Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Kwiecień 2020

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

192 publikacje 674 komentarze

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Kwiecień 2020
Spis treści

Po marcowej obniżce stóp procentowych wiadomym było, że odczuwalnie spadnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. I rzeczywiście, banki ścięły stawki na lokatach niekiedy do poziomu, który w wielu przypadkach z trudnością można nazwać symbolicznym; dla przykładu, Santander Bank Polska oferuje oprocentowanie Lokaty standardowej w wysokości… 0,01%.

Nie lepiej jest z kontami oszczędnościowymi, wśród których możemy znaleźć oferty – uwaga! – na 0,00%... (chociaż należy oddać Credit Agricole sprawiedliwość, bo o tym banku mowa, że podwyższa stawkę w „ramach promocji” do 0,4%).

Przy kolejnej niespodziewanej obniżce stóp procentowych, która weszła w życie 9 kwietnia, RPP ustaliła stopę depozytową na poziomie 0,0%. Możemy być zatem pewni „na bank”, że to, co nie zostało jeszcze obniżone w oprocentowaniu lokat, zostanie ścięte wkrótce.

Co więc wybrać? Jak obecna sytuacja wpłynęła na najlepsze lokaty w kwietniu? I tu mamy dla Was całkiem miłą niespodziankę. Większość depozytów ze szczytu naszego rankingu nie uległa większym zmianom, a to oznacza, że wciąż można skorzystać z ofert, które gwarantują zysk.

Najkorzystniejsze lokaty jak zwykle dla nowych klientów

…I tu zaskoczenia nie ma. Ktoś, kto nie korzystał dotąd z usług danego banku, ma największe szanse na znalezienie sensownej oferty oszczędnościowej. Minusem tych propozycji są zwykle niskie kwoty maksymalne depozytu, a także krótki okres podwyższonego oprocentowania.

Na podium wciąż znajduje się  Nest Lokata Witaj z oszałamiającą w obecnych warunkach stawką 4% w skali roku. Depozyt ten możesz założyć na kwartał lub pół roku do 10 tys. zł, choć w tym drugim wariancie bank nakłada na Ciebie dodatkowy obowiązek w postaci zapewnienia wpływu min. 1000 zł na konto osobiste. Nest Lokata Witaj dostępna jest wyłącznie dla osób, które otworzą uprzednio darmowe Nest Konto.

Na drugim miejscu znalazła się Lokata Happy w Idea Banku, z obniżoną niedawno stawką 3,5% w skali roku. Oferta przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które nigdy nie miały styczności z Idea Bankiem lub Lion’s Bankiem, poza tym ograniczeniem ma jednak same plusy: nie musisz zakładać konta osobistego, a jeżeli z jakiegoś powodu będziesz musiał zerwać lokatę przed terminem jej zapadalności, bank wypłaci Ci wypracowane odsetki. Wyższe kwoty możesz ulokować na Lokacie Happy PRO (do 200 tys. zł – piszemy o niej w dalszej części artykułu).

Przyzwoite stawki znajdziesz także w mBanku, NeoBanku i w Credit Agricole. CA nigdy nie znajdował się na podium w naszych zestawieniach, ale jego Lokata Mobilna oparła się (na razie?) fali obniżek i na tle konkurencji raptem zaczęła wyglądać całkiem zachęcająco.

Z kolei NeoBank (marka Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego) od czasu do czasu podwyższa na krótki okres oprocentowanie swoich lokat kwartalnych. Obecnie możesz skorzystać z takiej okazji i założyć energoLokatę Gwarantowaną z oprocentowaniem na poziomie 2,6% w skali roku.

Najatrakcyjniejsze lokaty dla nowych klientów w kwietniu 2020

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie

Tak

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące  

3,5%

do 20 tys. zł

Tak

Nie

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

3,0%

Od 20 tys. zł do 200 tys. zł

Nie

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące  

3,0%  

do 10 tys. zł  

Częściowe

Tak

Lokata urodzinowa

Bank Millennium

1 miesiąc

3,0%

1000 zł – 10 tys. zł

Nie

Tak, np. Konto 360°

energoLOKATA 3M GWARANTOWANA

NeoBank

3 miesiące

2,6%

1000 zł – 400 tys. zł

Częściowo

Tak, np. Konto osobiste lub Portfel depozytowy

Lokata Mobilna

Credit Agricole

60 dni

2,5%

1000 zł - 10 tys. zł

Nie

Tak, np. Konto dla Ciebie

Z grupy banków sprzyjającym oszczędzającym „wypisał” się ostatnio Bank Millennium, ale jedna oferta tej instytucji warta jest wspomnienia, mianowicie Lokata urodzinowa: depozyt z dobrą stawką 3% w skali roku, który możesz założyć w ciągu 30 dni od daty… swoich urodzin. Jeśli urodziłeś się wiosną, to masz szansę sprawić sobie dodatkowy upominek, a przy okazji skorzystać z promocji Konta 360° (i tak wymaganego do założenia lokaty) i zdobyć jeszcze 220 zł premii.

Najatrakcyjniejsze depozyty dla obecnych klientów

W tym obszarze nie mamy dla Was zbyt wielu dobrych wieści; po ostatnich obniżkach w Getin Banku Lokata Mobilna i Lokata na Nowe Środki nie są już atrakcyjnie oprocentowane (odpowiednio 2,0% i 1,8%). Pocieszające jest natomiast to, że spadków nie odnotowaliśmy u liderów naszego zestawienia, czyli na Lokacie Facto i Lokacie standardowej w Inbanku (tu nawet była podwyżka na depozytach krótkoterminowych).

Najciekawsze lokaty dla obecnych klientów w kwietniu 2020

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Facto

BFF Banking Group

5 lat

4,0%

od 5 tys. zł

Nie

Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat  

Do 3,0%  

do 50 tys. zł  

Nie 

Nie  

Lokata urodzinowa

Bank Millennium

1 miesiąc

3,0% 

do 10 tys. zł

Nie 

Tak, np. Konto 360°

Lokata na Nowe Środki PLUS

Idea Bank

2 miesiące  

2,5%

Od 500 zł do 1 mln zł

Nie

Tak, np. Konto Idealne

neoLOKATA ZYSK

NeoBank

3 miesiące

2,4%

Od 1000 do 1 mln zł

Częściowo

Nie

Nest Lokata Lojalna

Nest Bank

3 miesiące

2,4%

Od 1000 zł do 2 mln zł

Nie

Tak, Nest Konto

Obniżając oprocentowanie swoich depozytów, Getin Bank oddał miejsce w rankingu niejako „walkowerem”, dzięki czemu do naszego zestawienia ponownie trafił dawno niewidziany Nest Bank. Stawki w tym banku jak dotąd trzymają się bardzo stabilnie. Jako klient tej instytucji możesz skorzystać z Nest Lokaty Lojalnej (2,4% na 3 miesiące), musisz jednak spełnić pewne warunki: zapewnić przelew wynagrodzenia na Nest Konto (min. 1000 zł), a także zaakceptować i utrzymać zgody marketingowe. Jeżeli nie chcesz przelewać do Nest Banku swojej pensji, możesz wybrać także Nest Lokatę Nowe Środki, oprocentowaną na poziomie 2,3% na 2 lub 3 miesiące.

W Banku Millennium obecni klienci mogą wybrać Lokatę Urodzinową na 3%, choć jest to propozycja dość mocno ograniczona: lokatę możesz założyć w ciągu 30 dni licząc od dnia swoich urodzin.

Lokaty na wyższe kwoty (od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych)

Jeżeli chodzi o oferty depozytów dla wyższych kwot, wciąż najciekawiej prezentuje się Lokata Facto BFF Banking Group. Możesz na niej zyskać nawet 4% w skali roku (choć wyłącznie w wariancie 5-letnim, krótsze lokaty są niżej oprocentowane). Maksymalna kwota oszczędności zdeponowanych w BFF Banking Group wynosi 12 mln zł.

Wciąż atrakcyjną stawkę oferuje Idea Bank na Lokacie Happy PRO: 3,0% na 3 miesiące dla kwot od 20 tys. do 200 tys. zł. Niestety, jest to oferta adresowana wyłącznie do nowych klientów. Obecni mogą wybrać Lokatę na Nowe Środki PLUS w wariancie 2-miesięcznym (2,5%) lub 3-miesięcznym (2,3%).

Możliwość ulokowania dużych kwot znajdziesz także w BOŚ Banku, NeoBanku i Nest Banku. Te instytucje nie zdecydowały się na razie na obniżki oprocentowania.

Najciekawsze lokaty do 2 mln zł w kwietniu 2020

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Lokata Facto

BFF Banking Group

Od 1 do 5 lat

Od 2,5% do 4,0%

od 5000 zł

Nie

Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

3,0%

20 000,01 - 200 000 zł

Tak

Nie

EKOlokata 5 na 5

BOŚ Bank

5 lat

2,84%

od 1000 zł

Częściowo

Nie

Lokata NA NOWE ŚRODKI PLUS

Idea Bank

2 miesiące

2,5%

Od 500 zł do 1 mln

Nie

Tak, Konto Idealne

EKOlokata Na Lata

BOŚ Bank

3 lata

2,60%

Od 1000 zł

Nie

Tak, np. EKOkonto bez Kosztów

energoLOKATA 3M GWARANTOWANA

NeoBank

3 miesiące

2,6%

1000 zł – 400 tys. zł

Częściowo

Tak, np. Konto osobiste lub Portfel depozytowy

Nest Lokata Lojalna

Nest Bank

3 miesiące

2,4%

Od 1000 zł do 2 mln zł

Nie

Tak, Nest Konto

neoLOKATA ZYSK

NeoBank

3 miesiące

2,4%

Od 1000 do 1 mln zł

Częściowo

Nie

Pamiętaj, że wybór długoterminowej lokaty dla dużych kwot wiąże się z pewnym ryzykiem. Po pierwsze, tracisz dostęp do swoich oszczędności na kilka lat. Jeżeli będziesz pilnie potrzebował środków, to możesz je oczywiście wybrać, ale przepadną wypracowane już odsetki. Aby się ustrzec przed taką ewentualnością, warto podzielić jedną, dużą kwotę na kilka mniejszych – nawet jeżeli zerwiesz jeden depozyt, wciąż będziesz mógł liczyć na zysk z pozostałych.

Po drugie, lokując mniejsze kwoty, otrzymujesz gwarancję wypłaty środków do równowartości 100 tys. euro w razie ewentualnej niewypłacalności banku. Choć upadek banku wydaje się obecnie mało prawdopodobny, to taki scenariusz nie jest przecież niemożliwy. Pamiętaj, że gwarancje dotyczą każdego z banków z osobna, a więc dywersyfikacja oszczędności może być rozsądnym rozwiązaniem. Czytaj więcej o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Depozyty z premią gotówkową. Czysty i bezpieczny zysk

Wielokrotnie pisaliśmy już o ofertach promocyjnych, które można łączyć z otwieraniem lokaty i tym samym powiększać swój zysk o konkretne kwoty. Wciąż możesz skorzystać z promocji Santander Banku i wraz z Lokatą Mobilną (2,0% na 4 miesiące) założyć Konto Jakie Chcę z premią w wysokości 200 zł. Jeżeli zdeponujesz na lokacie maksymalną możliwą kwotę (20 tys. zł) i spełnisz warunki akcji promocyjnej na rachunku osobistym, Twój efektywny zysk może wynieść aż 5,7% w skali roku.

Wciąż możesz znaleźć atrakcyjne oferty

Po ostatnich obniżkach stóp procentowych obawialiśmy się, że będziemy mieć dla Was wyłącznie złe wieści. Na szczęście niemało banków – jak dotąd – nie zmieniło swoich tabel oprocentowania lub ścięło stawki na depozytach, które od lat i tak nie były już atrakcyjne, a co za tym idzie, nadal możesz ulokować sensownie swoje oszczędności.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kwietniowe zestawienie może być najkrócej aktualne ze wszystkich, które przygotowywaliśmy dla Was do tej pory, ponieważ niemal na pewno czekają nas kolejne cięcia. Nie ma więc co zwlekać z podjęciem decyzji, trzeba podpisywać umowę o depozyt, nim bank wprowadzi kolejną tabelę oprocentowania.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy