Oprocentowanie lokat bankowych najniższe w historii - maj 2017

Zgromadzone przez nas dane to potwierdzają - tak źle na rynku depozytów jeszcze nie było.
Sytuację posiadaczy depozytów dodatkowo pogarsza fakt, że w ostatnich miesiącach obserwujemy w Polsce coraz szybciej rosnącą inflację. Według najnowszych dostępnych danych w marcu jej poziom osiągnął 2,0% (ze wstępnych szacunków GUS wynika, że ten poziom utrzymał się także w kwietniu). Kiedy do tego doda się jeszcze konieczność odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych, okaże się, że lokaty bankowe, zamiast zapewniać zarobek, przynoszą ich posiadaczom realne straty wynoszące średnio prawie 0,8% rocznie.
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy sytuacja posiadaczy lokat bankowych była względnie komfortowa. Co prawda przeciętne oprocentowanie lokat terminowych było niskie i wynosiło ok. 1,70-1,80%, jednak dzięki głębokiej deflacji było w stanie zagwarantować realny zysk na poziomie przekraczającym 2,00% rocznie, a na początku 2015 roku było to nawet ponad 3,0% w skali roku.
Począwszy od grudnia 2016 roku, ponownie w naszym kraju pojawiła się jednak inflacja, która „zjada” zyski z lokat. W praktyce oznacza to, że po zakończeniu umowy wartość nabywcza zainwestowanych pieniędzy jest niższa niż przed jej otwarciem.
Kiepskie perspektywy dla posiadaczy lokat
Niestety niewiele wskazuje na to, aby taka sytuacjach miała się w najbliższym czasie zmienić. Poziom stóp procentowych już od ponad dwóch lat znajduje się na najniższym w historii poziomie, a wartość trzymiesięcznej stawki WIBOR od przeszło pół roku jest dosłownie „przyklejona” do wartości 1,70% rocznie.
Przeczytaj, w jaki sposób stopy procentowe wpływają na zysk z lokaty
Pesymistyczne dla posiadaczy lokat są także prognozy dotyczące poziomu stóp procentowych w najbliższym czasie. Zdecydowana większość ekonomistów jest zdania, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku nie dokona żadnej podwyżki stóp procentowych, a część jest przekonana, że do pierwszym wzrostów może dojść dopiero pod koniec 2018 lub nawet na początku 2019 roku.
Sytuację w polskiej polityce monetarnej mogłaby zmienić dopiero szybko rosnąca inflacja. Ta jest jednak zgodna z oczekiwaniami i niemal idealnie wpisuje się w centralną projekcję i cel inflacyjny NBP. Obecnie nie ma więc powodu, aby polskie władze monetarne skorygowały prowadzoną politykę i zdecydowały się na szybsze od oczekiwań podnoszenie stóp. Dla posiadaczy lokat bankowych oznacza to tyle, że na wyższe zyski z tego typu inwestycji będą musieli jeszcze długo poczekać.
Bez szans na jakiekolwiek zyski?
Trudna sytuacjach na rynku lokat nie oznacza jednak, że możemy zapomnieć o jakichkolwiek zyskach z tej formy oszczędzania. Na rynku wciąż można znaleźć depozyty o dodatnim, realnym oprocentowaniu. Dotyczy to przede wszystkim lokat długoterminowych, o terminie zapadalności powyżej 12 miesięcy. Przykładami takich ofertą są 3-letnie depozyty w Idea Banku (Lokata NR1) oraz Toyota Banku (lokata Depozyt Plus). W obu przypadkach możemy liczyć na zysk przekraczający 2,70% w skali roku. Jeszcze wyżej oprocentowana jest EKOlokata 5 na 5 w BOŚ Banku. Pięcioletnia lokata oferuje progresywne odsetki, których przeciętna wysokość wynosi 2,84% rocznie.
Na stosunkowo wysokie oprocentowanie można liczyć także w przypadku lokat o krótszym terminie zapadalności. Tutaj minusem jest jednak to, że większość tego typu ofert skierowana jest wyłącznie dla nowych środków lub osób, które założą lub dopiero od niedawna posiadają konto w danym banku. Jeśli jednak kogoś te warunki nie zrażają, może zdecydować się np. na 2-miesięczną Lokatę Happy w Idea Banku, która zapewnia oprocentowanie na poziomie aż 4%. Tyle samo zarobimy także z depozytami Nest Lokata Witaj w Nest Banku oraz Lokata na start, którą oferuje Plus Bank. W obu przypadkach pieniądze ulokujemy na 3 miesiące.
Wśród krótkoterminowych lokat pozbawionych haczyków i gwiazdek znaleźć można m.in. Lokatę Mobilną Banku Millennium. Oprocentowanie tego 3-miesięcznego depozytu to 2,5%. Minusami są natomiast niska, maksymalna kwota lokaty, który wynosi 10 tys. zł, oraz możliwość jej otwarcia wyłącznie za pomocą aplikacji mobilnej (konieczność posiadania rachunku w Banku Millennium). Zamożniejszym osobom polecamy natomiast Lokatę WELCOME w Lion's Banku. Do jej otwarcia musimy jednak posiadać przynajmniej 350 tys. zł.
Na bieżąco monitorujemy rynek lokat bankowych; jeżeli chcesz wybrać najlepszą dla siebie lokatę sprawdź nasz aktualny ranking lokat bankowych.
Komentarze
(0)