Wróć

Tygodniowy raport o lokatach (18 - 22 sierpnia)


Tygodniowy raport o lokatach (18 - 22 sierpnia)
Spis treści

Jak co tydzień, w naszym mini raporcie podsumowujemy przebieg zmian w ofercie depozytów terminowych w polskich bankach. Tym razem bierzemy pod uwagę zmiany, które zachodziły w dniach od 18 do 22 sierpnia 2014 r.

Zmiany w ofertach depozytowych

 • Bossa Bank – w poniedziałek tradycyjnie poznaliśmy nowe Hity Tygodnia- zakończyła się oferta depozytu 4- i 6-miesięcznego oraz Lokaty Powitalnej 4%, natomiast pojawiły się:
  • Hit Tygodnia 1M z oprocentowaniem 2,7%,
  • Hit Tygodnia 12M z oprocentowaniem 3,6%;
  • do rankingu lokat terminowych wróciły także Ekolokaty 3,2% na 4 miesiące oraz 3,4% na 7 miesięcy;
 • Expander – wtorek to początek promocyjnej oferty Lokaty Sierpniowej, czyli miesięcznego depozytu z oprocentowaniem 5,1% zakładanego w Meritum Banku za pośrednictwem firmy doradztwa finansowego Expander. W naszej opinii była to najważniejsza zmiana mijającego tygodnia.
 • BZ WBK – początek tygodnia to nowe lokaty w jednym z większych banków w kraju:
  • Lokata Mobilna na 4 miesiące z oprocentowaniem 3,8% dla kwot od 1 tys do 20 tys zł,
  • Nowa Lokata Swobodnie Zarabiająca również na 4 miesiące oprocentowana stawką 4% w skali roku – depozyt można otworzyć w placówkach banku z nowych środków;
 • Idea Bank – w ostatnich dniach ten bank zmieniał swoją ofertę w różny sposób (do czego klienci zdążyli się już prawdopodobnie przyzwyczaić ;)):
  • w poniedziałek wycofana została Lokata Hurtowa, natomiast pojawiła się półroczna Lokata Fair Play na 3,65% i możliwością wcześniejszego bezkarnego zerwania (ofertę zakończono w środę),
  • w środę wprowadzono Lokatę NA WAKACJE (zakończona dzisiaj) z oprocentowaniem 3,6% zakładaną na 5 miesięcy,
  • dziś (tj. w piątek) pojawiła się Lokata TWÓJ WYBÓR z oprocentowaniem 3,6% i możliwością założenia depozytu na 3, 4 lub 5 miesięcy. To ciekawy depozyt, z którego możesz skorzystać bez konieczności otwierania rachunku w Idea Banku;
 • Getin Online i Open Online – wtorek to limitowane 5-miesięczne lokaty w tych instytucjach (nazwy to odpowiednio: Lokata 3...2...1... GO! oraz Lokata na Hurra!), oferta zakończyła się w czwartek;
 • Getin Bank – dziś wprowadzono do oferty Twoją Lokatę II, półroczny depozyt ze standardowym oprocentowaniem 3,5% i możliwością podwyższenia do 4% dla aktywnych klientów banku. Lokatę tą za niedługo przeanalizujemy na łamach serwisu;
 • Alior Bank – w środę znacznie obniżone zostało oprocentowanie standardowej lokaty dwuletniej z 3,7% do 3,3%;
 • Bank Spółdzielczy w Przemkowie – w związku z rozwojem serwisu NajlepszeLokaty.pl w rankingu pojawiła się także półroczna SGB Lokata z oprocentowaniem 3,5% i możliwością wygrania atrakcyjnych nagród.

Ubiegły tydzień na rynku depozytów terminowych wprowadził kilka istotnych zmian w średnim oprocentowaniu 15 najlepszych lokat.

Pojawienie się Lokaty Sierpniowej w Expanderze spowodowało wzrost przeciętnego oprocentowania lokat krótkoterminowych do 3,67%, natomiast obniżenie oprocentowania długoterminowego depozytu przez Alior Bank zadziałało w przeciwnym kierunku – średnie oprocentowanie lokat długoterminowych nieznacznie spadło.

Dość spokojnie kształtowała się sytuacja w lokatach kwartalnych – w ciągu tygodnia jedne depozyty wycofywano, a pojawiały się inne (co równoważyło średnie oprocentowanie), jednak nowe produkty BZ WBK i Idea Banku przyczyniły się do obecnego, średniego oprocentowania tej kategorii lokat w wysokości 3,92%, które jest całkiem atrakcyjne.

Depozyty średnioterminowe w trakcie mijających dni ulegały pewnym wahaniom (przez wycofanie w środku tygodnia Lokaty Fair Play), jednak w piątek ich średnie oprocentowanie wzrosło za sprawą dodanych lokat w Banku Spółdzielczym w Przemkowie oraz Getin Banku.

Najlepsze lokaty na rynku

Decyzja o wyborze lokaty nigdy nie jest łatwa. Na rynku dostępnych jest wiele produktów charakteryzujących się różnymi kryteriami, które powinniśmy porównać z naszymi własnymi preferencjami. W opinii redakcji serwisu NajlepszeLokaty.pl w mijającym tygodniu jednymi z korzystniejszych lokat ze stałym oprocentowaniem były:

Lokaty Krótkoterminowe

 1. Lokata Sierpniowa w Expanderze – miesięczny depozyt z oprocentowaniem 5,1% dla nowych klientów doradcy finansowego (formalnie lokata zakładana jest w Meritum Banku);
 2. Lokata Start w Meritum Banku – 2-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 5% dla nowych klientów, którzy otworzą w tym banku Proste Konto Osobiste.
 3. Lokata Bonjour w Lion's Banku – miesięczna lokata z oprocentowaniem 5% dla zamożnych klientów (kwota minimalna 200 tys. zł).

Lokaty Kwartalne +

 1. Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów banku.
 2. Lokata Mobilna w Banku Millennium – kwartalny depozyt z oprocentowaniem 4,5% dla posiadaczy Konta 360 zakładany w aplikacji mobilnej.
 3. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla klientów otwierających Konto Oszczędnościowe w tym banku.

Lokaty Średnioterminowe

 1. Twoja Lokata II w Getin Banku – półroczna lokata z promocyjnym oprocentowaniem 4% dla aktywnych klientów banku;
 2. Lokata Specjalna w Toyota Banku – 9-miesięczny depozyt z wyższym 4% oprocentowaniem dla posiadaczy kredytu samochodowego w banku.
 3. BIZ Lokata PRO w BiZ Banku – półroczna lokata z oprocentowaniem 3,7% wymagająca założenia konta osobistego.

Lokaty Długoterminowe

 1. BIZ Lokata PRO w BiZ Banku – dwuletnia lokata z oprocentowaniem 4,05% wymagająca założenia konta osobistego.
 2. Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Banku – 24-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 4%.
 3. Lokata Mobilna w BZ WBK – roczna lokata z oprocentowaniem 4% dla posiadaczy rachunków w banku.

Podsumowanie tygodnia

Ostatnie dni przyniosły klientom polskich banków kilka ciekawych nowości. Lokata Sierpniowa w Expanderze, Nowa Lokata Swobodnie Zarabiająca w BZ WBK czy Lokata Twój Wybór w Idea Banku to naprawdę konkurencyjne, wysoko oprocentowane depozyty, nad którymi warto się zastanowić. Jeśli poszukujesz depozytu na niezbyt długi horyzont czasowy (1-2 miesiące, ewentualnie kwartał), z pewnością wśród dostępnych na rynku ofert znajdziesz produkt dla siebie. Wystarczy śledzić aktualne propozycje pojawiające się w bankach lub rankingi lokat terminowych, a wtedy Twoje pieniądze będą na siebie zarabiać w efektywny sposób.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy