Wróć

Miesięczny raport oprocentowania lokat - 5 listopada 2014 r.


Miesięczny raport oprocentowania lokat - 5 listopada 2014 r.
Spis treści

W niniejszym raporcie dokonujemy krótkiego podsumowania mijającego miesiąca oraz prezentujemy listę najlepszych lokat bankowych, z których można skorzystać na dzień 5 listopada.

Najważniejsze zmiany na rynku lokat w październiku

Zgodnie z oczekiwaniami RPP 8 października ścięła mocno stopy procentowe. Niektóre banki (np. Raiffeisen Polbank czy Bank Pocztowy) już wcześniej obniżyły nieco oprocentowanie swoich lokat, jednak większość instytucji radykalne kroki podjęła już po tej dacie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze, naszym zdaniem, zmiany, które zaszły na naszym rynku bankowym w październiku:

 • SMART Lokata na Powitanie w BIZ Banku – depozyt pojawił się w drugiej połowie miesiąca i jest sporym zaskoczeniem tym bardziej, że większość banków raczej obniżała oprocentowanie lokat. SMART Lokatę na Powitanie można zakładać na miesiąc, 2 oraz 3 miesiące dla kwot do 10 tys. zł, a oprocentowanie wynosi odpowiednio 4,3; 4,2 oraz 4,1%.
 • Lokata Jesienna w Expanderze – również ta lokata pojawiła się już po obniżce stóp przez RPP; formalnie ten miesięczny depozyt zakładany jest w Meritum Banku dla kwot od 20 do 60 tys. zł, a oprocentowanie wynosi 5,5% i jest najwyższe wśród lokat krótkoterminowych.
 • BOŚ Bank i Bossa Bank – kilka dni po decyzji RPP bank wraz ze swoim internetowym oddziałem obniżyły oprocentowanie wszystkich lokat o ok. 0,3 – 0,5 p.p.
 • Meritum Bank – tuż przed cięciem stóp NBP ten bank wycofał ze swojej oferty Lokaty Ekstra na 4%, natomiast już po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej obniżono oprocentowanie Lokat Internetowych o 0,2 – 0,5 p.p.
 • Alior Bank, mBank, BNP Paribas, Eurobank i neoBank – również te banki obniżyły oprocentowanie depozytów, a skala zmian w przypadku każdego z nich była różna; więcej o tych cięciach znajdziesz w tym artykule.
 • Bank Millennium – obniżka stóp banku centralnego skłoniła również ten bank do cięcia oprocentowania lokat; na atrakcyjności straciła nieco Lokata Mobilna (spadek z 4% do 3,5%), a oprocentowanie Lokaty Horyzont Zysku spadło aż o 0,5 p.p.
 • pozostałe banki - obniżki oprocentowania zauważyliśmy także w Santander Consumer Banku (kolejny spadek oprocentowania Lokaty Direct + Internet z 3,4 do 3,1%), Plus Banku, BZ WBK (obniżka oprocentowania 4-miesięcznej Nowej Lokaty Swobodnie Zarabiającej z 4 do 3,5%) czy Lion's Banku.

Powyższy wykres przedstawia średnie oprocentowanie 15 najlepszych depozytów w każdej z kategorii lokat w naszym rankingu.

Wyraźnie widać, że w przypadku lokat średnio- i długoterminowych obniżka stóp RPP wywarła największy wpływ na parametry produktów oferowanych przez banki. Jeśli chodzi o lokaty kwartalne, to tutaj sytuacja wygląda nieco lepiej, chociaż w tej kategorii depozytów także zaobserwowano znaczące zmiany (np. obniżka oprocentowania lokat w BZ WBK, Banku Millennium czy BNP Paribas). Na tym tle średnie oprocentowanie lokat krótkoterminowych można uznać za wręcz paradoksalne i nieprawdopodobne – mamy tutaj wzrost średnich wartości. Przyczyną tej sytuacji są promocyjne lokaty Bossa Banku, które systematycznie się zmieniają i w danym tygodniu podnoszą przeciętne oprocentowanie w swojej kategorii. Należy do tego dodać nowe, wysoko oprocentowane lokaty w Expanderze (tu promocja kończy się 12 listopada) i BIZ Banku, a otrzymamy całkiem niezłe średnie oprocentowanie lokat w tej kategorii.

Najlepsze lokaty w listopadzie

W opinii redakcji serwisu najlepsze obecnie depozyty terminowe na dzień 5 listopada 2014 r. to:

Lokaty Krótkoterminowe

 1. Lokata Jesienna w Expanderze – miesięczna lokata z oprocentowaniem 5,5% dla nowych klientów Expandera i kwot od 20 do 60 tys. zł.
 2. Lokata Start w Meritum Banku – dwumiesięczna lokata z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów banku. Na lokatę można wpłacić od 1000 do 10 000 zł. Lokata otwierana wraz z bezpłatnym rachunkiem osobistym.
 3. Lokata Bonjour w Lion's Banku – miesięczny depozyt z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów Idea Banku (Lion's Bank jest departamentem premium Idea Banku).
 4. Lokata na Start w Getin Online – 2-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4,5% przeznaczona dla klientów, którzy wcześniej nie posiadali tego depozytu w banku.

Lokaty Kwartalne +

 1. Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów banku. Lokata jest jedną z bardziej popularnych lokat na rynku.
 2. SMART Lokata Na Powitanie w BIZ Banku - 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4,1% skierowana do nowych klientów banku. Na depozyt można włożyć od 1000 do 10 000 zł.
 3. Lokata 4,1% w Credit Agricole – promocyjna kwartalna lokata z oprocentowaniem 4,1% dla nowych środków. Oferta dla osób, które posiadają rachunek Konto PROSTOoszczędzające.
 4. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla klientów otwierających bezpłatne Konto Oszczędnościowe w tym banku.

Lokaty Średnioterminowe

 1. Lokata BIZ PRO w BIZ Banku - 6-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3,5% dla posiadaczy konta osobistego w BIZ Banku.
 2. Lokata Mój Zysk w Getin Online - półroczna lokata z oprocentowaniem 3,5% dla kwot powyżej 100 000 zł.
 3. Interlokata Standard w SK Bank – półroczna lokata z oprocentowaniem 3,4% w banku spółdzielczym. Na lokacie można ulokować od 500 zł w wzwyż.

Lokaty Długoterminowe

 1. Lokata Mobilna w BZ WBK – roczna lokata z oprocentowaniem 3,5% dla posiadaczy rachunków w banku.
 2. Lokata Depozyt Plus w Toyota Banku - dwuletni depozyt terminowy z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. W trakcie zakładania lokaty i przez okres jej trwania musisz posiadać rachunek osobisty w Toyota Banku.
 3. Lokata Wznosząca w Getin Online - jest to lokata progresywna, której oprocentowanie wzrasta w kolejnych miesiącach, od 2,3% w pierwszym, do 4,9% w ostatnim miesiącu. Średnie oproecentowanie tej rocznej lokaty wynosi 3,3%.

Komentarz redakcyjny

Zgodnie z oczekiwaniami decyzja Rady Polityki Pieniężnej o mocnym cięciu stóp procentowych wywołała znaczne obniżki oprocentowania depozytów. Obecnie średnie oprocentowanie dla różnych okresów lokowania środków waha się od ok. 3,3 do 3,9%, przy czym na atrakcyjności najbardziej straciły lokaty średnio- i długoterminowe.

Pogorszenie warunków prowadzenia depozytów z pewnością nie napawa optymizmem klientów, tym bardziej że dziś RPP może ponownie obniżyć stopy procentowe. Pomimo niskiego oprocentowania lokat warto pamiętać, że to wciąż lepszy sposób gromadzenia pieniędzy niż przysłowiowa skarpeta – nasze środki wciąż zyskują na wartości, mimo że w niewielkim stopniu. Na szczęście deflacja sprawia, że zysk z lokaty nie jest zjadany przez zmniejszającą się wartość pieniądza.

Co można poradzić w takiej sytuacji? Korzystajmy z atrakcyjnych ofert (po przeanalizowaniu ich regulaminów) bez większego wahania, ponieważ w obecnych warunkach lokata może szybko zniknąć lub jej oprocentowanie będzie mniej korzystne. Tutaj wyjątkowo liczy się czas, gdyż najbliższa decyzja RPP może wywołać kolejne spadki oprocentowania lokat, a to dla klientów nie jest korzystną sytuacją.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy