Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najkorzystniejsze lokaty w lutym 2016 r.


Najkorzystniejsze lokaty w lutym 2016 r.
Spis treści

W styczniu na rynku lokat odnotowaliśmy kilka ważnych zmian. W dwóch bankach pojawiły się odświeżone, nowe oferty, podczas gdy inne instytucje obniżały oprocentowanie swoich depozytów.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat w minionym miesiącu podlegało większym wahaniom niż w grudniu i obecnie oscyluje w okolicach 2,5 – 3,2%. Ma to swoje odbicie w parametrach aktualnie najlepszych depozytów terminowych.

Na potrzeby lutowego rankingu lokaty podzieliliśmy na dwie podgrupy: promocyjne, czyli depozyty skierowane do nowych klientów, z których skorzystać można jeden raz (często wymagające założenia konta osobistego), oraz lokaty standardowe i na nowe środki. W ten sposób, bez względu na to, czy jesteś nowym, czy obecnym klientem danego banku - na pewno znajdziesz odpowiednią ofertę dla siebie.

Lokaty krótkoterminowe

Wśród lokat krótkoterminowych dominują oferty promocyjne – dla nowych klientów banków. Jeśli jesteś gotowy założyć np. konto osobiste, zwróć uwagę na poniższe depozyty:

Depozyty promocyjne:

 1. dbLokata w Deutsche Banku – dwumiesięczna lokata z oprocentowaniem 5% w Deutsche Banku to jedna z najlepszych krótkoterminowych okazji do oszczędzania i jedyny depozyt z oprocentowaniem 5% na rynku. Jedynym warunkiem jest tu posiadanie Konta dbNET, jednak rachunek ten jest prawie bezpłatny, dzięki czemu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.
 2. Lokata Standardowa w Alior Banku – depozyt na dwa miesiące z oprocentowaniem 4% to oferta dla nowych klientów Alior Banku, którzy założą Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości lub Konto Internetowe. Na lokatę można wpłacić od 1 do 10 tys. zł, a depozyt założymy w ciągu 30 dni od daty otwarcia konta osobistego.
 3. SMART Lokata na Powitanie w Banku SMART – depozyt na miesiąc w Banku SMART z oprocentowaniem 4% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty z kontem osobistym (należy założyć SMART Konto, aby skorzystać z oferty).

Depozyty standardowe i na nowe środki:

 1. Lokata Stabilna w Idea Banku – 2-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 2% w skali roku;
 2. Lokata Miracle w Lion's Banku – odnawialna lokata zakładana na 1 miesiąc z oprocentowaniem 1,9% w skali roku (wersja nieodnawialna posiada oprocentowanie niższe o 0,1 p.proc.);
 3. Lokata Internetowa w Plus Banku – miesięczny depozyt z oprocentowaniem 1,65% w skali roku;

Lokaty kwartalne

Lokaty kwartalne, które ujmujemy jako depozyty na okres od 3 do 5 miesięcy, są obecnie najlepiej oprocentowanymi lokatami na rynku. Zysk jest tu wyższy ze względu na dłuższy czas lokowania środków, dodatkowo w tej grupie bardzo liczne są depozyty promocyjne.

Depozyty promocyjne:

 1. Lokata Plan Depozytowy na 100 dni w Toyota Banku – standardowe oprocentowanie tej 100-dniowej lokaty to 2,75%. W ramach obecnej promocji za założenie konta i tego depozytu możesz zyskać 100 zł premii. Efektywny zysk z lokaty wynosi od 5 do 7,25% brutto w skali roku.
 2. Lokaty Happy w Idea Banku - 4% na 3 miesiące dla wkładów od 1000 do 10 000 zł. Lokatę możesz otworzyć na Idea Banku. Alternatywnie możesz założyć Lokatę Happy Plus, jej oprocentowanie jest niższe (3,25%), ale możesz na niej ulokować kwotę powyżej 10 000 zł do 100 000 zł.
 3. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów z oprocentowaniem 3,2% zakładany jest razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. To niewątpliwie jedna z lepszych lokat na rynku, a sam rachunek oszczędnościowy dodatkowo pozwala efektywnie pomnażać bieżące oszczędności. 

Depozyty standardowe i na nowe środki:

 1. e-Lokata na nowe środki w Getin Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 2,8% to oferta na nowe środki klienta w banku, stanowiące nadwyżkę nad saldem depozytów z dnia 30 lipca 2015 r. Podobną lokatę możesz założyć także w placówkach Getin Banku.
 2. Lokata Prestige w Lion's Banku – depozyt na 4 miesiące z maksymalnym oprocentowaniem 2,7% dla kwot powyżej 2 mln zł. Wersja nieodnawialna lokaty posiada oprocentowanie niższe o 0,1 p.p.
 3. Lokata 120-dniowa w Alior Banku – oprocentowanie tej 120-dniowej lokaty to 2,55% w skali roku. Z oferty mogą skorzystać osoby, które wpłacą na depozyt nowe środki (nadwyżka nad saldo depozytów z 2 grudnia 2015 r.).

Lokaty średnioterminowe

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat w tej kategorii to ok. 2,5% i choć można znaleźć depozyty z oprocentowaniem powyżej tej stawki, to często wymagają one większej aktywności ze strony klienta (np. założenia konta osobistego czy przelewania wynagrodzenia).

Depozyty promocyjne:

 1. Lokata Nowy Gatunek w Banku BPH – półroczna lokata z oprocentowaniem 4% to propozycja dla osób zakładających w BPH konto osobiste i przelewających na rachunek min. 2000 zł.
 2. EKOlokata SUPERprocentująca w BOŚ Banku – depozyt na 6 miesięcy z oprocentowaniem 2,8% to oferta na nowe środki (nadwyżka nad saldo depozytów z dnia 31 grudnia 2015 r.) dla posiadaczy konta osobistego w BOŚ Banku.
 3. SMART Lokata z Plusem w Banku SMART – półroczna lokata z oprocentowaniem 2,6% to propozycja dla klientów, którzy chcą jednocześnie otworzyć w Banku SMART konto osobiste.

Depozyty standardowe i na nowe środki:

 1. Lokata Power w Idea Banku – lokata na 6 lub 9 miesięcy z oprocentowaniem 2,4% to oferta na nowe środki stanowiące nadwyżkę nad saldo depozytów klienta na 20 stycznia 2015 r..
 2. e-Lokata Tradycyjna w Getin Banku – lokata na 6 miesięcy z oprocentowaniem 2,4%.
 3. Lokata Miracle w Lion's Banku – półroczna odnawialna lokata z oprocentowaniem 2,3% w skali roku (wersja nieodnawialna posiada oprocentowanie niższe o 0,1 p.p.).

Lokaty długoterminowe

W grupie lokat 12-36M wyższe oprocentowanie dotyczy głównie lokat trzyletnich i dwuletnich i wymaga spełnienia określonych warunków (zwykle wniesienie wysokiego wkładu). Depozyty standardowe są oprocentowane ok. 2-3%, dlatego warto rozważyć także ich wybór.

Depozyty promocyjne:

 1. Lokata Rentierska Gold XI w Noble Banku – ta trzyletnia lokata z oprocentowaniem 3% to najlepsza długoterminowa propozycja oszczędnościowa dla osób z wysokim kapitałem (min. 150 tys. zł).
 2. Depozyt Plus w Toyota Banku – dwu- lub trzy-letnia lokata z oprocentowaniem 2,85% to propozycja dla posiadaczy konta osobistego w Toyota Banku.
 3. Lokata Maxi w Banku Pocztowym – depozyt na 36 miesięcy ze średnim oprocentowaniem 2,5% w skali roku. Oprocentowanie jest progresywne i rośnie co kwartał od 0,7% do 4,5% - z takich stawek mogą skorzystać posiadacze Pocztowego Konta ZawszeDarmowego.

Depozyty standardowe i na nowe środki:

 1. Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Banku – depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 3% to oferta dla tych, którzy mają do dyspozycji min. 5000 zł.
 2. Lokata Internetowa w Plus Banku - depozyt na 36 miesięcy z oprocentowaniem 2,8% w skali roku.
 3. Lokata Fair Play w Idea Banku – 24-miesięczna lokata z oprocentowaniem 2,75% z możliwością zerwania na korzystnych warunkach (zerwanie po 13 miesiącach skutkuje stawką oprocentowania 2,55%).

Sytuacja na rynku lokat

Styczeń na rynku depozytowym upłynął pod znakiem obniżek oprocentowania. W Idea Banku, którego lokaty zwykle znajdowały się w czołówce naszego rankingu, pogorszyły się warunki prowadzenia Lokaty Power (spadek o ok. 0,6 p.p.), Lokaty Nr 1 (spadek o ok. 0,6 p.p.) czy Fair Play (spadek o ok. 0,35 p.p. dla wersji półrocznej). Istotną kwestią było także całkowite wycofanie z Bossa Banku oferty lokat – obecnie klient jest przenoszony na stronę z depozytami BOŚ Banku.

Dużo działo się także w Getin Banku i Noble Banku. Obie te instytucje całkowicie zmieniły swoje propozycje lokat, w wyniku czego oferty w jednym i drugim banku są bardzo podobne, przy czym Noble Bank uzależnia oprocentowanie większości depozytów od przywiązania klienta do banku. W wymienionych bankach znajdziemy obecnie e-Lokaty na nowe środki (oprocentowanie 2,8%), e-Lokaty Tradycyjne (oprocentowanie do 2,4%) czy e-Lokaty Progresywne (stawka do 2,5%).

Pod koniec stycznia w Toyota Banku pojawiła się nowa wersja Planu Depozytowego – tym razem 100-dniowa lokata z oprocentowaniem 2,75%. Wraz z lokatą uruchomiono promocję dla nowych i obecnych klientów banku, w której można zyskać nawet 110 zł premii.

Komentarz redakcji

W lutym Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Taka sytuacja nie sprzyja wysokiemu oprocentowaniu lokat – jak mogliśmy zaobserwować, w styczniu niektóre banki dokonywały dość radykalnych cięć oprocentowania depozytów (Idea Bank), podczas gdy inne porządkowały swoje oferty (BOŚ Bank, Getin Bank). W tym kontekście pozytywnie prezentuje się promocja Lokaty 100-dniowej Toyota Banku, w której można zdobyć nawet 110 zł premii.

Na rynku nie brakuje dość dobrych, opłacalnych depozytów (choć większość z nich to lokaty z dodatkowymi warunkami), a takie wybraliśmy do naszego krótkiego zestawienia. Jeśli poszukujesz solidnej oferty oszczędnościowej, sprawdź nasz ranking lokat, porównuj i zacznij oszczędzać już dziś.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy