Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Październik 2019

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

Najkorzystniejsze lokaty bankowe - Październik 2019
Spis treści

Rynek lokat bankowych wydaje się tkwić w pewnym klinczu: nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miała nastąpić poprawa, z drugiej strony - „mogło być gorzej”. Po wrześniowych spadkach i ostatniej decyzji RPP w sprawie stóp procentowych można było spodziewać się kolejnych cięć, tymczasem niektóre banki zdecydowały się nawet na drobne podwyżki oprocentowania.

Miłą niespodzianką dla oszczędzających jest pojawienie się na polskim rynku BFF Banking Group, należącej do włoskiej BancaFarmafactoring S.p. A. Jej głównym produktem są Lokaty Facto, chronione w ramach włoskiego systemu gwarantowania depozytów Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi (do 100 tys. euro). Wśród Lokat Facto można znaleźć naprawdę solidnie oprocentowane propozycje, w tym dla wyższych kwot – wysokość oprocentowania zależy jednak od okresu zapadalności lokaty (im dłuższy czas trwania depozytu, tym wyższe oprocentowanie). Należy zwrócić uwagę, że obecna tabela oprocentowania dla Lokat Facto obowiązuje do 18.10.2019. Być może po tym terminie stawki na depozytach zostaną zmniejszone, warto więc szybko zastanowić się nad decyzją o skorzystaniu z tej oferty.

W naszym zestawieniu przedstawiamy najlepsze lokaty w październiku 2019 r. Podzieliliśmy je na depozyty dedykowane wyłącznie nowym klientom, lokaty, które mogą założyć również obecni klienci, a także oferty, na których można zdeponować większe środki. Na koniec przyglądamy się propozycjom depozytów niewymagających zakładania konta osobistego w banku oraz promocyjnym lokatom z premią.

Najlepsze lokaty bankowe w październiku 2019

Nazwa / Bank  

Okres  

Oproc.  

Kwota  

Najlepsza lokata

dla nowych klientów  

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy 

4,0% 

do 10 tys. zł 

Najlepsza lokata

dla dotychczasowych klientów  

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące  

3,00%  

do 10 tys. zł  

Najlepsza lokata

dla wyższych kwot 

Lokata Facto dla nowego klienta

BFF Banking Group 

5 lat

4,0%

od 5000 zł

Najciekawsze lokaty w październiku 2019 dla nowych klientów

Obecnie w naszym rankingu pierwsze miejsce zajmuje Nest Lokata Witaj ze stawką 4% dla kwot do 10 tys. zł (zakładana na 3 lub 6 miesięcy). Oferowana jest ona tylko nowym klientom, którzy dotąd nie otwierali Nest Konta w Nest Banku. Jednak samo otwarcie rachunku osobistego nie wystarczy: aby otrzymać oprocentowanie na poziomie 4%, należy jeszcze zapewnić comiesięczny wpływ na swój rachunek osobisty w wysokości 1000 zł. Uzyskanie podwyższonej stawki na lokacie wymaga więc od klienta banku aktywnego korzystania z Nest Konta.

Nie jest to jednak warunek szczególnie dojmujący, ponieważ Nest Konto jest rachunkiem niemal zupełnie darmowym i zajmuje trzecie miejsce w naszym rankingu najlepszych kont osobistych.

Niemniej wymagania Nest Banku to przysłowiowa „kaszka z mleczkiem”przy warunkach, jakie stawia inny bank figurujący w czołówce naszego zestawienia najlepszych lokat w październiku. Ofertą na 4% może pochwalić się jeszcze Bank Millennium, z tym że osiągnięcie tak wysokiej stawki na Lokacie „Lubię to polecam” wymaga nie tylko posiadania konta osobistego, ale i aktywnego udziału w programie poleceń. Depozyt ten otwierany jest na 3 miesiące dla kwot do 15 tys. zł.

Oprocentowanie na poziomie 4% oferowane jest także na nowej Lokacie Facto – w przypadku depozytu 5-letniego dla nowych klientów. Można go założyć wyłącznie przez Internet, otwierając uprzednio darmowy w prowadzeniu Rachunek Depozytowy.

Najlepsze lokaty dla nowych klientów w październiku 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie

Tak

Lokata Facto dla nowego klienta

BFF Banking Group 

5 lat 4,0% od 5 tys. zł Nie Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium  

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące   3,8% do 20 tys. zł Tak Nie

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące  

3,5%  

do 10 tys. zł  

Częściowe

Tak

Najkorzystniejsze lokaty w październiku 2019 dla obecnych klientów

Choć banki coraz częściej traktują lokaty jako sposób na przyciągnięcie nowego klienta, dotychczasowi usługobiorcy nie zawsze tkwią na straconej pozycji. Kilka instytucji oferuje niezłe oprocentowanie niezależnie od tego, czy korzystałeś już wcześniej z ich usług, czy nie.

Musimy jednak uczciwie przyznać, że ostatnie miesiące przyniosły znaczne pogorszenie oferty dla obecnych klientów. Sytuację na rynku odmieniła nieco oferta BFF Banking Group - w przypadku Lokat Facto można liczyć na oprocentowanie do 3,5%. Najlepsze propozycje lokat bankowych dla tej kategorii przedstawiamy poniżej:

Najlepsze lokaty dla obecnych klientów w październiku 2019

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Mobilna

Getin Bank  

3 miesiące  

3,0%  

do 10 tys. zł  

Nie 

Nie

Lokata Facto

BFF Banking Group 

5 lat 3,5% od 5 tys. zł Nie Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium

3 miesiące  

4,0%  

do 15 tys. zł  

Nie 

Tak  

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat  

Do 3,05%  

do 50 tys. zł  

Nie 

Nie  

Lokata Urodzinowa

Bank Millennium

1 miesiąc

3,0% 

do 10 tys. zł

Nie 

Tak 

Na pierwszym miejscu wciąż „króluje” Lokata Mobilna Getin Banku, z oprocentowaniem na poziomie 3% w skali roku dla kwot do 10 tys. zł. Twoje oszczędności będą na niej pracowały przez kwartał. Możesz ją w łatwy sposób otworzyć za pomocą aplikacji mobilnej.

W zasadzie ex aequo z Lokatą Mobilną plasuje się Lokata Facto oprocentowana na 3,5%. Choć BFF Banking Group oferuje tutaj wyższą stawkę i znacznie szerszy zakres kwot niż Getin Bank, to wadą tej propozycji jest konieczność zamrożenia środków aż na 5 lat, bez możliwości uzyskania części wypracowanych odsetek w razie jej zerwania.

Także przedstawiana już Lokata „Lubię to polecam” Banku Millennium dostępna jest dla dotychczasowych klientów tej instytucji. Ponieważ jednak bank stawia szereg warunków z nią związanych, w naszym rankingu plasuje się ona nieco niżej od Lokaty Mobilnej Getin Banku.

Najlepsze depozyty dla wyższych kwot

Jak z pewnością zauważyłeś, niemal wszystkie prezentowane wyżej depozyty dotyczą tylko niższych kwot, zazwyczaj mieszących się w przedziale 10-20 tys. zł. Jednak kilka banków proponuje także lokaty umożliwiające zdeponowanie kwot liczonych w setkach tysięcy, a nawet w milionach złotych.

Minusem tych ofert jest najczęściej długi okres deponowania środków. Przy ostatnio stale rosnącej inflacji możliwe jest, że oferowane oprocentowanie nie przyniesie realnych zysków. Co gorsza, mało który bank wypłaci Ci wypracowane odsetki, jeśli będziesz zmuszony zerwać lokatę przed terminem jej zapadalności.

Na najwyższą stawkę oprocentowania dla dużych kwot możesz liczyć w BFF Banking Group: nawet 3,5% lub 4,0% (w zależności od tego, czy jesteś nowym, czy obecnym klientem tej instytucji). Wysokie sumy możesz również ulokować w BOŚ Banku, eurobanku i Santander Consumer Banku.

Najlepsze lokaty do 2 mln zł w październiku 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto

Lokata Facto

BFF Banking Group 

5 lat 4,0% od 5000 zł Nie Tak (bezpłatny Rachunek Depozytowy)

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank

5 lat 2,84% od 1000 zł Częściowo Nie

Lokata terminowa 

eurobank

4 lata 2,65% Od 10 tys. zł  Nie  Tak

Lokata terminowa 

eurobank

3 lata 2,60% Od 10 tys. zł Nie Tak

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

3 lata 2,60% 1 tys. - 400 tys. zł Nie Nie

Zwróć uwagę, że jedną z instytucji oferujących niezłe oprocentowanie dla wyższych kwot jest eurobank, przejęty niedawno przez Bank Millennium. Choć na razie produkty eurobanku wciąż są w aktywnej ofercie (m.in. lokaty), to nie wiadomo, czy w niedługim czasie nowy właściciel nie zechce z nich zrezygnować.

Najkorzystniejsze lokaty bez konta

Prawie w każdym banku wyższe oprocentowanie na lokacie oznacza jednocześnie obowiązek otwarcia bądź posiadania konta osobistego, a czasami dodatkowo korzystania z innych bankowych produktów (np. karty płatniczej).

Jeżeli takie rozwiązanie zupełnie Cię nie interesuje, zwróć uwagę na lokaty bez konta osobistego. Wbrew pozorom, nie jest ich aż tak mało. Najlepszą znajdziesz w Idea Banku (warunek: nigdy nie korzystałeś z usług tego banku ani Lion's Banku), niezłe stawki oferują także InBank oraz Getin Bank.

Najlepsze lokaty bez konta w październiku 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące 3,8% do 20 tys. zł Tak

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat do 3,05% do 50 tys. zł Nie

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące 3,0% do 10 tys. zł Nie

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank

5 lat 2,84% od 1000 zł Częściowo

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

3 lata 2,6% 1 tys. - 400 tys. zł Nie

Lokaty z premią – zysk z odsetek + gotówka od banku

Na trudnym rynku oszczędności warto od czasu do czasu być elastycznym i zastanowić się nad mniej standardowymi, a jednocześnie bezpiecznymi ofertami. Za takie atrakcyjne propozycje bez ryzyka mogą uchodzić promocje kont osobistych, do których otwierasz lokatę, a po spełnieniu kilku warunków otrzymujesz dodatkowo premię gotówkową.

Przykładem mogą tu być promocje organizowane w Santander Banku oraz w Alior Banku. Otwierając w tym pierwszym Konto Jakie Chcę wraz z Lokatą Mobilną, możesz realnie zyskać ponad 7,5% (z czego lwią część będzie stanowiła premia 280 zł). Z kolei Alior Bank w promocji Konta Jakże Osobistego oferuje Lokatę „100 dni” z oprocentowaniem na 3% oraz 200 zł nagrody za aktywność na rachunku. W tym przypadku efektywne oprocentowanie wynikające z odsetek i premii wynosi 4,8% dla 50 tys. zł.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe w październiku 2019. Podsumowanie

Choć październik tradycyjnie jest miesiącem oszczędzania, banki nie wykazały żadnej szczególnej aktywności w obszarze produktów oszczędnościowych. W porównaniu do września październikowe zestawienie najlepszych depozytów prezentowałoby się niemal identycznie, gdyby nie pojawienie się na polskim rynku BFF Banking Group z Lokatami Facto oprocentowanymi nawet na 4% w skali roku. Trudno jednak w tym momencie stwierdzić, czy obecne stawki są „wabikiem” na nowych klientów i wkrótce ulegną zmianom, czy raczej bardziej długofalową strategią.

Więcej ciekawych depozytów znajdziesz w naszym rankingu najlepszych lokat. Warto również zwrócić uwagę na konta oszczędnościowe – ostatnio są one nieco lepiej oprocentowane niż lokaty. Najatrakcyjniejsze propozycje przedstawiamy w rankingu kont oszczędnościowych.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy