Wróć

Rynek lokat: Lekkie zwyżki i wycofane oferty na początku października

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

210 publikacji 4710 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Rynek lokat: Lekkie zwyżki i wycofane oferty na początku października
Spis treści

Początek nowego miesiąca zawsze budzi nasze obawy o to, co tym razem banki przygotowały dla swoich przyszłych i obecnych klientów. Tym razem obyło się bez spadków, jednak dwa banki wycofały swoje atrakcyjne oferty.

Z ważniejszych wieści tego tygodnia, warto również przypomnieć o decyzji RPP dotyczącej stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami ich wysokość nie uległa zmianie, jednak nie przyniosło to ulgi oszczędzającym na lokatach - ich oszczędności wciąż mogą tracić przez inflację.

Idea Bank łagodzi nastroje klientów

Ostatnie cięcia w ofercie Idea Banku nie mogły spodobać się klientom. Spadki na popularnych Lokatach Happy i Happy PRO były na tyle zauważalne, że bank postanowił nieco stonować nastroje i delikatnie podnieść stawki dla Lokaty Na Nowe Środki w wersji na 3 miesiące (z 2,3 na 2,4%) oraz właśnie dla Lokaty Happy PRO (wzrost z 2,4 do 2,5%).

A eurobank przygotowuje się do zmian

1 października 2019 r. eurobank oficjalnie (tzn. w sensie prawnym) stał się częścią Banku Millennium, który z kolei stał się stroną wszystkich umów jego klientów. Fuzja operacyjna - czyli połączenie systemów obu instytucji i ujednolicenie oferty - zostało zaplanowane na 11 listopada br., jednak już teraz widać pierwsze zmiany.

Z propozycji oszczędnościowych eurobanku wycofano kwartalne depozyty - Lokatę na dobry początek (dla nowych klientów, na 2,5% w skali roku) oraz Lokatę na start internetową i mobilną (obie na 3%). Najlepiej oprocentowanymi ofertami są teraz długoterminowe depozyty na 3 i 4 lata (stawki od 2,5 do 2,65%).

neoBank wycofuje najlepszą ofertę

Na koniec niewielka zmiana w spółdzielczym neoBanku. Z tabeli oprocentowania zniknęła 4-miesięczna neoLokata Zysk z oprocentowaniem 2,1%. Była to najlepsza oferta wspomnianej instytucji i obecnie na depozytach neoBanku zyskamy maksymalnie 2% w skali roku.

Na lepsze okazje przyjdzie nam poczekać

Wiadomością tygodnia okazała się stonowana decyzja RPP, na mocy której główne stopy procentowe NBP pozostają bez zmian. Nie było tu wielkiego zaskoczenia, w przeciwieństwie do decyzji Idea Banku o podwyżkach oprocentowania niektórych depozytów. Porządki w ofercie eurobanku również nie budzą naszych większych emocji, kiedy przypomnimy o nadchodzących zmianach w strukturze tej instytucji.

Kolejny tydzień może jednak przynieść nieco nowości. Nie sposób tu przemilczeć wyroku TSUE ws. kredytów frankowych, a to, naszym zdaniem, może mieć wpływ nie tylko na akcję kredytową banków, ale i ofertę oszczędnościową. Warto zatem zajrzeć do naszego rankingu lokat i wybrać dobre depozyty, póki ich warunki nie uległy zmianie.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy