Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najkorzystniejsze lokaty w październiku 2015 r.


Najkorzystniejsze lokaty w październiku 2015 r.
Spis treści

Ponownie dało się zaobserwować obniżki oprocentowania niektórych lokat, jednak wciąż można sporo zarobić, korzystając z odpowiednich depozytów.

Październikowa decyzja RPP i lista najlepszych lokat

Średnie oprocentowanie najkorzystniejszych ofert w minionym miesiącu oscylowało w okolicach 2,5 – 3,2%.

W październiku RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w związku z czym nie spodziewamy się większych zmian oprocentowania na rynku depozytowym w bieżącym miesiącu.

W tym artykule przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, propozycje lokat terminowych. Podzieliliśmy je na różne przedziały kwotowe: do 10 i 100 tys. zł oraz ponad 100 tys. zł. Wybraliśmy oferty dość zróżnicowane, o różnych okresach lokowania, dopasowane do potrzeb osób o różnorodnych potrzebach i oczekiwaniach.

Lokaty dla środków do 10 000 zł

Wśród lokat na kwotę do 10 tys. zł dominują zdecydowanie oferty dla nowych klientów, które często wiążą się także z koniecznością otwarcia rachunku osobistego w danym banku. Najwięcej takich depozytów znajdziesz wśród lokat krótkoterminowych i kwartalnych. To jedyna grupa depozytów w niniejszym zestawieniu, gdzie oprocentowanie przekracza 4,0% w skali roku.

 1. Lokata na dobry start w Eurobanku - propozycja Eurobanku to 3-miesięczny depozyt z oprocentowaniem do 4% (dla środków do 10 tys. zł) i możliwością odnowienia ze stawką nawet 5% w skali roku. Oferta przeznaczona jest dla nowych klientów banku. Obecnie trwa również promocja, w której można zyskać 50 zł gwarantowanej premii oraz szansę na wygranie samochodu Toyota Aygo oraz innych cennych nagród w konkursie kreatywnym.
 2. dbLokata w Deutsche Banku – lokata na 2 miesiące z oprocentowaniem 5% w Deutsche Banku to już tradycyjnie najlepiej oprocentowany depozyt krótkoterminowy na rynku. Jedynym warunkiem jest tu posiadanie Konta dbNET, jednak rachunek ten jest prawie bezpłatny (nie licząc karty debetowej).
 3. Lokata Happy w Idea Banku – kwartalna lokata z oprocentowaniem 4% dla nowych klientów, nie wymaga posiadania konta osobistego i pod tym względem jest jedną z lepszych ofert na rynku. Depozyt możesz założyć na stronie Idea Banku.
 4. SMART Lokata na Powitanie w BIZ Banku – depozyt na 1 miesiąc w BIZ Banku z oprocentowaniem 4% to korzystna oferta dla tych osób, które poszukują krótkoterminowej lokaty bez dodatkowych produktów (np. konta osobistego). Warto rozważyć otwarcie tej lokaty wraz z rachunkiem osobistym, ponieważ SMART Konto jest jednym z niewielu bezwarunkowo bezpłatnych rachunków, które są jeszcze dostępne na rynku.

Poza lokatami krótkoterminowymi i kwartalnymi można oczywiście skorzystać z depozytów na dłuższy okres, ale ich oprocentowanie będzie o ok. 1 p.p. niższe od podanego wyżej. Warto zatem rozważyć w pierwszej kolejności otwarcie promocyjnego depozytu dla nowych klientów banku, a dopiero później skorzystać z tradycyjnej lokaty o dłuższym terminie zapadalności.

Lokaty dla kwot od 10 000 do 100 tys. zł

Jeżeli chcesz ulokować od 10 000 do 100 000 zł, to oprócz podzielenia kwoty oszczędności na mniejsze i założenia opisanych już lokat, możesz skorzystać również z opisanych niżej:

 1. Lokata Bezkarna w BGŻ Optima – 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów z oprocentowaniem 3,2% zakładany jest razem z Kontem Oszczędnościowym BGŻ Optima. Ten zestaw to obecnie naprawdę korzystna okazja do pomnażania oszczędności (rachunek oszczędnościowy jest całkowicie bezpłatny). Na lokacie można ulokować od 1000 do 100 000 zł, ale niestety z depozytu można skorzystać tylko raz, warto zatem ulokować tutaj nieco więcej swoich oszczędności. Wniosek o Lokatę Bezkarną możesz złożyć na stronie BGŻOptima.
 2. Lokata Power w Idea Banku – lokata w Idea Banku może być założona na 6 lub 9 miesięcy z oprocentowaniem 3,0%. Na depozyt można wpłacić nowe środki stanowiące nadwyżkę nad saldo depozytów klienta z dnia 20 września 2015 r. Na tej lokacie możesz ulokować od 1000 do nawet 1 mln złotych.
 3. Lokata Direct+ Internet w Santander Banku – 3-letni depozyt z oprocentowaniem 3,0% dla środków powyżej 5000 zł.
 4. energoLOKATA 3M PLUS w neoBANKU – jedyna w tym zestawieniu lokata banku spółdzielczego. Depozyt charakteryzuje się oprocentowaniem 3,1% w skali roku, a można go założyć na 3-miesiące. Oferta jest skierowana do nowych klientów banku.

Lokaty dla wysokich wkładów (ponad 100 tys. zł)

Lokaty z ostatniej grupy skierowane są głównie do osób dysponujących większym kapitałem. Są to przede wszystkim depozyty długoterminowe (zapewniające wysoki zysk w okresie kilku lat), jednak nie brakuje tu także ofert o krótszych okresach lokowania środków.

 1. Lokata na Otwarcie II w Noble Banku - lokata zakładana na 2 miesiące z oprocentowaniem 3,5% dla wkładów w wysokości 200 tys. zł to oferta wyłącznie dla nowych użytkowników Rachunku Osobistego Bankowości Internetowej Noble Bank (lokatę możesz założyć w okresie 3 miesięcy od dnia otwarcia rachunku).
 2. Lokata Welcome w Lion's Banku - lokata zakładana na 3 miesiące z oprocentowaniem 3,5% dla kwot min. 100 tys. zł to propozycja dla klientów z większą gotówką, z której możemy skorzystać w oddziale banku. Wersja online depozytu posiada oprocentowanie o 0,25 p.p. niższe.
 3. Lokata Rentierska Gold XI w Noble Banku – ta trzyletnia lokata z oprocentowaniem 3,25% to najlepsza długoterminowa propozycja oszczędnościowa dla osób z wysokim kapitałem (500 tys. zł – 20 mln zł).
 4. Lokata Fair Play w Idea Banku – 24-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3% to oferta dla osób, które chcą mieć możliwość zerwania lokaty przed terminem. Jeśli zrobimy to po upływie 13 miesiąca, oprocentowanie wyniesie 2,65% (zerwanie wcześniej skutkuje utratą prawa do odsetek).

W tym miejscu warto podkreślić, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny ubezpiecza środki przechowywane w danym banku do kwoty 100 000 EUR (aktualnie ok. 420 000 zł). Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje środki są bezpieczne, pamiętaj o tym fakcie.

Oczywiście to tylko przykłady depozytów, które warto brać pod uwagę. Zapoznaj się z naszym rankingiem lokat i wybierz odpowiednią lokatę (lub lokaty) dopasowane do Twoich potrzeb i celów oszczędzania.

Sytuacja na rynku lokat

We wrześniu na rynku lokat sytuacja była dość dynamiczna. Pojawiły się nowe oferty, głównie krótkoterminowe, jednak większość z nich została po czasie wycofana. Poniższy wykres prezentuje średnie oprocentowanie najlepszych lokat z naszego rankingu w ujęciu miesięcznym w okresie od stycznia do końca września 2015 r.

We wrześniu w Eurobanku pojawiły się aż trzy nowe lokaty: dwa depozyty kwartalne dla nowych i obecnych klientów oprocentowane do 4% oraz miesięczna lokata mobilna z oprocentowaniem 3,5%. Sporo działo się również w Idea Banku, gdzie do oferty dołączyła ponownie Lokata Bezkonkurencyjna w wariancie 2M i 4M i oprocentowaniem do 3% czy Wielka Trzynastka na 13 dni i oprocentowaniem 3,13%.

Jeśli chodzi o obniżki oprocentowania, to zaobserwowaliśmy je m.in. w Raiffeisen Polbanku, gdzie warunki R-Lokat na nowe środki oraz Lokaty Mobilnej pogorszyły się o ok. 0,15-0,25 p.p.

Komentarz redakcji

We wrześniu na rynku bankowym sporo się działo, jednak na przestrzeni całego miesiąca niewiele się zmieniło. W Idea Banku pojawiło się kilka wartych uwagi propozycji, niestety po pewnym czasie zostały one wycofane.

Pozytywną wiadomością były nowe lokaty w Eurobanku, które są obecnie w czołówce najlepszych ofert, a za założenie jednej z nich można otrzymać 50 zł premii.

Stopy procentowe wciąż są niskie (w październiku RPP ich nie zmieniła), ale sytuacja na rynku depozytów na przestrzeni października może być dynamiczna. Korzystne oferty oszczędnościowe mogą pojawić się w każdej chwili, dlatego warto śledzić nasze zestawienia.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy