Wróć

Przegląd okazji do oszczędzania: najlepsze bezpłatne konta oszczędnościowe i osobiste - styczeń 2017 r.

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

2 komentarze
Przegląd okazji do oszczędzania: najlepsze bezpłatne konta oszczędnościowe i osobiste - styczeń 2017 r.
Spis treści

Nasze zestawienie zaczynamy od kont oszczędnościowych. Początek roku to dobry moment, aby nieco podreperować nasz budżet po świętach, a także zacząć odkładać na wydatki, jakie czekają nas w trakcie kolejnych 12 miesięcy: wakacyjny wyjazd czy szkolną wyprawkę.

Następnie podpowiadamy, jak zredukować stałe wydatki związane z obsługą konta. W nowym roku warto się zastanowić, czy bieżący rachunek spełnia nasze oczekiwania i czy aby na pewno nie przepłacamy. Jeśli szukasz dobrego i taniego konta osobistego, sprawdź nasze propozycje.

Najlepsze rachunki oszczędnościowe w styczniu 2017

W ostatnim czasie w miarę atrakcyjne oprocentowanie kont oszczędnościowych możemy uzyskać w zasadzie tylko w ramach promocji. Minusem takich ofert jest to, że prędzej czy później się kończą, a oprocentowanie spada do poziomu standardowego, zazwyczaj znacznie niższego. Niemniej dzięki ofertom specjalnym i tak możemy znacznie podnieść nasz zysk z odsetek, warto więc przyjrzeć się bankowym propozycjom.

Poniżej przedstawiamy rachunki oszczędnościowe o najwyższym obecnie oprocentowaniu na rynku.

3,5% na koncie oszczędnościowym w Orange Finanse

Rachunek ten oprocentowany jest na 3,5% przez 6 miesięcy dla kwot do 10 tys. zł. Warunkiem uzyskania promocyjnego oprocentowania jest otwarcie Konta Osobistego w Orange Finanse do 2 lutego 2017 r. w ramach promocji „Dobry start z Orange Finanse”. Prowadzenie rachunku oszczędnościowego, podobnie jak i Konta Osobistego, jest darmowe. Standardowe oprocentowanie uzależnione jest zdeponowanej kwoty i wynosi od 0,5% do 1,0%.

2,3% na koncie i 3,0% na lokacie w BGŻOptima

Konto Oszczędnościowe oprocentowane jest na poziomie 2,3% dla nowych środków do 150 tys. zł (i 1,7% powyżej tej kwoty). Prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak przelewy zewnętrzne. Promocja obowiązuje do 9 lutego, ale bank zazwyczaj przedłuża ją na podobnych warunkach. Standardowe oprocentowanie wynosi 1,5%, niezależenie od zdeponowanej kwoty.

Choć rachunek w BGŻOptima oferuje niższe oprocentowanie niż niektóre konta oszczędnościowe w innych bankach, warto zwrócić szczególną uwagę na tę propozycję, ponieważ możesz połączyć ją z dobrze oprocentowaną Lokatą Bezkarną i w rezultacie osiągnąć wyższy zysk.

Lokata Bezkarna, którą zakłada się w trakcie składania wniosku o konto, to kwartalny depozyt oprocentowany na 3,0% dla kwot do 20 tys. zł. Jeśli dysponujesz większą ilością środków, warto rozważyć skorzystanie z trzymiesięcznej Lokaty Bezkompromisowej z oprocentowaniem 2,5% dla środków do 100 tys. zł (depozyt ten możesz otworzyć również wyłącznie przy zakładaniu Konta Oszczędnościowego w BGŻOptima).

Sprawdź również aktualny ranking lokat, w którym znajdziesz wiele szczegółowo opisanych ciekawych propozycji do oszczędzania.

2,8% na Koncie Zyskownym w Idea Banku

Zakładając Konto Zyskowne, możesz zyskać oprocentowanie na poziomie 2,8% dla kwot do 10 tys. zł (wyższe kwoty oprocentowane są nieco niżej, od 2,0% do 2,3%). Warunkiem jest posiadanie Konta Idealnego, zapewnienie na ten rachunek osobisty comiesięcznego wpływu w wysokości min. 1000 zł i wykonanie transakcji kartą na min. 100 zł w miesiącu. Oprocentowanie standardowe Konta Zyskownego wynosi od 1,3% do 1,45%, w zależności od zdeponowanej kwoty.

Okazje oszczędnościowe dla rodzin z dziećmi

Jeżeli masz większą rodzinę i zależy Ci na długoterminowym oszczędzaniu, sprawdź oferty banków, które mają specjalne programy dla rodzin. Poniżej prezentujemy najciekawsze propozycje.

3,0% na Koncie EKOprofit w BOŚ Banku

Rachunek ten to jedna z lepszych propozycji na rynku. Jest szczególnie korzystna dla osób pobierających świadczenie 500+, ponieważ mogą one uzyskać oprocentowanie na poziomie 3,0% dla kwot do 50 tys. zł. Warunkiem jest wpływ świadczenia na konto osobiste w BOŚ Banku.

Osoby, które nie korzystają z programu, mogą uzyskać oprocentowanie na poziomie 2,75%, o ile na ich konto osobiste w BOŚ Banku wpływa co miesiąc min. 1000 zł.

Rachunek EKOprofit jest bezpłatny w prowadzeniu, darmowy jest również pierwszy przelew w miesiącu.

Konto Nest Rodzinne Oszczędności w Nest Banku

Konto Nest Rodzinne Oszczędności to dość nietypowy rachunek na tle pozostałych. Standardowe oprocentowanie nie imponuje, bo wynosi obecnie ok. 1,2% (obliczane jest na podstawie stawki WIBOR 3M –0,5%), jednak o atrakcyjności tego rachunku decyduje przyznawana premia, której wysokość uzależniona jest od zadeklarowanego okresu oszczędzania, wysokości wpłat i... liczby dzieci w rodzinie.

Więcej szczegółów (w tym symulację zyskowności) znajdziesz w tej analizie Konta Nest Rodzinne Oszczędności.


Oczywiście to nie wszystkie okazje do oszczędzania. Jeśli szukasz konta oszczędnościowego idealnego dla siebie, sprawdź nasz aktualny ranking kont oszczędnościowych, w którym prezentujemy ok. 20 najbardziej opłacalnych rachunków.

Skoro już wiemy, jak efektywnie oszczędzać, sprawdźmy teraz, jak uniknąć niepotrzebnych opłat za usługi bankowe.

Styczniowy przegląd bezpłatnych rachunków osobistych

Jeżeli Twój bank zapowiedział niekorzystne dla Ciebie podwyżki lub co miesiąc płacisz za usługi, które w innych bankach są darmowe, być może nadszedł czas, żeby rozejrzeć się za nowym rachunkiem osobistym.

Wydawać by się mogło, że niekorzystne dla klienta zmiany w taryfach opłat i prowizji to już ugruntowany trend, a jednak na polskim rynku wciąż znaleźć można sporo dobrych, nowoczesnych i – co najważniejsze – tanich rachunków.

Nest Konto w Nest Banku

Wspomniany już przy okazji kont oszczędnościowych Nest Bank to następca Banku SMART i BIZ Banku. W ofercie tej instytucji znajdziemy m.in. Nest Konto – nowoczesny i praktycznie bezpłatny rachunek osobisty prowadzony jako konto indywidualne lub wspólne, z dostępem przez aplikację mobilną i serwis internetowy.

Parametry Nest Konta prezentują się bardzo atrakcyjnie:

 • otwarcie i prowadzenie rachunku są bezpłatne;
 • bank nie wymaga regularnych wpłat na konto;
 • wydanie, obsługa karty debetowej i wypłata ze wszystkich bankomatów w Polsce są darmowe;
 • darmowe przelewy przez internet oraz bardzo tanie (1 zł) przelewy natychmiastowe;
 • bezpłatne korzystanie z wpłatomatów Euronet.

Więcej o Nest Koncie przeczytasz w naszej analizie rachunku.

Konto Idealne w Idea Banku

W ostatnim czasie w gronie najlepszych na rynku rachunków osobistych znalazło się Konto Idealne w Idea Banku (kojarzonego dotąd głównie z obsługą przedsiębiorców). Konto Idealne oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań, m.in. aplikację mobilną; co istotniejsze jednak, jest ono praktycznie darmowe.

Co możesz zyskać na Koncie Idealnym? Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze parametry:

 • bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku;
 • bank nie wymaga regularnych wpływów na konto;
 • darmowe są także wydanie, obsługa karty debetowej oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce;
 • dwa pierwsze przelewy natychmiastowe i przelewy SEPA (europejskie) w miesiącu są bezpłatne;
 • darmowe standardowe przelewy przez internet.

Pewnym mankamentem Konta Idealnego jest fakt, że nie może być ono prowadzone jako rachunek wspólny. Bank umożliwia jednak wskazanie pełnomocnika do konta i wydanie kolejnej karty debetowej.

Idea Bank oferuje też wiele ciekawych produktów oszczędnościowych, z których część powiązana jest z Kontem Idealnym (np. wspomniane Konto Zyskowne). Jeżeli oferta Idea Banku Cię zainteresowała, sprawdź dokładną analizę Konta Idealnego.

Konto Osobiste w Orange Finanse

Rachunek osobisty w Orange Finanse charakteryzuje się niskimi opłatami i korzystnymi dodatkowymi usługami. Jego parametry prezentują się następująco:

 • założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne;
 • bank nie wymaga regularnych wpływów na konto;
 • wydanie i obsługa karty debetowej są darmowe, ponadto możesz korzystać bezpłatnie ze wszystkich bankomatów w Polsce;
 • bezpłatne standardowe przelewy w serwisie internetowym.

Dodatkowo Konto Osobiste objęte jest dwiema promocjami dla klientów sieci Orange. Szczegółowo opisaliśmy je tutaj.

Gdzie jeszcze możesz znaleźć tanie i dobre konto?

Rachunki osobiste, których prowadzenie jest bezwarunkowo bezpłatne (tzn. że nie musisz co miesiąc wpłacać na nie określonej kwoty), znajdziesz jeszcze w wielu innych bankach. Oferują one nowoczesne systemy transakcyjne oraz zwykle są pierwsze w implementowaniu nowoczesnych technologii bankowych. Wśród nich można wymienić m.in.:

Warto jednak pamiętać, że obsługa karty w przypadku tych kont jest bezpłatna tylko pod pewnymi warunkami, a niekiedy opłaty za kartę w ogóle nie można uniknąć.

Niektóre banki oferują darmowe prowadzenie konta, ale pod warunkiem regularnego wpływu na rachunek (np. pensji lub emerytury) lub aktywnego korzystania z karty. Takie wymagania stawiane są w przypadku poniższych kont:

Zestawienie najlepszych - naszym zdaniem - rachunków dopasowanych do różnych potrzeb klientów znajdziesz w naszym rankingu kont osobistych.

2017 to dobry rok na oszczędzanie

Nowy rok to dobry moment na zweryfikowanie naszych obecnych obciążeń finansowych oraz załatanie domowej „dziury budżetowej” po świętach. Czasami nawet drobne zmiany mogą przynieść nam wymierne korzyści i oszczędności. Na rynku wciąż możemy znaleźć wiele atrakcyjnych propozycji, zarówno jeśli chodzi o konta osobiste, jak i rachunki oszczędnościowe. Nadal dostępne są darmowe konta i stosunkowo nieźle oprocentowane depozyty.

Warto więc w ramach noworocznych postanowień przejrzeć nasze codzienne wydatki i zastanowić się, czy oferta, z której korzystamy, rzeczywiście jest najlepsza. Jeśli nie – dobrym rozwiązaniem będzie zmiana rachunku na taki, który najbardziej nam odpowiada.

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Agnieszka Szydłowska
Gość

ja mam z kolei w pko bp i jest bardzo okej, a ostatnia mobilna lokata w IKO to bardzo fajne rozwiązanie

Odpowiedz

E
elizR
Gość

ja mam konto w Orange Finanse i jak na razie sie nie zawiodłam. najbardziej cieszy mnie oczywiście oprocentowanie 3.5% :)) szkoda, że jest to tylko na pół roku. jest też haczyk - trzeba płacić kartą min. 300 zł/mies., ale nie jest to wygórowana stawka... u mnie są to dwa zatankowania samochodu :)

Odpowiedz