Wróć

Burzliwy tydzień na rynku lokat i niejasna sytuacja w Plus Banku

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

210 publikacji 4710 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Burzliwy tydzień na rynku lokat i niejasna sytuacja w Plus Banku
Spis treści

Nasze tradycyjne tygodniowe podsumowanie rynku lokat zaczniemy od niewielkich zmian w dwóch bankach – PKO BP ustalił nową datę dla depozytów zakładanych z tzw. “nowych środków”; od teraz dniem sprawdzania salda będzie 19 sierpnia 2019 r. Z kolei spółdzielczy neoBank podniósł stawkę na swojej kwartalnej neoLokacie Zysk do 1,7% w skali roku (zmiana o 0,2 p.p.).

Przejdźmy zatem do głównych wydarzeń mijających dni, czyli zmian w Nest Banku, Santander Consumer Banku i Idea Banku.

Nest Bank wraca do niższych stawek

Koniec lipca był łaskawy dla klientów Nest Banku, którzy mogli się cieszyć wyższymi stawkami na depozytach w tej instytucji. Niestety, w tym tygodniu bank postanowił obniżyć o 0,2 p.p. oprocentowanie na swoich popularnych ofertach: Nest Lokacie Lojalnej oraz Nest Lokacie Nowe Środki. W przypadku tego drugiego depozytu bank zmienił także datę, względem której wyznaczał stan “nowych środków” - teraz jest to 14 sierpnia 2019 r.

Spadki dotyczą wszystkich wariantów wspomnianych lokat, ale za to skala obniżek była taka sama w przypadku obu depozytów. Obecnie 2-letnia Nest Lokata Lojalna oferuje “tylko” 2,5% w skali roku (wcześniej 2,7%), natomiast półroczna Nest Lokata Nowe Środki z kontem – 2,3% (wcześniej 2,5%).

Liczne, choć drobne spadki w Santander Consumer Banku

Santander Consumer Bank dość długo nie wprowadzał zmian w ofercie swoich lokat, dlatego obniżki w tym banku były raczej kwestią czasu. Na szczęście nie były one dotkliwe (najwyższy spadek to 0,2 p.p.), za to dotyczą tylko depozytów długoterminowych (od roku w górę).

Lokaty Santander Consumer Banku

Lokata

Oprocentowanie po zmianie

Skala zmian

Online 12-15-18M i 3 lata

1,4 – 1,8%

od -0,05 do -0,1 p.p.

Online Nowe Środki 12-15-18M i 2-3 lata

1,9 – 2,5%

-0,1 p.p.

Zysk+Wzrost

1,8 – 2,5%

od -0,1 do -0,2 p.p.

Direct+Wzrost

1,8 – 2,5%

od -0,1 do -0,2 p.p.

Zysk+ 12-15-18M i 3 lata

1,4 – 1,8%

od -0,05 do -0,1 p.p.

Direct+ 12-15-18M i 3 lata

1,4 – 1,8%

od -0,05 do -0,1 p.p.

A Idea po tygodniu... podnosi stawki

W Idea Banku systematycznie odnotowujemy mniejsze lub większe zmiany. Tym razem jednak – po spadkach z ubiegłego tygodnia - bank “wycofał się” z wcześniej podjętych decyzji i ponownie podniósł stawki na niektórych depozytach o 0,1 p.p.

Lokata Happy PRO proponuje obecnie 3,1% w skali roku, z kolei Lokata Na Nowe Środki Plus w wersji 3-miesięcznej - 2,7%. Nieco więcej zyskamy także na kwartalnej Lokacie NR 1, bo 2,3%.

Tabela-widmo w Plus Banku

Na koniec naszych podsumowań sprawa, która nurtuje nas od ponad tygodnia, czyli zawirowania w Plus Banku. W naszym ostatnim raporcie sporo miejsca poświęciliśmy mocnym spadkom oprocentowania lokat w tej instytucji, które miały miejsce 13 sierpnia 2019 r. Okazuje się jednak, że na stronie internetowej Plus Banku nie można już znaleźć tej tabeli oprocentowania, a zamiast tego pojawił się dokument z datą 26 lipca 2019 r.!

Ta sytuacja jest dla nas dziwna i niezrozumiała, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić sprawę z pracownikami banku – kiedy otrzymamy odpowiedź, poinformujemy Was o tym.

Dzieje się dużo, ale niekoniecznie dobrze

Ostatnie zmiany w ofertach lokat budzą emocje, ale nie zawsze te pozytywne. Z jednej strony mamy niewielkie obniżki w Nest Banku i Santander Consumer Banku, z drugiej lekkie podwyżki w neoBanku i Idea Banku. Szala niby jest wyrównana, ale więcej zmian obserwujemy jednak po stronie spadków oprocentowania, co dla oszczędzających zawsze jest złą wiadomością. Do tego osoby śledzące rynek lokat maja prawo być zdezorientowane sytuacją w Plus Banku, a postępowanie banku nie ułatwia im podjęcia decyzji o wyborze najlepszego depozytu.

Nam pozostaje korzystać z tych ofert, które obecnie są na rynku, lub czekać na lepsze czasy – oby nadeszły jak najszybciej.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy