Wróć

Pechowy tydzień na rynku lokat, czyli spadki na lokatach Happy w Idea Banku

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

Pechowy tydzień na rynku lokat, czyli spadki na lokatach Happy w Idea Banku
Spis treści

To był naprawdę pechowy tydzień dla osób rozpoczynających przygodę z oszczędzaniem. Pewniak dla nowych klientów w postaci Lokaty Happy zanotował spadek, a wraz za nim podążyły zmiany na innych depozytach.

Upadek rynkowego lidera

W ostatnim czasie cięcia oprocentowania w Idea Banku stały się, niestety, normą. Ten tydzień pod tym względem wyróżnił się wyjątkowo niechlubnie, a to za sprawą podwójnych (!) obniżek. W ciągu dwóch dni zmiany dotknęły lokaty Happy, Happy PRO, Na Nowe Środki Plus oraz NR 1.

Spadki oprocentowania lokat w Idea Banku
Lokata

Oprocentowanie po zmianie

Skala zmian
Lokata HAPPY 3,8% -0,2 p.p.
Lokata HAPPY PRO 2,4% -0,6 p.p.
Lokata Na Nowe Środki Plus 2,1 - 2,3% od -0,2 do -0,3 p.p.
Lokata NR1 (1-6M) 1,7 - 2,0% -0,2 p.p.

Niestety, lider naszego zestawienia lokat - Lokata Happy - nie jest już objęty stawką 4%, a alternatywna Lokata Happy PRO zaliczyła silny spadek do zaledwie 2,4% w skali roku. Pozostałe lokaty również wyraźnie straciły na atrakcyjności (w ciągu 3 tygodni oprocentowanie niektórych z nich spadło nawet o 0,4 p.p.).

I kolejne spadki w Nest Banku

Po zaledwie tygodniu przerwy do obniżek powrócił także Nest Bank. Kolejny raz cięcia dotknęły Nest Lokatę Lojalną oraz Nest Lokatę Nowe Środki. Na szczęście spadki nie były dotkliwe - skala zmian to ok. 0,15 p.p. dla Lokaty Lojalnej (obecnie można zyskać maks. 2,2%) i ok. 0,2 p.p. dla Nest Lokaty Nowe Środki (oprocentowanie to obecnie 1,6-2,1% dla wersji z kontem osobistym i 1,4-1,9% dla wersji bez rachunku osobistego).

Obniżki także w zagranicznym Inbanku

W ślad za krajowymi bankami poszedł także estoński Inbank. Oprocentowanie lokat standardowych na 6 i 12 miesięcy oraz na 2 lata w tej instytucji spadło o ok. 0,2 - 0,3 p.p.

Spadki oprocentowania lokat w Inbanku

Lokata standardowa

Oprocentowanie po zmianie

Skala zmian

6 miesięcy

1,8%

-0,3 p.p.

12 miesięcy

2,1%

-0,2 p.p.

24 miesiące

2,6%

-0,3 p.p.

Na pocieszenie - nowa lokata w neoBanku

To już kolejny tydzień, kiedy chwalimy działania spółdzielczego neoBanku. Po ostatnich podwyżkach bank wprowadził do oferty nową propozycję na "nowe środki" - neoLokatę Zysk 4M. Jej oprocentowanie to 2,1% w skali roku, natomiast nowe środki są obliczane względem salda depozytów na dzień 3 września 2019 r.

To wyraźne pogorszenie oferty rynkowej

Zmiany oprocentowania lokat w mijającym tygodniu z pewnością nie przejdą bez echa na rynku. Spadki na Lokacie Happy sprawiają, że grono lokat ze stawką 4% skurczyło się z 3 do zaledwie 2 propozycji. Choć obecne oprocentowanie najlepszego depozytu w Idea Banku wciąż jest atrakcyjne (3,8% rocznie), to jednak pozostaje tu wrażenie pewnego niedosytu.

Banki zachowują się obecnie wbrew oczekiwaniom klientów. Stopy procentowe wprawdzie są niskie, ale RPP na ostatnim posiedzeniu nie zmieniła ich poziomu; z drugiej strony inflacja wciąż stopniowo rośnie, co ma odbicie w naszych portfelach. Z tego powodu obniżanie oprocentowania lokat w okolice 2% w skali roku nie może cieszyć, ponieważ taka stawka nie ochroni naszych oszczędności ani przed inflacją, ani przed "podatkiem Belki".

Jeśli oprocentowanie lokat nas nie satysfakcjonuje, warto rozejrzeć się także za kontami oszczędnościowymi - rachunki w ofertach "na nowe środki" oferują całkiem pokaźny zysk.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy