Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe we wrześniu 2019

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

Najkorzystniejsze lokaty bankowe we wrześniu 2019
Spis treści

Jeszcze w sierpniu pisaliśmy o możliwości uzyskania dobrego oprocentowania na lokatach przeznaczonych dla nowych klientów. Depozyty te wykazywały się wyjątkową stabilnością, szczególnie na tle cięć dotyczących innych, „standardowych” lokat.

Niestety, przełom sierpnia i września przyniósł spadki nawet na niektórych topowych produktach oszczędnościowych. Z rynku zniknęła też Lokata na start, oferowana przez Plus Bank. Depozyt ten plasował się w ścisłej czołówce naszego rankingu najlepszych lokat, ponieważ bank gwarantował na nim oprocentowanie na poziomie 4% przez 3 miesiące.

Jakby tego było mało, w pierwszej połowie września Idea Bank obniżył oprocentowanie na do tej pory wyjątkowo stabilnej Lokacie Happy, z 4% na 3,8%, a także kolejny raz na Lokacie Happy PRO - w tym przypadku cięcie było naprawdę ostre, bo depozyt ten oprocentowany jest teraz na poziomie 2,4% (z 3,1%). Oznacza to, że obecnie już tylko 2 banki proponują wysokie, 4-procentowe stawki.

Szczęśliwie dla oszczędzających obniżki oprocentowania w większości banków nie są aż tak znaczne, poza tym dotknęły tylko niektóre depozyty. Wciąż możesz znaleźć dobre oferty, które pozwolą Ci sensownie ulokować oszczędności.

W naszym zestawieniu przedstawiamy najlepsze lokaty we wrześniu 2019 r. Podzieliliśmy je na depozyty przeznaczone wyłącznie dla nowych oraz dla obecnych klientów, wyodrębniliśmy także produkty, na których można ulokować wyższe kwoty, oraz takie, które możesz założyć bez otwierania konta. 

Najlepsze lokaty we wrześniu 2019

Nazwa / Bank  

Okres  

Oproc.  

Kwota  

Najlepsza lokata

dla nowych klientów  

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy 

4,0% 

do 10 tys. zł 

Najlepsza lokata

dla dotychczasowych klientów  

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące  

3,00%  

do 10 tys. zł  

Najlepsza lokata

dla wyższych kwot 

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank

5 lat

2,84%

od 1000 zł

Najkorzystniejsze lokaty we wrześniu 2019 dla nowych klientów

Jeszcze do niedawna pierwsze miejsce na podium zajmowała Lokata Happy w Idea Banku. Jednak po ostatnich cięciach depozyt ten spadł o kilka pozycji w naszym zestawieniu, zaś obecnie na miano najatrakcyjniejszej lokaty zasługuje Nest Lokata Witaj z oprocentowaniem 4% dla kwot do 10 tys. zł (na 3 lub 6 miesięcy).

Takie dogodne warunki proponowane są wyłącznie nowym klientom, którzy nie posiadali Nest Konta w Nest Banku. Ponadto uzyskanie oprocentowania na tym poziomie dla depozytu półrocznego wymaga zapewnienia comiesięcznego wpływu w wysokości min. 1000 zł na nowo otwarty rachunek. Aby więc móc w pełni cieszyć się wyższymi odsetkami, należy dość aktywnie korzystać z Nest Konta.

Depozyt z oprocentowaniem na poziomie 4% możesz znaleźć jeszcze tylko w Banku Millennium: Lokatę "Lubię to polecam" zakłada się na 3 miesiące dla kwot do 15 tys. zł. W tym wypadku warunkiem uzyskania wyższych odsetek jest nie tylko posiadanie rachunku osobistego, ale i również aktywny udział w programie poleceń.

Najlepsze lokaty dla nowych klientów we wrześniu 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie

Tak  

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium  

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące   3,8% do 20 tys. zł Tak Nie

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące  

3,5%  

do 10 tys. zł  

Częściowe 

Tak 

Najkorzystniejsze lokaty we wrześniu 2019 dla obecnych klientów

Ostatnie tygodnie przyniosły niemałe zmiany, jeśli chodzi o depozyty dedykowane wszystkim klientom, również tym, którzy korzystają z usług danej instytucji od dłuższego czasu. Przede wszystkim spadło oprocentowanie jednej z najlepszych ofert długoterminowych dla większych kwot, czyli Nest Lokaty Lojalnej w Nest Banku; jeszcze na początku sierpnia bank proponował stawkę na poziomie 2,7% przez 2 lata, obecnie jest to już tylko 2,3%.

Na krótki czas spadło także oprocentowanie Lokaty Mobilnej w Getin Banku, ale prędko wróciło do poprzedniego poziomu i ponownie wynosi 3% na 3 miesiące. Te małe zawirowania mogą jednak świadczyć o tym, że bank przymierza się do dalszych obniżek, warto więc szybko podjąć decyzję o ewentualnym skorzystaniu z tego depozytu.

Najlepsze lokaty dla obecnych klientów we wrześniu 2019

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Mobilna

Getin Bank  

3 miesiące  

3,0%  

do 10 tys. zł  

Nie 

Nie

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium

3 miesiące  

4,0%  

do 15 tys. zł  

Nie 

Tak  

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat  

Do 3,05%  

do 50 tys. zł  

Nie 

Nie  

Lokata Urodzinowa

Bank Millennium

1 miesiąc

3,0% 

do 10 tys. zł

Nie 

Tak 

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank 

5 lat 2,84% od 1000 zł Częściowo Nie

Lokata Na Nowe Środki Plus

Idea Bank

3 miesiące  

2,6%

do 1 mln zł  

Nie 

Tak 

Podobnie jak w poprzednich zestawieniach również i tym razem zdecydowaliśmy się na przyznanie pierwszego miejsca Lokacie Mobilnej Getin Banku, choć jej oprocentowanie jest niższe niż Lokaty „Lubię to polecam” Banku Millennium (4%). Uznaliśmy jednak, że mnogość warunków, które trzeba spełnić w Banku Millennium, sprawia, że znacznie prostsza i tym samym atrakcyjniejsza jest oferta Getin Banku (3%). Do założenia tego drugiego depozytu wystarczy tak naprawdę aktywna aplikacja mobilna, za to w Millennium należy nie tylko posiadać konto osobiste, ale dodatkowo spełnić warunki programu poleceń.

Najkorzystniejsze depozyty dla większych kwot

Osoby dysponujące większą ilością gotówki, liczoną od np. 100 tys. zł, dobrze wiedzą, że znalezienie sensownej oferty oszczędnościowej dla dużych kwot może przyprawić o ból głowy. Banki bowiem chętniej podnoszą stawki dla środków do 10-20 tys. zł (wyjątkowo do 50 tys. zł, jest to jednak rzadkość), wyższe sumy są natomiast traktowane „po macoszemu”. Niemniej udało się nam znaleźć ciekawe oferty dla zamożniejszych klientów.

Obecnie najwyższą stawkę dla wyższej kwoty proponuje BOŚ Bank na EKOlokacie 5 na 5. Atutem tej oferty jest brak górnej granicy kwotowej depozytu. Niemniej warto pamiętać, że Twoje oszczędności trafiają do BOŚ Banku aż na 5 lat. Biorąc pod uwagę tempo inflacji, może się okazać, że nie pomnożysz realnie swoich środków.

Oferty umożliwiające zdeponowanie wyższych kwot na niezły procent znajdziesz, poza BOŚ Bankiem, również w eurobanku i Santander Consumer Banku. 

Najlepsze lokaty do 2 mln złotych we wrześniu 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank

5 lat 2,84% od 1000 zł Częściowo Nie

Lokata terminowa 

eurobank

4 lata 2,65% Od 10 tys. zł  Nie  Tak

Lokata terminowa 

eurobank

3 lata 2,60% Od 10 tys. zł Nie Tak

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

3 lata 2,60% 1 tys. - 400 tys. zł Nie Nie

Najkorzystniejsze lokaty bez konta

Jak nietrudno zauważyć, banki atrakcyjnymi stawkami lokat próbują zachęcić nowych klientów do skorzystania ze swoich usług – niemal w każdym przypadku uzyskanie wysokiego oprocentowania wiąże się z otwarciem rachunku osobistego, a niekiedy jeszcze wymogiem korzystania z nowego konta i karty debetowej.

Czy zatem oszczędzający zawsze skazani są na dodatkowe produkty bankowe, których często wcale nie chcą? Na szczęście, w kilku bankach można znaleźć ciekawe oferty lokat z niezłym oprocentowaniem, bez konieczności otwierania rachunku osobistego. Poniżej zebraliśmy najlepsze depozyty bez konta:

Najlepsze lokaty bez konta we wrześniu 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące 3,8% do 20 tys. zł Tak

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat do 3,05% do 50 tys. zł Nie

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące 3,0% do 10 tys. zł Nie

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank

5 lat 2,84% od 1000 zł Częściowo

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

3 lata 2,6% 1 tys. - 400 tys. zł Nie

Najkorzystniejsze lokaty na wrzesień 2019 – podsumowanie

Tendencja na rynku ofert oszczędnościowych jest wyraźna i od dłuższego czasu niezmienna: banki tną oprocentowanie, raz drastycznie, raz subtelnie, ale niemal zawsze z żelazną konsekwencją. Niestety, w porównaniu do sierpnia we wrześniu klienci muszą się liczyć z mniej atrakcyjnymi stawkami. W czołówce naszego zestawienia brakło np. Lokaty na start Plus Banku i raczej nie ma co oczekiwać, że w jej miejsce pojawi się podobna propozycja. Ponadto obniżka oprocentowania na Lokacie Happy i Happy PRO spowodowała, że na czoło naszego zestawienia wysunęły się inne depozyty, zaś liczba ofert z wysokimi odsetkami wyraźnie stopniała.

Również Nest Bank, od początku chwalony za ofertę oszczędnościową, ostatnio stracił na atrakcyjności. Jeszcze w ubiegłym miesiącu była to jedna z najlepszych instytucji do ulokowania dużych kwot (do 2 mln zł), obecnie wyprzedzają go i eurobank, i BOŚ Bank.

Niemniej, oszczędzający nie są pozostawieni całkiem „na lodzie”; wciąż można zdeponować swoje oszczędności na niezłych, a czasami naprawdę atrakcyjnych lokatach. Warto też pamiętać, że lokaty nie są jedynym bezpiecznym sposobem deponowania oszczędności; często równie dobre, a niekiedy nawet lepsze propozycje można znaleźć wśród kont oszczędnościowych. Jeśli jesteś zainteresowany takim rachunkiem, polecamy Ci nasz ranking kont oszczędnościowych. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie najlepszych lokat we wrześniu 2019 pomoże Ci znaleźć propozycję, która spełni Twoje oczekiwania.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy