Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Gdzie warto ulokować pieniądze? Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Maj 2020

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

Gdzie warto ulokować pieniądze? Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Maj 2020
Spis treści

W kwietniowym zestawieniu najlepszych depozytów pisaliśmy, że prawdopodobnie będzie ono wyjątkowo krótko aktualne z uwagi na liczne modyfikacje w tabelach oprocentowania, jakie dokonywały kolejne banki. Niestety, nie pomyliliśmy się; stawki na lokatach zmieniały się niczym w kalejdoskopie. Na szczęście w maju tempo zmian wyhamowało i choć cały czas mamy do czynienia z obniżkami, sytuacja wydaje się być stabilniejsza.

Natomiast w wyniku licznych modyfikacji ofert nasz ranking uległ znacznemu przetasowaniu. Niektóre dotychczasowe „pewniaki” straciły na atrakcyjności, a w ich miejsce pojawiły się inne propozycje. A część najciekawszych lokat utrzymała swoje pozycje, choć już nie oprocentowanie (niestety…). Jak zawsze wyszukaliśmy dla Was najlepsze lokaty dedykowane nowym oraz obecnym klientom, depozyty, na których można ulokować duże kwoty, a także takie, których założenie nie wymaga posiadania konta osobistego. Sprawdź zatem, gdzie obecnie najkorzystniej ulokujesz swoje oszczędności.

Najlepsze propozycje jak zwykle dla nowych klientów – nawet 3% w skali roku

Choć we wszystkich bankach oferty lokat ulegają daleko idącym modyfikacjom, jedno się nie zmienia: najwięcej zarobisz, jeśli jesteś dla banku nowym klientem. Obecnie najwyższe oprocentowanie, na jakie możesz liczyć, wynosi 3% w skali roku. Lokaty z taką stawką znajdziesz w Nest Banku i mBanku.

Propozycja tej pierwszej instytucji to Nest Lokata Witaj, zakładana w „pakiecie” z darmowym ROR – Nest Kontem. Depozyt można otworzyć na 3 lub 6 miesięcy do 10 tys. zł, choć w przypadku wariantu półrocznego musisz dodatkowo zapewnić wpływ min. 1000 zł na konto osobiste (z tytułu wynagrodzenia, renty, emerytury, stypendium lub świadczenia 500+). Na założenie Nest Lokaty Witaj nowy klient ma 30 dni od chwili otwarcia Nest Konta; później ta możliwość przepada bezpowrotnie.

Drugą ofertą z wysokim oprocentowaniem jest Lokata dla nowych klientów mBanku, na której także możesz uzyskać 3% w skali roku dla kwot do 10 tys. zł. Depozyt zakładany jest na 3 miesiące, pod warunkiem, że otworzysz w mBanku konto osobiste (np. eKonto osobiste) lub oszczędnościowe.

Wskazówka: oprocentowanie na Lokacie dla nowych klientów nie zmienia się od dłuższego czasu, niemniej przed falą obniżek oferta ta, choć niezła, nie należała do ścisłej czołówki. Istnieje więc ryzyko, że mBank obniży wkrótce oprocentowanie tego depozytu; naszym zdaniem nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o zakładaniu lokaty.

Najatrakcyjniejsze lokaty dla nowych klientów w maju 2020

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy

3,0%  

do 10 tys. zł  

Nie

Tak, Nest Konto

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące  

3,0%  

do 10 tys. zł  

Częściowe

Tak, np. eKonto osobiste

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące  

2,8%

do 20 tys. zł

Tak

Nie

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium  

3 miesiące  

2,5%  

do 15 tys. zł  

Nie  

Tak, np. Konto 360°

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

2,3%

Od 20 tys. zł do 200 tys. zł

Tak

Nie

Z naszego zestawienia zniknęła, prawdopodobnie ostatecznie, Lokata Mobilna w Credit Agricole, którą bank wycofał w ogóle z oferty. Z kolei oprocentowanie Lokaty Happy, jednego z najlepszych depozytów na rynku, spadło niedawno do 2,8%, zaś Lokaty Happy PRO – do zaledwie 2,3% w skali roku… Niemniej na tle niskich stawek u konkurencji oferta Idea Banku nadal pozostaje atrakcyjna.

Mimo wielokrotnych obniżek w Banku Millennium także i propozycja tej instytucji znalazła swoje miejsce w naszym rankingu: Lokata "Lubię to polecam" z oprocentowaniem na poziomie 2,5% do 15 tys. zł. Uzyskanie takiej stawki wymaga jednak aktywnego udziału w programie poleceń Millennium.

Najkorzystniejsze depozyty dla obecnych klientów

Co ciekawe, obecni klienci również znajdą lokaty ze stawką 3,0%. Taką propozycję ma BFF Banking Group z Lokatą Facto. Depozyt ten możesz otworzyć na okres od kilku miesięcy do 5 lat, ale najwyższa, 3-procentowa stawka obowiązuje tylko w wariancie 5-letnim. Lokata kwartalna oprocentowana jest na 2%, półroczna na 2,3%, a 12- i 18-miesięczna na 2,35%.

Podobnie przedstawia się oferta Lokaty Standardowej w InBanku, w przypadku której najwyższą stawkę (2,5%) uzyskasz na depozycie zakładanym na 5 lat. Dla porównania, roczny depozyt oprocentowany jest już na 1,8%, zaś 3-miesięczny na zaledwie 1,3%.

Najciekawsze lokaty dla obecnych klientów w maju 2020

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Facto

BFF Banking Group

Do 5 lat

Do 3,0%

od 5 tys. zł

Nie

Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat  

Do 2,5%  

do 50 tys. zł  

Nie 

Nie  

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium  

3 miesiące  

2,5%  

do 15 tys. zł  

Nie  

Tak

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące

2,0%

do 10 tys. zł

Nie

Nie

Lokata urodzinowa

Bank Millennium

1 miesiąc

2,0% 

do 10 tys. zł

Nie 

Tak, np. Konto 360°

Wspomniana Lokata "Lubię to polecam" w Banku Millennium także może być zakładana przez obecnych klientów tej instytucji. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z tej oferty wiąże się ze spełnieniem szeregu warunków programu poleceń. Jeżeli nie masz na to ani czasu, ani chęci, być może będziesz mógł założyć Lokatę Urodzinową – depozyt ten można otworzyć w ciągu 30 dni od daty swoich urodzin.

Najciekawsze depozyty dla dużych kwot (od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych)

W wyniku modyfikacji ofert, wpierw w Santander Consumer Banku, a niedawno w BOŚ Banku, nasze zestawienie lokat dla dużych kwot znacznie się skurczyło. BOŚ Bank wycofał EKOlokatę 5 na 5, oprocentowaną na 2,84% w skali roku, a na większości pozostałych depozytów ściął oprocentowanie, przez co stały się one mało opłacalne.

Na szczęście dla oszczędzających wciąż można skorzystać z dobrej Lokaty Facto w BFF Banking Group oraz z ofert Idea Banku, choć te, po licznych obniżkach, nie zachwycają już aż tak bardzo stawkami. Ich ogromną zaletą są jednak krótkie okresy zapadalności lokaty, dzięki czemu założenie depozytu nie wiąże się z zamrożeniem dużych środków na kilka lat.

Najciekawsze lokaty do 2 mln zł w maju 2020

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Lokata Facto

BFF Banking Group

Od 3 miesięcy do 5 lat

Od 2,0% do 3,0%

od 5000 zł

Nie

Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

2,3%

20 000,01 - 200 000 zł

Tak

Nie

Lokata Mix - 36 miesięcy

Toyota Bank

3 lata

1,85%

Od 5000 zł

Tak

Tak, np. Moto Konto

Lokata NA NOWE ŚRODKI PLUS

Idea Bank

1 miesiąc

1,8%

Od 500 zł do 1 mln

Nie

Tak, Konto Idealne

W Idei na Lokacie Happy PRO możesz zdeponować do 200 tys. zł, natomiast na Lokacie na Nowe Środki PLUS – do 1 mln zł. Z kolei w BFF Banking Group obowiązuje limit dla wszystkich depozytów danego klienta wynoszący 12 mln zł.

Pamiętaj jednak, że w razie bankructwa banku z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego otrzymasz zwrot oszczędności do równowartości 100 tys. euro (zaś w przypadku BFF Banking Group - w ramach włoskiego systemu gwarantowania depozytów Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi). Deponowanie wyższych kwot obarczone jest więc pewnym ryzykiem.

Najciekawsze lokaty bez konta osobistego

Nie interesują Cię oferty depozytów wymagające sięgania po kolejne bankowe produkty? Na szczęście, wciąż możesz atrakcyjne propozycje lokaty bez konta i oszczędzać bez dodatkowych zobowiązań.

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia uplasowała się Lokata Happy Idea Banku, kolejne miejsce należy do InBanku. Depozyt ze stawką 2% znajdziesz także na Lokacie Mobilnej w Getin Banku.

Najlepiej oprocentowane depozyty bez konta w maju 2020

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące

2,8%

do 20 tys. zł

Tak

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat

do 2,5%

do 50 tys. zł

Nie

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

2,3%

20 000,01 - 200 000 zł

Tak

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące

2,0%

do 10 tys. zł

Nie

Do powyższej tabeli można by również dodać Lokaty Facto BFF Banking Group – choć formalnie wymagają one założenia konta, to w praktyce jest to bezpłatny Rachunek Depozytowy służący do zakładania i obsługi lokat (w dodatku oprocentowany na 1% w skali roku).

Po lawinie obniżek sytuacja powoli się normuje. Czy to już koniec zmian?

Ostatnie tygodnie są dla oszczędzających wyjątkowo ciężkie. Po licznych obniżkach lokata ze stawką 2% wydaje się być korzystną propozycją, zaś oprocentowanie na poziomie 3% to prawdziwy rarytas…

Spodziewamy się jednak dalszych obniżek, choć już nie w takiej skali jak w połowie kwietnia i na początku maja. Jeżeli mielibyśmy typować, kto wkrótce zdecyduje się na ścięcie oprocentowania, to stawialibyśmy na mBank i jego Lokatę dla nowych klientów. Niemal pewne są również zmiany w Idea Banku, choć akurat w przypadku tej instytucji można spodziewać się zarówno obniżek, jak i… podwyżek. Te drugie są zazwyczaj krótkotrwałe, więc warto korzystać z nich od razu. W naszym rankingu lokat będziemy Was informować na bieżąco o wszelkich zmianach.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy