
Odpowiedz
A nie lepiej konto oszczędnościowe zamiast lokaty? chyba jest lepiej oprocentowanie
Odpowiedz
Tylko ja szukam na pół roku, a takie jest tylko Pekao. Miałem tam jakieś konto, ale nie wiem, czy mam teraz otwierać coś nowego, czy nie muszę jednak? Velo na nowe środki wydaje się niezłe, bo o Mobilnej na Start już dawno nie mam co myśleć. Byle tylko stopy nie poleciały, to 6% będzie jeszcze do przeżycia.
Odpowiedz
czy cudzosiemiec bez stałej karty pobytu i adresu zamieszkania w polsce może założyć w jakims banku lokatę?
Odpowiedz
Szczerze, to nie spotkałem się, aby coś takiego było możliwe, chyba że UE wprowadziła taką możliwość dla swoich obywateli.
Odpowiedz
Nie dziwi Was, że lokaty są niemal identycznie a nawet gorzej oprocentowanie niż konta oszczędnościowe? Za zamrożenie środków banki powinny dawać więcej...
Odpowiedz
Niezbyt. Spory odsetek ludzi zapomina, że promocyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym obowiązuje tylko przez kilka miesięcy. Środki potem leżą na minimalnym procencie a dla banku to czysty zysk.
Odpowiedz
Witam. chciałbym się dowiedzieć czy lokaty Kasy Stefczyka mają gwarancje państwowych organów na wypadek niewypłacalności
Odpowiedz
Taki, SKOK-i są objęte gwarancjami BFG.
Odpowiedz
Inbank też jest objęty?
Odpowiedz
InBank objęty jest Estońskim funduszem gwarancyjnym (Tagatisfond) do 100000 euro.
Odpowiedz
Wychodzę z założenia, że jak mam identyczny % na koncie oszczędnościowym i na lokacie i w obu przypadkach moje pieniądze będą w całości oprocentowane tak samo i na taki sam okres, to lepsze jest jednak konto od lokaty. A to dlatego, że na koncie mam w razie czego dostęp do pieniędzy i nie muszę ich "zamrażać". Ma to sens? Bo widzę podobne stawki na lokatach i kontach i szukam argumentu za jednym lub drugim.
Odpowiedz
Tak, masz rację. Przy identycznych warunkach oferty konto oszczędnościowe jest lepszym rozwiązaniem niż lokat.
Po pierwsze dlatego, że - tak jak piszesz - masz dostęp do pieniędzy, wycofując ich część lub całość nie utracisz naliczonych już odsetek. Trzeba tylko pamiętać, że na ogół w danym miesiącu bezpłatna jest tylko pierwsza wypłata z konta oszczędnościowego; za każdą kolejną bank pobiera prowizję.
Po drugie, odsetki które otrzymasz na koniec pierwszego miesiąca oszczędzania, w kolejnym będą już pracowały na kolejne odsetki. W ten sposób w każdym kolejnym miesiącu, coraz większa kwota będzie oprocentowana i tym samym łącznie zyskasz więcej 😀
Odpowiedz
Myślę podobnie. W warunkach podobnego oprocentowania na kontach oszczędnościowych i na lokatach uważniej spoglądam na te pierwsze. Ale nie mówię, że to jedyna słuszna droga, każdy ma tu prawo do swoich preferencji.
Odpowiedz
Na lokatach łatwiej można zapewnić nowe środki, bo na kontach oszczędnościowych banki sprawdzają warunek każdego dnia, a na lokatach tylko w momencie otwarcia, czyli można je dzień później w całości wypłacić.
Odpowiedz
Raifeisen daje ponoć 8% na koncie oszczędnościowym, warto w to wchodzić?
Odpowiedz
Faktycznie, Raiffeisen Digital Bank oferuje 8% na koncie oszczędnościowym. Opisaliśmy tę propozycję w tym tekście: https://moneteo.com/bankonauci/8-proc-konto-oszczednosciowe-start-raiffeisen-digital-bank-do-30-grudnia-2023. Oprocentowanie jest atrakcyjne, ale trzeba pamiętać o nieco skomplikowanych zasadach opodatkowania zysku, które także wyjaśniliśmy we wspomnianym tekście. W skrócie, opcje są dwie - pogodzenie się z 25-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych obowiązującym w Austrii (bank właśnie stamtąd pochodzi) lub dopełnienie kilku formalności, by samodzielnie zapłacić 19% podatku Belki w Polsce.
Odpowiedz
Drodzy! Po Waszych sugestiach wprowadziliśmy do rankingu istotne zmiany. Pewnie już zdążyliście zauważyć, że niedawno zmianie uległ układ elementów prezentowanych ofert. Dziś dodaliśmy natomiast kolejne filtry umożliwiające łatwe odszukanie lokat konkretnego banku (lub banków) oraz wykluczenie z wyników wyszukiwania depozytów wymagających otwarcia / posiadania konta osobistego. Po przefiltrowaniu wyświetla się też dokładna liczba ofert spełniających kryteria.
Dziękujemy za wszystkie uwagi i mamy nadzieję, że ranking w obecnym kształcie spełnia Wasze oczekiwania :)
Odpowiedz
Nie dokonaliście najważniejszej zmiany. Należy jak najszybciej powrócić (tak, ak to było w starym, lepszym systemie) do możliwości wybrania przedziału sum do ulokowania np: 10000zł-250000 zł. Obecnie muszę parę razy wbijać sumę, żeby zobaczyć oferty lokat dla odpowiedniej ilości środków.
Odpowiedz
Dzień dobry, około miesiąca temu dodawałem jeden z komentarzy odnośnie nowego wyglądu strony. Po zmianach wprowadzonych przez Państwa Redakcję nowy wygląd jest zdecydowanie lepszy! :) Cieszę się, że społeczność jest wysłuchiwana a zmiany wdrażane szybko. Naprawdę dobra robota! :)
Drobna sugestia: dodać jeszcze filtr "nowi klienci" :)
Odpowiedz