Raport oprocentowania lokat - 3 października 2014

- Zmiany na rynku lokat między 17 a 30 września
- Podsumowanie września
- Najlepsze lokaty na rynku - 3 października 2014 r.
- Komentarz redakcyjny
W niniejszym raporcie opiszemy zmiany, jakie zaszły na rynku lokat we wrześniu oraz zaprezentujemy listę najkorzystniejszych lokat bankowych, które można założyć na początku października. Zapraszamy do lektury.
Zmiany na rynku lokat między 17 a 30 września
W drugiej połowie września w lokatach terminowych nastąpiło sporo istotnych zmian, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych:
- największą zmianą na minus było cięcie stawek oprocentowania w BIZ Banku dla lokat na 9-, 12- i 24-miesięcznych (od 1,05 p.p. do 1,45 p.p.) i jednoczesna podwyżka oprocentowania lokaty 2-miesięcznej o 1,1 p.p. do 3,6%;
- Santander Consumer Bank niemile zaskoczył klientów obniżką oprocentowania Lokaty Direct + Internet o całe 0,5 p.p. do 3,4% (poprzednia stawka to 3,9%);
- Meritum Bank z kolei zaskoczył klientów pozytywnie – wprowadził do oferty dwie lokaty – na 2 i 5 miesięcy – z oprocentowaniem 4% (dla nowych środków); dodatkowo zakładając Lokatę Start poprzez stronę Comperia Bonus, można zyskać 60 zł premii oraz wygrać iPhone'a 6;
- Idea Bank konsekwentnie wprowadza atrakcyjne lokaty na okres od 3 do 5 miesięcy – ciekawszymi propozycjami w tym banku były Lokata Wielki Procent z oprocentowaniem do 4% oraz Lokata Power ze stawką 3,8%;
- w Bossa Banku na tydzień powróciła EKOlokata Powitalna 4%, zaś w bliźniaczym BOŚ Banku pojawiła się kwartalna Ekolokata Natura z oprocentowaniem 3,75% dla nowych środków;
- Plus Bank po raz kolejny nieznacznie obniżył oprocentowanie swoich lokat (o 0,1 – 0,2 p.p.);
- Credit Agricole podwyższył oprocentowanie lokat promocyjnych – w tym banku można założyć 3-miesięczną lokatę na 4,1% lub średnioterminowe (6 i 9 miesięcy) z oprocentowaniem 3,4%;
- w mBanku zakończyła się oferta Lokaty Mocny Sierpniowy, zaś w Banku Millennium Lokata Horyzont Zysku na 2 lata ma oprocentowanie 3,2% (o 0,3 p.p. niższe od poprzedniego).
Liczne zmiany w oprocentowaniu depozytów w znacznym stopniu odbiły się na średnim oprocentowaniu różnych kategorii lokat naszego zestawienia. Poniższy wykres przedstawia, jak kształtowała się sytuacja w drugiej połowie września.
Po raz kolejny najbardziej atrakcyjne jest oprocentowanie lokat kwartalnych (ok. 4,04%), co może być spowodowane zmianą strategii banków i promowania depozytów na krótkie okresy. Okresowe pojawianie się promocyjnych lokat w Bossa Banku (głównie Ekolokaty Powitalnej) doprowadziło do lekkiego wzrostu średnich stawek dla lokat krótkoterminowych. Śmiałe posunięcie ze strony BIZ Banku i Santandera zaowocowało zauważalnym spadkiem średniego oprocentowania lokat długoterminowych (lokaty średnioterminowe zmieniły się w mniejszym stopniu).
Podsumowanie września
Wrzesień to miesiąc oczekiwań na kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która wciąż pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Pierwszy jesienny miesiąc minął pod znakiem dostosowywania polityki depozytowej banków do oczekiwanej obniżki stóp banku centralnego:
- BIZ Bank – mocne cięcie oprocentowania lokat na 9, 12 i 24 miesiące w tym banku to najbardziej istotna, ale niekorzystna z punktu widzenia klientów, zmiana na rynku depozytowym we wrześniu;
- Meritum Bank – pozytywnym zaskoczeniem w minionym miesiącu były nowe lokaty na 2 i 5 miesięcy z oprocentowaniem 4% w niewielkim, ale konkurencyjnym banku;
- Santander Consumer Bank – niemiłą niespodzianką we wrześniu była duża obniżka (o całe 0,5 p.p.) oprocentowania Lokaty Direct+ Internet do 3,4%;
- BOŚ Bank – ten bank wprowadził do oferty interesujące depozyty: miesięczną Ekolokatę bez Kantów z oprocentowaniem 4% oraz kwartalną Ekolokatę Natura ze stawką 3,75%;
- w pozostałych bankach zmiany były mniej dotkliwe (stopniowa obniżka oprocentowania w Plus Banku), jednak można było zauważyć także pozytywne działania (Lokata 4,1% w Credit Agricole czy Lokata Gra Wstępna w mBanku).
Wymienione banki i ich działania w dużym stopniu przyczyniły się do spadków i wzrostów średniego oprocentowania najlepszych depozytów terminowych. Największe wahania można zaobserwować w stawkach oprocentowania lokat na 1 i 2 miesiące – czasowo pojawiające się lokaty w Bossa Banku oraz nowe depozyty (Lokata Ekstra w Meritum Banku czy Ekolokata bez Kantów w BOŚ Banku) wywołały minimalny spadek średniego oprocentowania tej kategorii do ok. 3,66%. Lokaty średnioterminowe zmieniły się w niewielkim stopniu, jednak należy zauważyć, że przeciętne stawki dla tego typu depozytów również spadły. Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku lokat długoterminowych – działania Santandera i BIZ Banku przyczyniły się do spadku średniego oprocentowania tej kategorii o ok. 0,13 p.p. (do 3,6%). Podobnie jak w sierpniu, także we wrześniu najwyższe oprocentowanie można zaobserwować w przypadku depozytów kwartalnych (od 3 do 5 miesięcy). Zróżnicowane strategie banków i nowe produkty wywołały stopniowy wzrost atrakcyjności takich lokat, a ich średnie oprocentowanie wynosi niewiele ponad 4%!
Najlepsze lokaty na rynku - 3 października 2014 r.
W opinii redakcji na początku października warto zwrócić uwagę na następujące lokaty:
Lokaty Krótkoterminowe
- Lokata Start w Meritum Banku – 2-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 5% dla nowych klientów, którzy otworzą w tym banku Proste Konto Osobiste. Pod koniec września pojawiła się promocja, w której poza lokatą możesz zyskać 60 zł gwarantowanej premii oraz wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać iPhone'a 6. Wspomnianą promocję dokładnie opisaliśmy tutaj.
- Lokata Bonjour w Lion's Banku – miesięczny depozyt z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów Idea Banku (Lion's Bank jest departamentem premium Idea Banku).
- Lokata na Start w Getin Online – 2-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4,5% przeznaczona dla klientów, którzy wcześniej nie posiadali tego depozytu w banku.
Lokaty Kwartalne +
- Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów banku. Lokata jest jedną z bardziej popularnych lokat na rynku.
- Lokata Mobilna w Banku Millennium – kwartalny depozyt z oprocentowaniem 4,5% dla posiadaczy rachunku osobistego Konto 360 zakładany w aplikacji mobilnej.
- Lokata 4,1% w Credit Agricole – promocyjna kwartalna lokata z oprocentowaniem 4,1% dla nowych środków. Oferta dla osób, które posiadają rachunek Konto PROSTOoszczędzające.
- Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla klientów otwierających bezpłatne Konto Oszczędnościowe w tym banku.
Lokaty Średnioterminowe
- Twoja Lokata II w Getin Banku – półroczna lokata z promocyjnym oprocentowaniem 4% dla aktywnych klientów banku.
- Lokata Bon Appétit w Lion's Banku – półroczny depozyt z oprocentowaniem 3,8% dla zamożnych klientów (minimalna wpłata to 100 tys. zł).
- Lokata Internetowa w Meritum Banku – półroczna lokata z oprocentowaniem 3,6%.
Lokaty Długoterminowe
- Lokata Mobilna w BZ WBK – roczna lokata z oprocentowaniem 4% dla posiadaczy rachunków w banku.
- Lokata Coraz Więcej 24-miesięczna w Banku Pocztowym – dwuletnia lokata z oprocentowaniem 3,81% dla posiadaczy Pocztowego Konta ZawszeDarmowego oraz Konta Nestor.
- Lokata Internetowa w Meritum Banku – roczna lokata z oprocentowaniem 3,7%.
Komentarz redakcyjny
Branża bankowa z zapartym tchem oczekuje na najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i decyzję o stopach procentowych. Ich obniżka jest praktycznie przesądzona (w świetle danych o spowolnieniu gospodarki i deflacji), jednak niewiadomą pozostaje, o ile zmienią się stopy banku centralnego.
Banki nie zamierzają czekać na decyzję Rady i już we wrześniu rozpoczęły zmianę swoich strategii. W odwrocie są depozyty długoterminowe, z drugiej strony zaś mamy lokaty kwartalne, których średnie oprocentowanie w skali miesiąca wzrosło o niemalże 0,2 p.p.
Jeśli chcemy zyskać jak najwięcej, warto na bieżąco śledzić zmiany na rynku i zestawienia depozytów terminowych, gdyż sytuacja jest dość dynamiczna.
Komentarze
(0)