Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Gdzie ulokować oszczędności? Najkorzystniejsze lokaty bankowe – Lipiec 2020

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

Gdzie ulokować oszczędności? Najkorzystniejsze lokaty bankowe – Lipiec 2020
Spis treści

Tak jak pisaliśmy przed miesiącem, aktualnie za oferty z atrakcyjnym oprocentowaniem należy uznać depozyty, ze stawką 1 – 1,5%. Trzeba mieć świadomość, że nie jest ich dużo i często dotyczą niewielkich kwot. Smutnym standardem stało się oprocentowanie poniżej 0,5% w skali roku.

Najlepsze lokaty z atrakcyjnym – w obecnej sytuacji – oprocentowaniem wiążą się z realizacją różnego rodzaju warunków. Banki wymagają założenia rachunku osobistego, zasilania go regularnie określoną kwotą albo oferują wyższe odsetki na „nowe środki” jedynie nowym klientom. Dla wielu osób może to być uciążliwe i wręcz uniemożliwiać im skorzystanie z ciekawych ofert, ale taka jest niestety rzeczywistość anno domini 2020.

Szczytem marzeń jest obecnie 2,5% w skali roku dostępne jedynie dla nowych klientów w Nest Banku (z powodów, o których piszemy niżej pomijamy tutaj Lokatę „Lubię to polecam” w ramach programu poleceń Banku Millennium). Nieco szerszy wybór atrakcyjnych depozytów jest w przedziale 1,5 – 2 %, ale ich założenie na ogół wiąże się z pewnymi obostrzeniami.

Oto krótkie zestawienie najlepszych depozytów:

Najkorzystniejsze lokaty bankowe w lipcu 2020

Nazwa / Bank

Okres

Oproc.

Kwota

Najlepsza lokata

dla nowych klientów

Nest Lokata Witaj

Nest bank

3 miesiące

2,50%

do 10 tys. zł

Najlepsza lokata

dla dotychczasowych klientów  

Lokata „Lubię to polecam

Bank Millennium

3 miesiące

2,50%

do 15 tys. zł

Najlepsza lokata

dla wyższych kwot

Lokata standardowa

Inbank

5 lat

2,20%

do 50 tys. zł

Jak widać, z zestawienia wypadły produkty BFF Banking Group, które przez wiele tygodni królowały wśród propozycji dla wyższych kwot. Najwyższe oprocentowanie oferowane aktualnie przez tę instytucję sięga zaledwie 1,6% w skali roku.

Atrakcyjne depozyty dla nowych klientów

mBank zagościł na podium w tej kategorii tylko na bardzo krótki czas i został zdetronizowany przez Nest Bank. Aktualna propozycja „Nest Lokaty Witaj” opiewa na 2,5% i dotyczy środków do 10 tys. zł powierzanych bankowi na okres 3 miesięcy. Dostępny jest też wariant półroczny, ale w tym przypadku uzyskanie wspomnianego oprocentowania wymaga aktywności na rachunku osobistym – zapewnienia wpływu min. 1000 zł (z tytułu wynagrodzenia, renty, emerytury, stypendium lub świadczenia 500+). Nest Lokatę Witaj możesz otworzyć w ciągu 30 dni od założenia Nest Konta.

Najatrakcyjniejsze lokaty dla nowych klientów w lipcu 2020

Nazwa / Bank 

Okres oszczędzania

Oproc.

Kwota lokat

Zachowanie odsetek w razie zerwania?

Wymagane konto

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy

2,5%

do 10 tys. zł

Nie

Tak, Nest Konto

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium 

3 miesiące

2,5% 

Uwaga! W promocji można zdobyć 220 zł premii.

do 15 tys. zł

Nie

Tak, np. Konto 360°

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące

2,0%

do 20 tys. zł

Tak

Nie

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

1,7%

Od 20 tys. zł do 200 tys. zł

Tak

Nie

Naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na obie propozycje Idea Banku. Lokata Happy oferowana jest aktualnie z oprocentowaniem 2,0% w skali roku dla kwot do 20 tys. zł na okres 3 miesięcy. Mogą z niej skorzystać osoby, które nigdy nie miały żadnego produktu w Idea Banku ani w Lion’s Banku.

Z identycznymi obostrzeniami oferowana jest nie mniej ciekawa Lokata Happy PRO. Co prawda jej oprocentowanie jest niższe – 1,7% w skali roku – ale za to można na niej ulokować znacznie wyższe kwoty, nawet 200 tys. zł.

Stałym gościem naszego rankingu jest także Lokata „Lubię to polecam” z oferty Banku Millennium. W jej przypadku uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania (2,5% na 3 miesiące dla kwot z przedziału 500 zł – 15 tys. zł) związane jest z posiadaniem konta osobistego w tym banku i koniecznością spełnienia warunków programu poleceń. Nie są one specjalnie skomplikowane, a dobrą motywacją do ich realizacji może być informacja, że w lipcu Konto 360° objęte jest promocją. Nowi klienci mogą w niej zyskać nawet 220 zł premii. Więcej szczegółów znajdziesz nieco niżej.

Po wspomnianych propozycjach następuje długa przerwa, a kolejne miejsca w naszym rankingu zajmują e-lokata Na plusie z oferty BOŚ Banku (1,25% na 3 miesiące dla kwot z przedziału 1 – 20 tys. zł) oraz energoLOKATA 3M PLUS w NeoBanku (1% na 3 miesiące, od 1 tys. zł do 1 mln zł).

Najciekawsze depozyty dla obecnych klientów. Maksymalnie 2,5%

W tym segmencie rynku zaszły w ciągu miesiąca olbrzymie zmiany. Po obniżeniu oprocentowania Lokaty Facto spadła ona na odległą pozycję. Z kolei bardzo ciekawa Lokata PeoPay 3% z oferty Pekao zakończyła swój żywot (nie spodziewamy się jej powrotu, gdyż była ewidentnie związana z promocją nowej wersji aplikacji mobilnej Pekao).

W związku z tym na szczyt zestawienia awansowała wspominana już kilkukrotnie Lokata „Lubię to polecam” w Banku Millennium. Jej rekordowo wysokie oprocentowanie związane jest z faktem, że wypracowane przez nią odsetki muszą dorównywać wartości innych nagród w programie rekomendacyjnym i tak naprawdę nie są powiązane z sytuacją na rynku lokat.

Dobitnie świadczy o tym przykład Lokaty Urodzinowej (depozyt można założyć w ciągu 30 dni od daty swoich urodzin), której oprocentowanie Bank Millennium ściął 1 lipca bez żadnych sentymentów z 2,0% do 1,0%. Tym samym lokata wypadła daleko poza czołówkę najlepszych depozytów.

Najciekawsze lokaty dla obecnych klientów w lipcu 2020

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania

Oproc.

Kwota lokaty

Zachowanie odsetek w razie zerwania?

Wymagane konto?

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium

3 miesiące

2,5%

do 15 tys. zł

Nie

Tak, Konto 360°

Lokata standardowa

Inbank

Do 5 lat

Do 2,2%

Od 5000 zł do 50 tys. zł

Nie

Nie

Lokata mobilna

Santander Bank

4 miesiące

2,0%

Od 1000 zł do 20 tys. zł

Nie

Tak, np. Konto Jakie Chcę

Lokata Facto

BFF Banking Group

Do 12 miesięcy

Do 1,6%

Od 5 tys. zł

Nie

Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Moto Lokata

Toyota Bank

9 miesięcy

1,5%

Od 5000 zł do 50 tys. zł

Nie

Tak, np. Moto Konto

Lokata Mobilna na Start

Getin Bank

2 miesiące

1,5%

Od 500 zł do 10 tys. zł

Nie

Nie

Jak widać, uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania wiąże się na ogół z koniecznością posiadania rachunku osobistego i możliwością ulokowania stosunkowo niewielkich kwot, na dodatek raczej na dość krótki okres. Z tej perspektywy wyjątkowo atrakcyjnie wygląda Lokata Facto, w przypadku której oprocentowanie 1,6% obowiązuje zarówno przy depozycie 9-miesięcznym, jak i 12-miesięcznym.

Wspomniane 2.2% w Inbanku można uzyskać dopiero na lokacie 5-letniej. Krótsze okresy to znacznie niższe oprocentowanie – 1,0% przy 6 miesiącach i 1,5% na lokacie rocznej.

Zatrzymajmy się nieco dłużej nad propozycją Santander Bank Polska. Proponowana przez ten bank Lokata Mobilna wygląda bardzo atrakcyjnie na tle konkurencji, a do jej założenia wystarczy posiadanie konta osobistego w tej instytucji, do wyboru jest Konto Jakie Chcę i Konto Select. Warto wiedzieć o licznych promocjach, które są obecnie dostępne w tym banku. Premię pieniężną można zdobyć za założenie wspomnianych rachunków, ale także za skorzystanie z karty kredytowej czy otwarcie konta dla nastoletniej pociechy. Warto przeanalizować wszystkie te możliwości, by zmaksymalizować zyski.

Najkorzystniejsze lokaty dla dużych kwot, czyli gdzie ulokować kilkaset tysięcy złotych?

Posiadacze oszczędności liczonych w setkach tysięcy złotych mają ogromny problem z ich ulokowaniem na atrakcyjnych warunkach, gdyż wiele banków ogranicza korzystne oprocentowanie do depozytów dla niewielkich kwot. Pozostaje więc pogodzić się z niskimi odsetkami bądź też podzielić swoje pieniądze między kilka instytucji.

Aktualnie oferta dla zamożnych klientów wygląda następująco.

Najlepsze depozyty do 2 mln zł w lipcu 2020

Nazwa / Bank 

Okres oszczędzania  

Oproc.

Kwota lokat

Zachowanie odsetek w razie zerwania?

Wymagane konto

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

1,7%

20 000,01 - 200 000 zł

Tak

Nie

Lokata Facto

BFF Banking Group

Do 12 miesięcy

1,6%

Od 5000 zł

Tak

Nie

Lokata Facto

BFF Banking Group

2 lata, 3 lata

1,3%

Od 5000 zł

Nie

Nie

EKOlokata na Lata

BOŚ Bank

24 miesiące

1,25%

Od 1000 zł

Nie

Tak, np. EKOkonto bez Kosztów

EKOlokata Plus

BOŚ Bank

12 miesięcy

1,25%

Od 1000 zł

Nie

Tak, np. EKOkonto bez Kosztów

Rozważając ulokowanie wysokiej kwoty oszczędności w jednym banku trzeba pamiętać, że w razie jego bankructwa ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego objęte są tylko środki do równowartości 100 tys. euro, czyli ok. 440 tys. zł (w przypadku BFF Banking Group ochronę zapewnia włoski system gwarantowania depozytów Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi). Taką kwotę na pewno odzyskamy i to w krótkim czasie.

Ulokowanie w jednym miejscu wyższych kwot związane jest z pewnym ryzykiem. Co prawda jest ono niewielkie, ale czujemy się w obowiązku, by zwrócić na nie uwagę i przedstawić alternatywę – podzielenie oszczędności między kilka instytucji. Takie rozwiązanie zapewni spokój nie tylko w kontekście ewentualnych kłopotów banku, ale i w sytuacji, gdybyśmy nieoczekiwanie potrzebowali pieniędzy. Zerwanie jednego depozytu sprawi, że stracimy tylko odsetki z nim związane, a pozostałe środki będą nadal efektywnie pracowały.

Najlepsze depozyty bez konta osobistego

Nie ma co ukrywać, że otwarcie konta osobistego tylko po to, by skorzystać z nieco podwyższonego oprocentowania na lokacie czy koncie oszczędnościowym, to dość kłopotliwe rozwiązanie. Spójrzmy więc, jak wyglądają aktualnie propozycje dla tych, którzy nie chcą zakładać ROR-u.

Na pierwszym miejscu plasuje się Lokata standardowa od Inbanku, zaś na drugim i trzecim propozycje Idea Banku – Lokata Happy i Lokata Happy Pro. Tym razem poza podium wypadły depozyty w BFF Banking Group.

Najlepiej oprocentowane depozyty bez konta w lipcu 2020

Nazwa / Bank 

Okres oszczędzania

Oproc.

Kwota lokaty

Zachowanie odsetek w razie zerwania?

Lokata standardowa

Inbank

Od 2 do 5 lat

do 2,2%

do 50 tys. zł

Nie

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące

2,0%

do 20 tys. zł

Tak

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

1,7%

20 000,01 – 200 tys. zł

Tak

Lokata Facto*

BFF Banking Group

Do 5 lat

1,6%

Od 5 tys. zł

Nie

Lokata mobilna na start

Getin Bank

2 miesiące

1,5%

Od 500 zł do 10 tys. zł

Nie

* musisz założyć bezpłatny Rachunek Depozytowy służący do zakładania i obsługi lokat, który jest oprocentowany na 1% w skali roku.

W promocji możesz zyskać 4,78% w skali roku

Jak widzisz, odsetki z samych lokat pozostają daleko w tyle za poziomem inflacji. W tej sytuacji trzeba szukać sposobów, by zaprząc swoje oszczędności do efektywniejszej pracy. Od pewnego czasu proponujemy aktywne poszukiwanie promocji bankowych, gdzie otwarcie konta osobistego daje dostęp do ciekawej oferty oszczędnościowej. Łącząc premię za skorzystanie z ROR-u z oprocentowaniem depozytu można uzyskać oprocentowanie znacznie przekraczające inflację. Co prawda wiąże się to z koniecznością pewnej aktywności na rachunku, ale nie są to nazbyt kłopotliwe wymagania. Na ogół sprowadzają się do zapewnienia wpływów na konto i/lub zrealizowania określonych transakcji kartą. Cóż, niestety nie ma nic za darmo.

Aktualnie ciekawą propozycję ma Santander Bank Polska. Założenie ROR-u pozwala zdobyć 150 zł premii gotówkowej i daje dostęp do oprocentowanej na 2% Lokaty Mobilnej. Tym samym efektywne oprocentowanie (już po potrąceniu podatku Belki) dla kwoty 20 tys. zł wyniesie 4,78% w skali roku. W rzeczywistości zysk może być jeszcze wyższy, bo w obliczeniach nie uwzględniliśmy bonusu za udział w programie rekomendacyjnym w wysokości 50 zł ani nagród za polecanie oferty Santandera znajomym.

Czasy nie są łatwe dla oszczędzających, zwłaszcza dla tych z większymi kwota, liczonymi w setkach tysięcy złotych. Na dodatek chyba na dłuższy czas pożegnaliśmy się ze stabilnymi, obowiązującymi przez dłuższy czas propozycjami. Obecnie trzeba aktywnie śledzić ofertę depozytową, którą banki zmieniają nawet co kilka dni. Zachęcamy do odwiedzania naszego rankingu lokat i korzystania z każdej nadarzającej się okazji.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy