Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najlepsze lokaty we wrześniu 2015 r.


Najlepsze lokaty we wrześniu 2015 r.
Spis treści

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat w minionym miesiącu oscylowało w okolicach 2,8 – 3,2%. We wrześniu RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych, jednak rynek depozytów może się nieco ożywić w nowym roku szkolnym.

W tym artykule przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, propozycje lokat terminowych, z których można skorzystać we wrześniu 2015 r. Wybraliśmy oferty dość zróżnicowane, dopasowane do potrzeb osób o różnorodnych potrzebach i oczekiwaniach.

Lokaty krótkoterminowe

W porównaniu z naszym sierpniowym zestawieniem lokat we wrześniu w czołówce depozytów krótkoterminowych znalazła się jedna nowa lokata.

Warto zauważyć, że w kategorii lokat krótkoterminowych pojawia się wiele ciekawych ofert skierowanych do nowych klientów, dlatego jeśli zaczynasz swoją przygodę z oszczędzaniem, zwróć uwagę na tego typu depozyty.

 1. dbLokata w Deutsche Banku – lokata na 2 miesiące z oprocentowaniem 5% w Deutsche Banku to już tradycyjnie najlepiej oprocentowany depozyt na rynku. Jedynym warunkiem jest tu posiadanie Konta dbNET, jednak rachunek ten jest prawie bezpłatny (oprócz karty debetowej), dzięki czemu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.
 2. Lokata Odlotowa w Open Finance – 2-miesięczny depozyt ze stawką 4,5% można założyć jedynie w placówkach tego doradcy finansowego. Podane oprocentowanie dotyczy klientów, którzy wcześniej nie założyli Lokaty Okrągła Czwórka, natomiast limit kwot to 1000 – 50 000 zł.
 3. Lokata Standardowa w Alior Banku – dwumiesięczny depozyt z oprocentowaniem 4% to oferta dla nowych klientów Alior Banku, którzy założą Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości lub nowe Konto Internetowe. Na lokatę można wpłacić od 1 do 10 tys. zł, a depozyt założymy w ciągu 30 dni od daty otwarcia konta osobistego. Jednym z ciekawszych rachunków w Aliorze jest wspomniane Konto Internetowe (zwane także ZEROzłotowym). Dokładny opis tego konta znajdziesz tutaj.
 4. SMART Lokata na Powitanie w BIZ Banku – depozyt na 2 miesiące w BIZ Banku z oprocentowaniem 3,5% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty bez dodatkowych produktów (np. konta osobistego). Minusem tej lokaty jest stosunkowo niska kwota maksymalna wpłaty (10 tys. zł). Uwaga: od połowy miesiąca można także założyć 1-miesięczną wersję tej lokaty z oprocentowaniem 4,0% w skali roku.

Wśród lokat krótkoterminowych warto również zwrócić uwagę na oferty dla osób z większym kapitałem, czyli depozyty Lion's Banku (Lokata Welcome na 2,6%) czy Noble Banku (Lokata 3,5% z wymogiem otwarcia ROR-u).

Lokaty kwartalne

Wśród lokat kwartalnych również można zaobserwować liczne oferty dla nowych klientów, ale również i depozyty na nowe środki czy lokaty standardowe. Oprocentowanie dwóch ostatnich grup waha się między 2,3% a 2,65%.

 1. Lokata Happy w Idea Banku – kwartalna lokata z oprocentowaniem 4% dla nowych klientów nie wymaga posiadania konta osobistego i pod tym względem jest jedną z lepszych ofert na rynku. Jedynym mankamentem oferty jest niska kwota maksymalna – 10 tys. zł. Lokatę możesz założyć po przejściu na tę stronę Idea Banku.
 2. Lokata na dobry start w Eurobanku - propozycja Eurobanku to 3-miesięczny depozyt z oprocentowaniem do 4% i możliwością odnowienia ze stawką nawet 5% w skali roku. Oferta przeznaczona jest dla nowych klientów i wymaga także pewnej aktywności na założonym koncie osobistym.
 3. Lokata Welcome w Lion's Banku - lokata zakładana na 3 miesiące z oprocentowaniem 3,5% dla kwot min. 100 tys. zł to propozycja dla klientów z większą gotówką, z której możemy skorzystać w oddziale banku. Wersja online depozytu posiada oprocentowanie o 0,25 p.p. niższe.
 4. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów z oprocentowaniem 3,2% zakładany jest razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. Ten zestaw to obecnie naprawdę korzystna okazja do pomnażania oszczędności (rachunek oszczędnościowy jest całkowicie bezpłatny).

Lokaty średnioterminowe

Średnie oprocentowanie lokat na 6-11 miesięcy to ok. 2,8%, jednak najlepsze oferty tej kategorii wciąż wymagają większej aktywności i niejednokrotnie także założenia konta osobistego. Standardowe lokaty są tu mniej atrakcyjne (oprocentowanie ok. 1,8% - 2,5%).

 1. Promocja Super Duet w Toyota Banku - jeżeli otworzysz Konto Jedyne za pośrednictwem strony organizatora promocji, a następnie założysz dwie lokaty ze stałym oprocentowaniem w Toyota Banku, otrzymasz dodatkowo 140 zł premii. Efektywnie lokując środki możesz zyskać nawet 6,24% w skali roku.
 2. Lokata Słoneczna III w Noble Banku - kolejna odsłona Lokaty Słonecznej to obecnie półroczny depozyt z oprocentowaniem 3%. Na lokatę można wpłacić nowe środki, stanowiące nadwyżkę nad saldo depozytów klienta z dnia 30 lipca.
 3. Lokata 2,8% w Credit Agricole – powitalna lokata na 9 miesięcy ze stawką 2,8% to propozycja dla nowych klientów Credit Agricole, którzy otworzą w tym banku konto osobiste.
 4. Lokata Dzień Dobry w Plus Banku – nowy depozyt w Plus Banku to 6-miesięczna lokata z oprocentowaniem do 2,75%. Limit kwot lokaty to od 1000 do 25 000 zł. Oprocentowanie lokaty jest progresywne (zmienia się dla różnych progów kwotowych), a 2,75% możesz zyskać, lokując 25 000 zł.

Lokaty długoterminowe

W grupie lokat 12-36M wysokie oprocentowanie dotyczy głównie lokat trzyletnich i dwuletnich i wymaga spełnienia określonych warunków (zwykle wniesienie wysokiego wkładu). Depozyty standardowe są oprocentowane ok. 2,1-2,8%.

 1. Lokata Rentierska Gold XI w Noble Banku – ta trzyletnia lokata z oprocentowaniem 3,25% to najlepsza długoterminowa propozycja oszczędnościowa dla osób z wysokim kapitałem (500 tys. zł – 20 mln zł). Jak wskazuje nazwa, jest to lokata rentierska, czyli odsetki z tego depozytu są regularnie (co miesiąc) wypłacane na konto Klienta
 2. Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Banku – depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 3% to oferta dla tych, którzy mają do dyspozycji min. 5000 zł. Lokata nie wymaga dodatkowych produktów i można ją założyć online.
 3. Lokata Fair Play w Idea Banku – 24-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3% to oferta dla osób, które chcą mieć możliwość zerwania lokaty przed terminem. Jeśli zrobimy to po upływie 13 miesiąca, oprocentowanie wyniesie 2,65% (zerwanie wcześniej skutkuje utratą prawa do odsetek).
 4. Lokata Standardowa w Alior Banku - dwuletnia lokata ze stawką 2,9% to jedna z najlepszych długoterminowych propozycji oszczędnościowych, która nie wymaga zakładania konta osobistego ani korzystania z innych produktów.

Sytuacja na rynku lokat

W sierpniu mieliśmy do czynienia z licznymi obniżkami oprocentowania lokat. Średnie wartości dla depozytów krótko- i średnioterminowych oraz kwartalnych obniżyły się, natomiast dla depozytów długoterminowych lekko wzrosły.

Jeśli chodzi o nowe oferty depozytowe, to w sierpniu pojawiła się dwumiesięczna Lokata Odlotowa na wysokie 4,5%, natomiast w Santander Consumer Banku wprowadzono dwuletnią Lokatę Direct+ Online na nowe środki z oprocentowaniem 2,7%. Getin Bank odnowił Lokatę Słoneczną, jednak tym razem na 3 miesiące z oprocentowaniem 2,75% (we wrześniu odnowiono lokatę w wersji półrocznej). W FM Banku PBP pojawiły się promocyjne SMART Lokaty z oprocentowaniem 2,75% na 2 i 4 miesiące. Pozytywnymi akcentami było wyższe oprocentowanie 24-miesięcznej Lokaty Internetowej w Meritum Banku – 3% (choć pod koniec miesiąca je obniżono) oraz trzyletniej Lokaty Maxi w Banku Pocztowym – również 3%.

Sierpień upłynął głównie pod znakiem obniżek oprocentowania. Pod koniec miesiąca zaobserwowaliśmy je w odniesieniu do lokat na nowe środki Alior Banku i Meritum Banku (spadek o ok. 0,25 p.p.). Lokata Power w Idea Banku oraz Desire w Lion's Banku na przestrzeni miesiąca straciły ok. 0,2 p.p. (obecnie oprocentowanie wynosi 2,65% dla wersji na 3 i 4 miesiące oraz 2,75% dla wersji na 6 i 9 miesięcy). Obniżki objęły także Lokatę NR1 (z 2,75%/2,85% na 2,45%/2,55%) czy Lokatę Stabilną w Idea Banku. Pogorszenie oferty depozytowej zaobserwowaliśmy również w Toyota Banku, gdzie wycofano Lokatę 4% i Lokatę Specjalną oraz obniżono o prawie 0,5 p.p. Lokatę Plan Depozytowy na 80 dni.

Komentarz redakcji

Po spokojnym początku wakacji w sierpniu banki dość mocno dostosowywały swoje oferty depozytowe. Pozytywnie można ocenić nowe propozycje oszczędnościowe Open Finance czy Santandera, jednak zdecydowana większość instytucji obniżyła oprocentowanie lokat.

Trudno przewidzieć, w jakim kierunku będzie podążać polityka depozytowa banków przy wciąż niskich stopach procentowych, jednak warto trzymać rękę na pulsie i systematycznie sprawdzać zestawienia lokat – nowe oferty mogą pojawić się dość nieoczekiwanie, a my na tym tylko skorzystamy.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy