Wróć

Podsumowanie listopada i najlepsze lokaty w grudniu 2014 r.


Podsumowanie listopada i najlepsze lokaty w grudniu 2014 r.
Spis treści

Niniejszy raport jest podsumowaniem ubiegłego miesiąca. Na końcu artykułu prezentujemy listę najlepszych lokat ze stałym oprocentowaniem, które możesz założyć w grudniu by np. uchronić swoje pieniądze przed nadmierną świąteczną konsumpcją.

Najważniejsze zmiany na rynku lokat w listopadzie 2014 r.

Nie milkną echa październikowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych, które obecnie są rekordowo niskie. Banki wciąż, w większym lub mniejszym stopniu, obniżają oprocentowanie depozytów i raczej nie decydują się na promocyjne, lepiej oprocentowane lokaty. W listopadzie nie odnotowaliśmy drastycznych obniżek oprocentowania w bankach, choć należy stwierdzić, że oferty depozytowe są nieco gorsze niż w październiku:

 • Lokata Welcome w Lion's Banku – najlepszym depozytem, który pojawił się na rynku, jest miesięczna lub kwartalna lokata dla nowych klientów Lion's Banku z oprocentowaniem 4,0% w skali roku. Wniosek o lokatę możesz złożyć na stronie Lion's Banku;
 • Idea Bank – niskie stopy procentowe NBP wywarły niestety wpływ na politykę depozytową Idea Banku: z oferty wycofano Lokatę dla Profesjonalistów (3-miesięczna z oprocentowaniem 3,8%). Promocyjne lokaty nie są już oprocentowane tak wysoko jak wcześniej, a ich aktualne oprocentowanie mieści się w przedziale 3-3,5% (w poprzednich miesiącach było 3,6 - 3,8%);
 • BNP Paribas – sporym zaskoczeniem listopada jest podwyższenie oprocentowania kwartalnej Lokaty Dobrze Procentującej z 3,25% do aż 4% w skali roku;
 • BZ WBK – początek listopada w tym banku to wycofanie z oferty 4-miesięcznej lokaty na nowe środki oraz zmienione warunki prowadzenia Lokaty z Kartą (spadek oprocentowania do 3,5% z wcześniejszych 4%) i Lokat Mobilnych – oprocentowanie rocznej wersji tego depozytu spadło o 0,5 p.p. do 3,5%, zaś wariant 4-miesięczny oprocentowany jest obecnie stawką 3,5% (wcześniej 3,8%);
 • SK Bank i neoBank – zmiany nie ominęły także banków spółdzielczych w naszym rankingu – w SK Banku oprocentowanie Interlokat Standard (są to lokaty ze stałym oprocentowaniem) spadło o ok. 0,4 p.p. W neoBanku obniżono oprocentowanie neoLokat o ok. 0,1 – 0,4 p.p.
 • Getin Bank – w tym banku pojawiła się nowa wersja Twojej Lokaty III (wariant półroczny został zastąpiony lokatą kwartalną), zaś Lokaty Prosty Zysk i Wznoszące można od tej pory zakładać jedynie w oddziałach banku (wcześniej było to możliwe także internetowo, dzięki czemu oprocentowanie było wyższe);
 • Open Online – depozyty zakładane u tego doradcy finansowego w listopadzie uległy lekkim zmianom – z oferty wycofano popularną Lokatę Smile na 3,2%, a zamiast niej pojawiła się E-lokata Prosty Zysk zakładana na miesiąc, kwartał lub pół roku z oprocentowaniem od 2,3 do 3,2%;
 • pozostałe banki – zmiany w innych instytucjach, które warto jeszcze wymienić, to obniżka oprocentowania depozytów w Inteligo (nawet o 1 p.p.), Meritum Banku (dla Lokat Internetowych o ok. 0,1 p.p.) czy Credit Agricole (2-letnia lokata standardowa jest obecnie oprocentowana 2,3% zamiast wcześniejszych 2,7%).

Średnie oprocentowanie 15 najlepszych lokat w podziale na poszczególne kategorie naszego rankingu w listopadzie kształtowało się dość spokojnie. Klienci banków wciąż odczuwają skutki niskich stóp procentowych ustalonych przez RPP, co przekłada się na wahania oprocentowania lokat. W każdej z kategorii lokat średnie oprocentowanie depozytów na przestrzeni miesiąca spadało, przy czym najmocniej w przypadku depozytów krótkoterminowych – za sprawą zakończenia promocji Lokaty Jesiennej w Expanderze oraz Lokaty Powitalnej 3,6% w Bossa Banku (która w ofercie pojawia się co 2 tygodnie). Co ciekawe, ogólne oprocentowanie lokat krótkoterminowych w listopadzie było nieco wyższe niż w październiku. Oprocentowanie lokat średnio- i długoterminowych jest obecnie bardzo podobne (różnice to 0,1 – 0,2 p.p.) i podąża powolnym trendem spadkowym. Jeśli chodzi o lokaty kwartalne, to ich średnie wartości oscylują około 3,8 – 3,9% i także minimalnie uległy pogorszeniu.

Najlepsze lokaty w listopadzie

W tej sekcji artykułu prezentujemy najlepsze depozyty terminowe aktualne na dzień 4 grudnia 2014 r. Założenie: lista zawiera lokaty ze stałym oprocentowaniem, które można założyć bez konieczności spełniania wyśrubowanych warunków. Pozycje zostały posortowane zgodnie z wysokością oprocentowania.

Lokaty Krótkoterminowe

 1. Lokata Start w Meritum Banku – dwumiesięczna lokata z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów banku. Na lokatę można wpłacić od 1000 do 10 000 zł. Lokata jest otwierana wraz z bezpłatnym rachunkiem osobistym.
 2. Lokata na Start w Getin Online – 2-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4,5% przeznaczona dla klientów, którzy wcześniej nie posiadali tego depozytu w banku.
 3. SMART Lokata na Powitanie w BIZ Banku – miesięczny depozyt dla kwot do 10 000 zł z oprocentowaniem 4,4% dla nowych klientów FM Banku PBP.

Lokaty Kwartalne +

 1. Lokata Happy w Idea Banku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 5,0% dla nowych klientów banku. Lokata jest jedną z bardziej popularnych lokat na rynku.
 2. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla klientów otwierających Konto Oszczędnościowe w tym banku. Jeden z hitów 2014 r.
 3. 4% na Wejście w mBanku – 3-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4% dla nowych klientów banku. Wraz z lokatą otwierany jest rachunek eKonto.

Lokaty Średnioterminowe

 1. Lokata Mikołajkowa w Getin Online - półroczna lokata z oprocentowaniem 3,4% dla kwot od 1000 zł.
 2. Lokata BIZ PRO w BIZ Banku - 6-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3,3% dla posiadaczy konta osobistego w BIZ Banku. Alternatywnie możesz założyć lokatę bez otwierania rachunku w banku, ale wówczas jej oprocentowanie wyniesie 3,2% w skali roku.
 3. E-lokata Prosty Zysk w Open Online – półroczna lokata z oprocentowaniem 3,2%. Na uwagę zasługuje niska kwota minimalna depozytu, która wynosi 500 zł.

Lokaty Długoterminowe

W tej grupie depozytów dominują lokaty premium, z minimalnym wkładem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Na potrzeby niniejszego zestawienia prezentujemy lokaty z mniejszymi wymaganiami odnośnie wpłaty minimalnej.

 1. Lokata Coraz Więcej 24-miesięczna w Bank Pocztowym - dwuletnie lokata z oprocentowaniem 3,31%. Na lokatę można wpłacić od 500 zł wzwyż. Minusem jest konieczność posiadania konta osobistego w Banku Pocztowym.
 2. Lokata Depozyt Plus w Toyota Banku - dwuletni depozyt terminowy z oprocentowaniem 3,3% w skali roku. W trakcie zakładania lokaty i przez okres jej trwania musisz posiadać rachunek osobisty w Toyota Banku.
 3. Lokata Wznosząca w Getin Online - jest to lokata progresywna, której oprocentowanie wzrasta w kolejnych miesiącach, od 2,3% w pierwszym, do 4,9% w ostatnim miesiącu. Średnie oprocentowanie tej rocznej lokaty wynosi 3,3%.

Więcej atrakcyjnych depozytów (także lokaty klasy premium) znajdziesz w tym rankingu lokat.

Komentarz redakcji

Listopad na rynku lokat przebiegał całkiem spokojnie. Nie mieliśmy wielkich, masowych obniżek oprocentowania, jednak warto pamiętać, że banki wciąż dostosowują swoje oferty do niskich stóp procentowych NBP. Zmiany w oprocentowaniu lokat są niewielkie, czasem minimalne, a warunki nowych ofert, jeśli takie się pojawiają, nie są już tak korzystne jak wcześniej.

Wczoraj (3 grudnia 2014 r.) Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Możemy się zatem spodziewać, że ostatni miesiąc 2014 r. także minie pod znakiem niskich/umiarkowanych spadków oprocentowania. Nie spodziewamy się jednak rewolucji.

Klienci banków mogą nie być zadowoleni z obecnych ofert depozytowych. Trudno powiedzieć, kiedy trend spadkowy oprocentowania lokat zostanie zahamowany, ale nie powinniśmy na to liczyć w najbliższych miesiącach. Warto jednak śledzić zestawienia lokat oraz informacje gospodarcze i korzystać z okazji, aby nasze środki pracowały bardziej efektywnie.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy